Votroci odjíždí z Ostravy bez bodu

7. 5. 2022   |   FC Hradec Králové
Votroci poprvé v sezoně prohráli s Baníkem Ostrava. Ačkoliv šel Hradec brzy do vedení díky gólu Adama Vlkanova, tak domácí stihli ještě do poločasu vyrovnat. V druhém poločase pak vstřelil dvě branky Ladislav Almási a zařídil tak tři body pro domácí tým. Východočeši tak poprvé po devíti ligových zápasech prohrávají.
N3, sobota 7. 5. 2022, 19:00

FC Baník Ostrava

3:1
1:1

Branky: 24. Takács, 67. Almási, 87. Almási – 7. Vlkanova. Rozhodčí: Křepský – Arnošt, Bureš. ŽK: 16. Jaroň, 59. Takács – 68. Klíma. 4 253 diváků.

FC Baník Ostrava:

Laštůvka – Ndefe, Lischka (46. Chlumecký), Pokorný, Fleišman – Jaroň (69. Kuzmanović), Kaloč (46. Budínský), Takács, Smékal (46. Buchta) – Ji. Klíma (78. Falta), Almási.

Vízek – Ja. Klíma, Král, Čech – Mejdr, Doležal (74. Rada), Kodeš, Vlkanova, Novotný (62. Harazim) – Kubala (74. Dvořák), Prekop (69. Kučera).

Votroci sehráli třetí kolo finálové části FORTUNA:LIGY na půdě známého soupeře Baníku Ostrava, protože šlo už o čtvrté vzájemné střetnutí v rámci probíhající sezony. Hradec s Baníkem ani v jednom souboji neprohrál, a tak odjížděl do moravskoslezské metropole s touhou zisku tří bodů, které by ho přiblížily k vylepšení historickému úspěchu v podobě pátého místa v nejvyšší soutěži.

Ačkoliv Votroci v úvodu převážně bránili, tak to byli právě oni, kdo svému soupeři uštědřili lekci z produktivity. V páté minutě ještě mířil Prekop nepřesně, ale o moment později již udeřilo. Adam Vlkanova v šestnáctce přebral pas z pravé strany od Filipa Kubaly a rychle vypálil. Jeho střela byla tečována domácím Takácsem a brankář Laštůvka neměl nárok si poradit s míčem směřujícím do jeho brány – 0:1.

Domácí se pak snažili kombinovat s míčem, ale hradecká obrana zůstala nepropustná, Ostravu dlouho nepustila do ohrožení své branky. Svým vysokým postavením Votroci navíc ztěžovali rozehrávku domácím a bránili těsné vedení. To však platilo jen do 24. minuty.

Jiří Klíma se po autu dostal k centru z otočky z levé strany velkého vápna, odkud našel hlavu Laca Takácse, který prudce zamířil pod břevno Patrika Vízka – 1:1.

Po vyrovnání šancí neubylo, ba naopak. Almási a chvíli po něm i Flešman mířili hlavou mimo, na druhé straně odvrátil Kubalovu přihrávku na Novotného Takács a pak mířil Erik Prekop mimo. Hned moment nato se Adam Vlkanova dostal po Mejdrově přihrávce k míči v pozici ze strany velkého vápna, kde mu čelil vyběhnutý Jan Laštůvka, ale pokus o centr Vlkanova se mu povedlo lapit.

Hradec byl týmem, který měl v první půli více šancí. Nedaleko gólu byl po zisku míče novicem v sestavě Davidem Doležalem po brejku Filip Kubala, ale napoprvé ho Laštůvka vychytal a z dorážky pak hradecký snajpr vystřelil o kousek vedle zadní tyče. Po atraktivním prvním poločase tak šly týmy do kabin za nerozhodného stavu.

Tomáš Galásek nebyl spokojen s průběhem první půle a hned třikrát sáhl do základní sestavy. Hradec byl však i přesto nebezpečný. Erik Prekop málem napodobil svůj gólový úspěch z pohárového zápasu, ale Laštůvka mu agilním zákrokem proti jeho hlavičce zamezil vstřelení prvního gólu v české nejvyšší soutěži.

V 67. minutě se dostal do souboje ve vlastním pokutovém území Harazim s Ndefem a pod tlakem přihrál přímo na kopačku Ladislava Almásiho, který zblízka překonal Patrika Vízka a poslal Baník poprvé do vedení – 2:1.

Do slibného úniku se pak dostal černobílý Jakub Kučera, ale mířil přesně do míst, které kryl domácí golman a tak zaúřadovali znovu domácí.

Tři minuty před koncem řádné hrací doby oslovil David Buchta centrem Ladislava Almásiho a zblízka přidal svůj už šestnáctý gól sezony a obrat tak byl dokonán – 3:1.

Hradec tak prohrál poprvé po devíti zápasech a poprvé v mistrovské nadstavbové části FORTUNA:LIGY a je tak jasné, že sezonu dokončí na šestém místě.