Základní informace


Pozvánka na Valnou hromadu FOTBAL 88. z. s

S výstavbou letního stadionu bylo na katastru Malšovic započato v roce 1958. Stavba podle projektu Františka Steinera a významného statika Františka Čížka se dlouho vlekla a tak do konce roku 1965 byly zhruba dokončeny pouze zemní úpravy (násypný val pro tribuny a ochozy, hřiště pro kopanou, závodní lehkoatletická dráha, šatny aj.) Na stadionu se hrály zápasy v kopané a pořádaly se některé větší celostátní akce v lehké atletice.

V roce 1966 se konečně přikročilo k výstavbě tribun a k úpravě okolí, tak aby alespoň zhruba byl stadion připraven na Závod míru v následujícím roce. Hradec Králové byl totiž určen etapovým městem a dojezd etapy měl být právě na tomto stadionu. Proto všechno úsilí směřovalo k tomu, aby byl včas dohotoven. Stadion byl tedy připraven, ale naděje Hradečanů na vítězství čs. jezdců se nesplnily. Hradec Králové ale zvítězil v soutěži o nejlepší etapové město. Během dalšího roku se dále pracovalo na dokončení úpravy celého stadionu, ovšem ne už s takovou intenzitou. Byly to už vlastně jen dokončovací práce. Na rok 1968 byl totiž Hradec Králové vybrán znovu za etapové město a tak bylo záhodno, aby celý stadion se zaskvěl v plné kráse. To se podařilo, ale zase žádný domácí závodník nezvítězil. A nepodařilo se to ani druhý den, kdy se jelo kriterium na obvodu města a závodníci projížděli zase stadionem.

Některé údaje o stadionu ve zkratce: kapacita - 25 000, z toho 17 000 k sezení; osvětlení - investor stavby Městský národní výbor Hradec Králové, projekt Stavoprojekt Hradec Králové, projektanti ing. Miloš Morávek a ing. Jaroslav Škaloud, generální dodavatel ERAM Hradec Králové, realizace projektu Jaroslav Kott, pilotové základny Vodní stavby Praha, montáž konstrukcí MONTAS Hradec Králové, výška stožárů 55 m (váha jednoho 45 tun) osvětlovací panely kruhovitého tvaru a vnějším průměru 10,5 m, osvětlení 1100 luxů na 4 stožárech se 64 svítidly Elektrosvitu typu 25 01 00 s halogenovými výbojkami 2000 W, dokončení 1974, první využití 20. května 1975 při utkání Spartak Hradec Králové vs. Slovan Pardubice; výsledková tabule (SU 308) - stavební část Stavoprojektu Hradec Králové, projektant ing. Rusek, dodavatel NISASPORT Jablonec nad Nisou, předání 29. prosince 1974, první použití 17. listopadu 1974 při utkání Spartak Hradec Králové vs. Slovan Liberec; rozměry 105 x 70 m; majitel - Magistrát města Hradce Králové; správa stadionu - Správa městských sportovních zařízení úřadu města Hradec Králové; projektant - Krajský projektový ústav Hradec Králové, projektant ing. arch. František Steiner; speciální založení tribun - Ing. František Čižek; zastřešení tribun - Krajský investorský ústav Hradec Králové (1964), kolaudace budovy a sportovišť (ústřední travnaté hřiště, travnaté tréninkové hřiště a škvárové hřiště, běžecká dráha, místo pro ostatní lehkoatletické disciplíny): 26. května 1967; umělá hrací plocha - na místě škvárového hřiště, rozměry 66 x 105 m, otevřeno 8. října 2001; první podnik na stadionu - dojezd cyklistické etapy Závod míru a fotbalové utkání před dojezdem Spartak Hradec Králové vs. jihoamerický klub Vasco de Gama. Roku 1972 zažil stadion největší návštěvu v historii, 32 tisíc diváků, vidělo slavnou výhru nad Spartou 3:2. Světelná informační tabule přibyla v roce 1974, osvětlovací stožáry až následujícího roku. Nadmořská výška stadionu 230 metrů nad mořem.

Ač se o rekonstrukci, případně o novém stadionu, hovoří od 80. let minulého století, až v roce 2003 oficiálně město schválilo jeho rekonstrukci. O 5 let později získala firma ECE ve výběrovém řízení možnost vybudování nového stadionu, přičemž nový stadion měl být spojen s obchodním centrem. O zakázku se ucházelo pět firem. 15. listopadu 2013 vydal krajský úřad pravomocné územní rozhodnutí pro stavbu nové Malšovické arény. Okolo výstavby se však vedly dlouhé spory spojené především s výstavbou obchodního centra Arkády, které mělo stát vedle nového stadionu. Fotbalová aréna měla podle architektonického konceptu Casua Projektmanagement Praha s. r. o. vycházet z obdélníkového tvaru a uzavřeného typu, podobně jako například v pražském Edenu. Začátkem prosince 2013 odstoupila z rozjetého projektu firma ECE, která měla odkoupit pozemky na obchodní centrum a stadion s centrem postavit. Projekt následně převzala společnost HB Reavis, ale město nemělo informace, jak si oba subjekty představují převzetí závazků mezi sebou. Proto se začalo uvažovat, že by nový stadion postavilo město samo, případně by došlo jen k rekonstrukci starého stadionu. Několik měsíců poté vycouvala z projektu také firma HB Reavis. V roce 2016 proběhla rekonstrukce východní tribuny, která byla nutností, aby se nejvyšší fotbalová liga mohla v Hradci Králové hrát. Stavební úpravy se týkaly zejména nového hlediště, zázemí pro novináře či VIP hosty. V neposlední řadě došlo k vytvoření vhodnějších podmínek pro policii.

Větší změna má přijít v letech 2017-2018, kdy město plánuje zahájit přestavbu stadionu. Demolice západní části tribuny proběhla v říjnu 2017 a v současné době jsou vydána veškerá potřebná stavební povolení.

Nepřehlédněte

Rozhovory

Představujeme trenéry akademie: JIŘÍ HRUŠKA (WU13)

Sestřih ze zápasu

SESTŘIH: SK Líšeň – FC Hradec Králové 2:1

Rozhovory

Musíme se z toho poučit, hodnotí Erik Prekop