Sladká tečka na závěr, Hradec po 29 letech vyhrál pod Ještědem

26. 5. 2023   |   Lukáš Foff
Je hotovo, sezóna 2022/23 je pro Hradec definitivně minulostí, Votroci skončili na 8. místě. Finále s Libercem sice v součtu prohráli, přesto to byl konec veselý, neboť Východočeši nevyhráli pod Ještědem dlouhých 29 let. Tentokrát se jim to po obratu ve druhém poločase podařilo a hrdinou zápasu byl kromě gólmana Vízka také dvougólový Matej Trusa.
N4 – Finále play-off, pátek 26. 5. 2023, 18:00

FC Slovan Liberec

2:3
1:0

Branky a nahrávky: 23. Doumbia, 57. Tupta (Ghali) – 52. Trusa (Koubek), 79. Kubala (Ryneš), 82. Trusa (Kubala)

Rozhodčí: Kotala – Antoníček, Mikeska

Žluté karty: 43. Polyák – 60. Čech, 75. Ryneš, 84. Rada
Držení míče: 61 % : 39 %. Střely na branku: 5:6. Střely mimo: 5:6.
Rohové kopy: 4:5. Ofsajdy: 4:0. Fauly: 5:15.
Diváci: 1758.

FC Slovan Liberec:

Bačkovský – Plechatý, Prebsl, Purzitidis – Mikula, Polyák (46. Ghali), Červ, Doumbia (55. Varfolomejev), Frýdek (46. Lexa) – Olatunji (80. Rabušic), Tupta (65. Kozák).

Vízek – Gabriel, Kodeš, Čech (63. Rada), Ryneš – Kučera, Smrž – Koubek (77. Hlaváč), Kubala, Trusa (89. Baloun) – Vašulín.

Vyrovnaný poločas dopadl lépe pro domácí

Hradečtí trenéři vzhledem k výsledku prvního finálového zápasu nasadili ofenzivní sestavu, která slušně zachytila start prvního poločasu. Hned v 5. minutě Hradečtí kopali dva rohové kopy a z jednoho z nich vzešla šance Daniela Vašulína, který však hlavičkou trefil jen soupeře, od něhož se míč odrazil nad bránu. Z Libereckých v první čtvrthodině nejvíce hrozil Nigerijec Olatunji, ale hostující obrana si na něj dávala pozor.

V 17. minutě Slovan kopal rohový kop, který se odrazil k Adamu Gabrielovi a ten ho hlavou nešťastně poslal na vlastní bránu. Patrik Vízek ale předvedl skvělý zákrok a následně šli Votroci do brejku čtyř proti dvěma, který ale nevyřešil dobře Matej Trusa. Skóre se měnilo ve 23. minutě, když Vojtěch Smrž ztratil míč před vlastním vápnem a Mohamed Doumbia nekompromisní ranou po zemi nedal Vízkovi šanci.

U míče byli mnohem častěji domácí, ale i Východočeši měli své šance. Dvakrát střílel z uctivé vzdálenosti Jakub Kučera a v obou případech musel Bačkovský zasahovat. Hostující hráči dokonce dostali míč i za čáru, ale všemu předcházel faul Trusy, takže sudí Kotala okamžitě signalizoval, že branka uznána nebude. Ve 42. minutě byl před libereckou bránou další závar, ale ani ten vyrovnáním neskončil. Po poločase tak domácí vedli 1:0.

Hradec zápas otočil a zakončil ligu výhrou

Nástup do druhé půle vyšel Votrokům náramně. V 52. minutě se míč po nákopu do vápna odrazil od Koubka k Mateji Trusovi a ten jej pohotovou ranou uklidil pod břevno. Vyrovnaný stav však vydržel pouze pět minut. Severočeši předvedli náramný protiútok a Ghali naservíroval míč Ľubomíru Tuptovi před prázdnou bránu, takže slovenský forvard nemohl minout – 2:1.

Hradecké branka na několik minut trochu srazila a domácí měli šanci odskočit do dvougólového vedení. Kozák střílel po přihrávce Olatunjiho velmi prudce, ale Patrik Vízek možná i s trochou štěstí míč vytěsnil na roh. V 76. minutě se k přímému kopu těsně za vápnem postavil mladičký Milan Lexa, ale jeho pokus skončil pouze na břevně. V tu chvíli se vše začalo otáčet.

V 79. minutě totiž poslal Matěj Ryneš z levé strany povedený centr do vápna a Filip Kubala jej jen tak lehce lízl hlavou za záda Bačkovského, čímž srovnal na 2:2. Oba dva týmy chtěly vyhrát, takže na konci se moc nebránilo. V 82. minutě propadl míč k Mateji Trusovi, který šel sám na bránu a střelou pod gólmanem poslal Votroky do vedení. O čtyři minuty později měl na noze vyrovnání střídající Rabušic, ale úžasný zákrok předvedl Vízek a balón vytáhl vedle brány. Nic dalšího už se nestalo, takže Votroci se mohli radovat z historické výhry.

Hodnocení Luboše Kozla (Liberec)

"Jsem trochu zklamaný z výsledku. Měli jsme to rozehrané tak, abychom to zvládli minimálně remízově, spíše vítězně i doma. Měli jsme trošku v hlavě náskok z prvního zápasu a hlavně do defenzivy jsme nebyli tolik důslední jako v minulých utkáních. Dnes nás z toho Hradec dokázal ztrestat, to je trošku taková kaňka. Přesto si myslím, že většinu zápasu výkon nebyl špatný, ale výsledek dnes není. Z pohledu dvojzápasu jsme spokojeni, skončili jsme na sedmé příčce, což byl cíl. Jediné, co mě mrzí, že jsme se s fanoušky nerozloučili lepším výsledkem."