Votroci podlehli čerstvému mistrovi

11. 5. 2022   |   FC Hradec Králové
Votroci svedli při svém závěrečném představení v sezoně v Mladé Boleslavi litý boj proti novopečenému mistrovi ligy, ve kterém rozhodla vyšší kvalita hráčů hostí. V takticky svázané bitvě Hradec nenalezl způsob, jakým by ohrozil bránu Plzně. Západočechy poslal do vedení ve 20. minutě Beauguel, na nějž navázal na začátku druhého poločasu Mosquera a stanovil tak konečné skóre.
N4, středa 11. 5. 2022, 19:00

FC Viktoria Plzeň

0:2
0:1

Branky: 20. Beauguel, 55. Mosquera. Rozhodčí: Berka – Kříž, Váňa. ŽK: 57. Kalvach, 84. Chorý, 85. Trusa.

Vízek – Klíma, Král, Leibl (50. Soukeník) – Harazim (46. Čech), Rada, Kodeš, Kučera, Novotný –Rybička, Kubala.

FC Viktoria Plzeň:

Staněk – Řezník, Santos, Hejda, Havel – Čermák, Sýkora, Kalvach – Kopic, Beauguel (79. Trusa), Mosquera (79. Holík).

V posledním zápase v domácím prostředí v sezoně 2021/22 čekala na Votroky Viktoria Plzeň, na kterou měli dobré vzpomínky – nečekanou výhrou nad ní odšpuntovali sérii dobrých výsledkům, díky nimž si v konečném důsledku s předstihem zajistili záchranu. Zatímco pro Hradec šlo „jen“ o další atraktivní střetnutí s elitním českým celkem a možnost zasáhnout do hry o titul, tak pro Plzeň mohlo jít o zápas roku, protože už po tomto zápase mohla mít zajištěno celkové prvenství.

Zápas začal podle očekávání snahou o rychlé kombinace hostů a důslednou obranou domácích. Kopic už ve čtvrté minutě vypálil zleva prudký centr na malé vápno, kde číhal Beauguel, ale ten na míč nedosáhl a před nebezpečnou poutí skrz předbrankový prostor ho skokem zkrotil Vízek.

Další vzruch přinesla až šance z 19. minuty, kdy zpoza šestnáctky rozehrál standardku technickou střelou Jhon Mosquera a míč se na poslední chvíli přeci jen stočil o kus vedle tyče. Viktoria však přičichla k šanci a z další akce už zahřmělo. Centr Řezníka se odrazil k Jean-Davidu Beauguelovi, který pumelicí z ostrého úhlu překonal Patrika Vízka – 0:1.

Plzeňští pak omezili své aktivity směrem dopředu, nechali Hradec vysoko rozehrávat a místo toho se soustředili na pečlivé bránění. Hradec měl náznaky šancí, a dokonce i vyšší držení míče, ale žádný z náznaků se nepovedlo materializovat do přímého ohrožení Staňkovy brány. Taktiku se hostům dařilo úspěšně plnit až do konce poločasu. Z ojedinělého přímého kopu z blízkosti hradecké brány se ještě Kalvach stihl dostat k překvapivé ráně pod břevno. Vízek se však překvapit nenechal.

Druhý poločas začal nepříjemným poraněním, zřejmě třísel, Michala Leibla, který byl nucen střídat Davidem Doležalem. Zápodočeši chtěli evidentně navýšit náskok, protože Votroci dokázali hrozit svými rychlými útoky.

Havlův centr ještě Kučera stihl na poslední chvíli zblokovat, prakticky z další akce už kotel modročervených propukl v jásot. Vízek nejprve famózně vytáhl hlavičku Chorého, jenže to nebylo nic platné – odražený míč se dostal k Mosquerovi, který zblízka uklidil míč do brány – 0:2.

Bílkovým svěřencům druhý gól uvolnil nohy a hráli rázem sebevědoměji. Miroslav Koubek na to reagoval posílením útočných řad Erikem Prekopem a efekt byl téměř okamžitý. Novotný uzavíral tyč po Soukeníkově centru, ale v těžké pozici překopl bránu.

Viktoria pak hrála, co potřebovala – nechala hrát Hradec daleko od své brány a všechny hráče v bílých dresech poctivě pokrývala, na což Votroci hledali recept jen těžko. Ligový nováček v závěru usiloval alespoň o gólový čestný úspěch a vypracoval si také několik standardních situací, všechny ale skončily neúspěchem, stejně jako Radova nepřesná rána ze samého závěru zápasu.

Hradci se tak nepodařilo navázat na předchozí domácí zápas se stejným soupeřem a ani ještě více zašmodrchat tajenku v boji o titul. Pro Plzeň bylo toto vítězství obzvlášť sladké – protože Slavia v souběžně hraném zápase pouze remizovala, bylo jasné, že hlavním městem fotbalové mapy ČR bude pro rok 2022 Plzeň.