Desatero hlavních zásad fotbalové školičky FC HK

Toto desatero vychází ze zásad, které pro trenéry a rodiče sestavila pracovní skupina UEFA:

1. Hlavní zásada

Dětská kopaná znamená hru a hra znamená zábavu. Pro mladé hráče znamená dětská kopaná jejich první setkání s organizovanou hrou. Nezapomeňte, že pro ně to musí znamenat zábavu a radost a nikoliv tvrdou práci. Musí se to stát nedílnou součástí jejich mladých životů. První dojem je ukazatelem dalšího vývoje dítěte. A tak jim ponechte zábavu, nechte je, aby si hráli a méně pozornosti věnujte výsledkům. Nejlepším výsledkem, kterého můžete dosáhnout v dětské kopané, je mít šťastné a rozradostněné děti, které si hrají spolu se svými přáteli a přitom se mohou učit stále novým věcem.

2. Hlavní zásada

Pro děti je nejdůležitější, když mohou být se svými přáteli. Děti se dříve se svými kamarády setkávaly v parcích nebo na polích ve svém sousedství. Trávily svůj volný čas tam a často hrály fotbal. A tak dospělí nesmí zapomenout na to, že důležitým hlediskem kopané pro děti je, aby byly pohromadě se svými přáteli. Musíme svoji pozornost věnovat přátelství, neboť to podporuje lidského ducha. Proto se snažme, aby co možno nejvíce kamarádů a spolužáků hrálo v jejich družstvu.

3. Hlavní zásada

S každým se musí maximálně počítat. Nikdo se nezlepší tím, že bude sedět za postranní čárou. A nikdo také nemůže dnes říci, které z dětí se později kvalifikuje pro fotbal dospělých. Dnešní "dětské hvězdy" se zřídkakdy stávají "profesionály budoucnosti". A tak je nechte, aby všichni hráli stejně dlouho a dejte všem příležitost, aby si mohli zahrát na různých místech.

4. Hlavní zásada

Učte děti vyhrávat i prohrávat. Staré přísloví říká: "Jenom když budete umět prohrávat, budete také umět vítězit" a dospělí by měli jít jako vždy příkladem. Budou-li umět prokazovat v takových situacích dobré sportovní chování, budou se děti chovat podobně.

5. Hlavní zásada

Více praxe, méně zápasů. Naše snaha o to, aby se hráči více učili, aby byli vystaveni tlaku při hře v rámci soutěže, by se neměla stát pravidlem. Příliš mnoho zápasů může psychickému a sociálnímu vývoji dítěte uškodit. V Norsku existuje pravidlo, podle kterého děti do 10 let nesmí sehrát více jak 20 zápasů a děti do 12 let maximálně 25 zápasů.

6. Hlavní zásada

Dětská kopaná musí být pestrá a všestranná. Výchova v několika sportovních disciplínách bude prospěšná i fotbalu při trénování základních schopností a poslouží i dobře vyrovnané fyzické kondici. Pozornost musí být věnována stavbě těla jako celku, spolu se všeobecnými tréninkovými metodami a splněním základních norem sportovní hygieny a sportovního stravování.

7. Hlavní zásada

Pojďme se společně snažit nabídnout dětem "kopanou, která přináší radost". Dětská kopaná se musí stát pro všechny zúčastněné pozitivní zkušeností, která přináší mladým hráčům ze všeho nejvíc potěšení ze hry.

8. Hlavní zásada

Hry jsou pro děti a nikoliv pro dospělé. Rodiče a příbuzní by měli projevovat o fotbalový život svých dětí zájem. Měli by posilovat u mladých hráčů jejich sebedůvěru a měli by podporovat klub a trenéra v jeho práci. Dospělí nesmí nikdy zapomenout na to, že je to jejich dítě, které hraje a nikoliv oni.

9. Hlavní zásada

Mějte před soupeřem a rozhodčím respekt. Od samého začátku musí být dítě vedeno k tomu, aby mělo zdravou úctu před soupeři a rozhodčím, v duchu FAIR PLAY. Dospělí vždy musí jít příkladem.

10. Hlavní zásada

Dejte dítěti správné dětské vybavení. Nemá význam, aby se rostoucím dětem kupovalo příliš drahé sportovní vybavení (boty, chrániče holení, atd.), protože je nebudou moci po několika málo měsících používat. Levnější modely jsou často stejně tak dobré. Uspořádejte pravidelnou "výměnu vybavení", na které může být použité vybavení předáno jiným dětem.

Nepřehlédněte

Aktuální zprávy

Autogramiáda k závěru sezóny! Votroci se s fanoušky setkají 27. května

Aktuální zprávy

Poslední krok k duelu o Evropu, Votroky čeká odveta s Teplicemi

Rozhovory

Taková utkání zvládáme díky týmovosti a soudržnosti, hlásí Matěj Koubek