Slibný úvod narušilo vyloučení. Votroci padli se Spartou 0:2

18. 3. 2023   |   Libor Novák
Hradec hostil v rámci posledního kola před reprezentační přestávkou rozjetou Spartu. I když Votroci vstoupili do utkání skvěle a těšili se z mírné herní převahy, po vyloučení Kučery se obraz hry diametrálně změnil. Pražané začali dominovat, zásluhou Haraslína vedli po poločase o jednu branku. V závěru utkání potvrdil výhru hostů z dorážky Wiesner. Votroci tak padli s Letenskými 0:2.
24. kolo, sobota 18. 3. 2023, 15:00

AC Sparta Praha

0:2
0:1

Branky a nahrávky: 45. Haraslín, 89. Wiesner.
Rozhodčí: Černý – Nádvorník, Hájek
Žluté karty: 17. Klíma, 29. Kodeš, 75. Vašulín - 80. Minčev, 86. Laçi.
Červené karty: 20. Kučera.
Držení míče: 31 % : 69 %. Střely na branku: 1:12. Střely mimo: 1:3.
Rohové kopy: 3:4. Ofsajdy: 2:4. Fauly: 10:16.
Diváci: 5000 (vyprodáno).

Bajza – Klíma, Kodeš, Čech – Gabriel (46. Novotný), Smrž, Kučera, Harazim – Kubala (78. Rada) – Koubek (61. Pudhorocký), Vašulín.

AC Sparta Praha:

Kovář – Vitík, Sörensen, Krejčí ml. – Wiesner, Sadílek, Kairinen (72. Laçi), Zelený (72. Jankto) – Čvančara (64. Minčev), Haraslín (78. Mabil) – Kuchta.

Hradečtí začali skvěle, vyloučení Kučery ale změnilo ráz hry

Před Votroky stála velká výzva. Sparta na jaře sbírá jeden bod za druhým a Hradečtí si mohli  jen těžko představit soupeře s lepší aktuální formou. Východočeši však správně hodili papírové předpoklady za hlavu a do utkání vstoupili aktivně. Už ve třetí minutě Vašulín dopravil míč za brankovou čáru, jenže radost byla brzy utnuta. Celé akci předcházel ofsajd. O pár chvil později Kubala poslal odražený míč z velké vzdálenosti na klec Pražanů a nečekaná střela málem zaskočila brankáře Kováře, nakonec však šla těsně vedle.

Postupem času převaha Hradce slábla. Klíčový okamžik přišel ve 20. minutě, kdy Kučera zaváhal při vedení míče a ve snaze získat ho zpět podrazil Kairinena. Rozhodčí za tento zákrok ukázal záložníkovi Votroků červenou kartu a poslal jej do sprch. Východočeši museli následně ubrat ze své ofenzivní aktivity a Sparťané začali mít větší kontrolu nad zápasem. Potvrdili to už o dvě minuty později, když Haraslín po přihrávce Wiesnera poslal míč na domácí svatyni, Bajza byl však připraven a střelu vytěsnil mimo prostor tří tyčí.

Po půlhodině hry se Pražané radovali z úvodní trefy, když míč do branky po rohovém kopu uklidil Krejčí. Rozhodčí ale ihned signalizoval, že se na celou situaci podívá ještě na videu. Tam nakonec zjistil, že Kuchta, který byl v ofsajdové pozici, jasně ovlivnil hru a branka tak nemohla platit. Krátce před koncem první půle ale Sparta přeci jen skórovala. Čvančara využil volného prostoru, vypálil, a i když Bajza dokázal jeho pokus vyrazit, na šťastnou dorážku Lukáše Haraslína už byl krátký – 0:1.

Bajza držel šance Hradce na bod

Do druhé půle sáhl trenér Koubek ke změně. Ze hřiště odešel Gabriel, jehož nahradil Novotný. Hosté změny neprovedli. Krátce po hvizdu sudího Pražané zahrozili, když Zelený oslovil pasem Wiesnera, jenž ovšem na Bajzu recept nenašel. Další velká příležitost se Sparťanům naskytla v 56. minutě, to se do míče opřel Kuchta, ale i v tomto případě zasáhl skvěle koncentrovaný brankář Východočechů. Útočník hostí se krátce na to hnal ze strany na branku, ale ani na druhý pokus na hradeckého fantoma mezi tyčemi nevyzrál.

V 61. minutě přišel čas na další střídání, Votroci stáhli ze hřiště Koubka, kterého nahradil čerstvý Pudhorocký. O chvíli později poslal Minčev centr do vápna, kde si Čech srazil míč směrem na vlastní branku. Naštěstí i tentokrát měl poslední slovo gólman Bajza, který hradecké nedorozumění uklidnil jistým zákrokem. Domácím se nedala ve druhém poločase upřít snaha, Sparta je ale do žádných větších šancí nepouštěla. Hosté měli převahu a sami si vytvářeli nadějné příležitosti ke skórování. Rozdíl byl ale i nadále pouze o jednu branku.

V 78. minutě skončil zápas pro Kubalu, kterého nahradil Rada. Vašulín o chvilku později poslal míč právě čerstvému Radovi, jehož utažený střelecký pokus k zadní tyči však Kovář ukryl ve své náruči. Stejný hráč posléze vyslal centr do vápna, ale nikoho ze svých spoluhráčů zde nenašel. V následujících minutách nebyli fanoušci v útrobách stadionu svědky žádných větší šancí. Votroci se snažili hledat cestu kupředu, ale další větší příležitost si již vytvořit nedokázali. Závěrečnou tečku přidali hosté v 89. minutě, když Tomáš Wiesner z dorážky zvýšil na 2:0 pro Letenské, čímž dal razítko na jejich tříbodový import do hlavního města republiky.

Hodnocení Miroslava Koubka

Hodnocení Briana Priskeho (Sparta):

"V podzimním domácím utkání s Hradcem jsme měli štěstí. Hraje se proti němu velmi těžce. Vyznačuje se přímočarým stylem hry, jeho útočníci působí problémy všem týmům. Nemysleli jsme si, že tu snadno vyhrajeme, přestože jsme měli v hledišti většinu fanoušků a hráli jsme s jedním hráčem navíc. Někdy se proti oslabenému soupeři hraje hůř, než když je v plném počtu. Jako trenér v takové situaci doufáte, že zrychlíte hru, vytvoříte si víc šancí a dáte víc gólů. Brankář ale držel Hradec ve hře."