Hradec předvedl sympatický výkon, z Letné ale jede bez bodu

17. 3. 2024   |   Tomáš Kalas
Na hřišti úřadujícího mistra zanechali Votroci solidní dojem. Na Spartě nebyl náročný týden jak herně, tak výsledkově příliš znát a o osudu utkání rozhodly především úvody poločasů. Nejprve se v 16. minutě prosadil Birmančević, ve 47. minutě pak potrestal chybu v rozehrávce Kuchta. Zejména ve druhé půli ale Hradečtí nijak výrazně nezaostávali, vytvářeli si šance a odměnou jim bylo snížení v páté nastavené minutě z brejku zásluhou Matěje Koubka. Prohra 1:2 tak neznamená body, pozitivní však je, že Východočeši herně nepropadli.
25. kolo, neděle 17. 3. 2024, 18:00

AC Sparta Praha

2:1
1:0

Branky a nahrávky: 16. Birmančević (Wiesner), 47. Kuchta (Haraslín) – 95. Koubek

Rozhodčí: Berka – Vlček, Leška.

Žluté karty: 35. Wiesner – 55. Kučera, 58. Dancák, 63. Krejčí, 71. Čmelík.

Držení míče: 57 % : 43 %. Střely na branku: 6:6. Střely mimo: 5:3.

Rohy: 6:6. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 13:11.

Diváci: 16 666.

AC Sparta Praha:

Vindahl – Panák, Vitík, Zelený – Wiesner (72. Mejdr), Laçi, Sadílek (87. Solbakken), Ryneš – Birmančević (87. Karabec), Kuchta (80. Olatunji), Haraslín (72. Tuci).

Zadražil – Klíma, Čihák, Spáčil (69. Čech) – Čmelík (87. Hais), Kodeš, Dancák, Krejčí – Šašinka (64. Koubek), Kučera – Vašulín (64. Juliš).

Z prvního poločasu Sparta vytěžila gól, trefil se Birmančević

Hradec začal na hřišti favorita sympaticky. Hned v první minutě se dostal do vápna Sparty, centr Krejčího z levé strany ale bez potíží sebral Vindahl do rukavic. Jinak se ale úvod nesl v duchu územní převahy letenského klubu. Nedokázal se však dostat do koncovky, Zadražil tak neměl výraznější práci. To se neměnilo ani ve 13. minutě, kdy měli domácí nepříjemnou standardku, Ryneš ale centroval hradeckému gólmanovi takzvaně do teplých.

Vše se změnilo v 16. minutě, kdy se pražský celek poprvé prosadil. Z přenesení hry na pravé křídlo těžil Wiesner, jemuž se navíc na středu uvolnil Veljko Birmančević. Právě srbský rodák, s nímž nedávno podepsala Sparta nový kontrakt, úspěšně zakončil proti vybíhajícímu Zadražilovi. Ten i přes nepříjemný střet se střelcem první branky pokračoval v utkání dále a znovu zakročit musel proti Kuchtovi v 28. minutě, kdy propadl roh na zadní tyč a relativně stále čerstvý otec pálil z první, hostující brankář jeho střelu vyrazil.

Votroci herně nepropadali, dokázali pozorně bránit mnohdy nepřesnou kombinaci Sparty a sami mít několik útočných výpadů. Nadějně to vypadalo v 38. minutě, kdy po faulu Ryneše na Čmelíka kopali Východočeši ze solidní pozice přímý kop, hlavičku jednoho z hostujících však Vindahl lapil. V závěru první půle mohla přijít ještě pro Hradec pohroma, když přetažený centr na zadní tyč ještě zahrál Ryneš, a nebýt jemné Zadražilovy teče při záchranném zákroku, těžko říct, jestli by šli Pražané do kabin s vedením 2:0.

Vstup do druhé půle byl osudový, Votroci pouze korigovali

Start druhé půlky byl pro Hradecké hororový. Čihák zachyboval při posouvání míče na Kodeše, jeho přihrávku vytušil Haraslín a jenom posunul na Jana Kuchtu, který sám už po dvou minutách v nabídnuté pozici před Zadražilem nezaváhal. O pět minut později mohlo být ještě hůře, když po další ztrátě prostřelil gólmana Haraslín, před ním hrající Sadílek ale přebral přihrávku do ofsajdu. Na branku Votroků se valila jedna akce za druhou a slovenský reprezentant si mohl v 55. minutě spravit chuť, místo prázdné brány ale napálil břevno.

Začal se hrát otevřený fotbal a hosté mohli snížit hned z následného útoku, kdy jim vyšla souhra a Šašinka sklepl míč pro Vašulína, jenž z otočky střílel k tyči. Vindahl však vytáhl skvělý zákrok a stále držel Spartu ve dvoubrankovém náskoku. Komplikace směrem do dalšího zápasu přišla ve 63. minutě, kdy fauloval u lajny Wiesnera Krejčí, za což dostal žlutou kartu a proti Karviné tak bude kvůli karetnímu trestu absentovat.

Východočeši vytáhli hru do útoku a měli své příležitosti. V 78. minutě šli do přečíslení tři na dva, zakončující Dancák ale trefil po zemi jenom Vindahla. Hned z kontru museli čelit velké šanci Birmančeviće, tu skvěle vychytal Zadražil. Poslední minuty měli domácí relativně pod kontrolou a nic nenasvědčovalo tomu, že by si Vindahl nedošel pro čisté konto. Jenže v závěru pětiminutového nastavení se povedlo Kodešovi vytáhnout míč po levém křídle a připravit v přečíslení pozici pro Jakuba Kučeru. Ten sice z první trefil sparťanského gólmana, Matěj Koubek ale uspěl s dorážkou a lehce pokazil sparťanům oslavy. Votroci tak odjíždí z Letné s prohrou 1:2.

Hodnocení Briana Priskeho

„Je to samozřejmě velmi důležité vítězství, o tom není sporu. Všichni v týmu i klubu za sebou máme náročný týden. Věděli jsme, že vše na čem dnes záleží, je získat tři body, to bylo stěžejní. Máme je, nakonec jsme po celkem solidním výkonu dosáhli na vítězství. Hráči nechali na hřišti všechno s ohledem na program, který jsme měli. Druhý gól hned po přestávce byl důležitý, ale nevím, jestli klíčový. Už v prvním poločase jsme byli lepší, už tam jsme mohli přidat druhou nebo i třetí branku. Honza Kuchta podal velmi dobrý výkon, jsem s ním spokojený. Reprezentační přestávka teď pro nás přichází v pravý čas, to je úplně zřejmé.“