O víkendu na DERBY! Jaká byla ta předcházející?

21. 3. 2018   |   FC Hradec Králové
Sobotní derby je tady. A v pořadí již 45.! Jak dopadne? To budeme znát již tuto sobotu okolo poledne, kdy by měl duel mezi týmy FK Pardubice a FC Hradec Králové končit. Pojďme se ale ohlédnout do minulosti. Polovina z páté desítky zápasů, to není zrovna málo. Mnozí z fanoušků samozřejmě ještě pamatují ty z těch prvních mistrovských. To vůbec první, nemistrovské, již určitě nikdo. Jenom kronika našeho klubu. A právě s panem kronikářem Jiřím Rádlem jsme v historii zapátrali a pro fanoušky přinesli popis všech, od toho nejstaršího, až po to poslední z léta 2017.

Tým z Pardubic, to byl v historii první soupeř, který odehrál zápas na území dnešního Hradce Králové. V Kuklenách 15. září 1901 Pardubice porazily místní C.K.Slavie 3:0 a vznikla rivalita, která se táhne dodnes. Pokaždé, když na sebe východočeští sokové narazí, pořádně to jiskří. Blízkost obou měst i to, že se SK Hradec od chvíle svého vzniku urputně snažil fotbalové Pardubice dohnat, brzy zařadily derby mezi pořádně třaskavé události. Hradec Králové v nich reprezentovalo jediné mužstvo, SK Hradec. To Pardubice byly zastoupeny v některém období až třemi mužstvy! V divizi českého venkova nastupoval SK Hradec proti týmům SK Pardubice, AFK Pardubice, Explosia Semtín, Slavoj Pardubice, po válce i Tesla Pardubice. Derby zápasů bylo tedy mnoho, vzpomeneme na ty od roku 1956, kdy Hradec poprvé postoupil do první ligy.

1./ „Po mnohaleté přestávce patřil stadion Spartaku opět rivalskému utkání sousedních krajů Hradce Králové a Pardubic, tentokrát o body v nejvyšší fotbalové soutěži.“ Takto začínal referát ze zápasu Spartaku Hradec Králové s Duklou Pardubice hraného 12. května 1957 v Hradci Králové. Bylo to první ligové derby v historii a 13 000 diváků vidělo nastoupit mužstva v sestavách. Dukla: Bobok – Ošťádal, Antala, Morávek – Kos, Marek – Siuda, Vrečič, Šonka, Zikán, Pták. Hradec: Matys – Andrejsek, Štěrba, Mach – Krejčí, Šimonek – Pičman, Šubrt, Šindelář, Macek, Jahoda. Hradec zvítězil 5:2, dvě branky dal Šubrt, po jedné Šindelář, Macek a Pičman. Domácí měli po celý zápas převahu, ale i výhodu, když Dukla od 10. minuty hrála o deseti bez zraněného Antaly
Spartak Hradec Králové – Dukla Pardubice 5:2 (2:0)

2./ Za necelé čtyři měsíce, 1.září 1957, se hraje derby znovu. Na hřišti ve Svítkově je přes 15 000 diváků a vidí premiéru trenéra Zástěry na lavičce Dukly, ale i mnoho nových tváří v sestavách obou mužstev. Dukla: Žejdlík – Marek, Daněk, Morávek – Kos, Kvašňák – Pospíchal, Urban, Šonka, Zikán, Grund. Hradec: Mokrohajský – Andrejsek, Štěrba, Mach – Dvořák, Háž – Pičman, Kvaček, Schmied, Macek, Malík. Ve velmi slabém zápase vedla Dukla brankou Šonky z penalty, Dvořák vyrovnal, ale sedm minut před koncem rozhodl o výhře Dukly Kos. Nechtěným „hrdinou“ se v zápase stal Vladimír Schmied. Ve svém teprve druhém zápase v hradeckém dresu byl v 58. minutě vyloučen a také fotografován Otakarem Hůrkou. A právě tato fotografie nazvaná „Vyloučený hráč a rozhodčí“ byla oceněna na výstavě sportovní fotografie v Haagu 1959.
Dukla Pardubice – Spartak Hradec Králové 2:1 (1:0)

3./ Protože na konci roku 1956 bylo rozhodnuto, že se ligová soutěž bude hrát opět systémem podzim – jaro, hrálo se na jaře 1958 ještě jedno derby. V neděli 23. března 1958 7 000 diváků vidělo na zasněžené škváře boj, který s naprostým přehledem řídil rozhodčí Kainer z Rakouska. Pro Hradec, který byl v té době na sestupovém místě, to byl již téměř existenční zápas. Bohužel ho nezvládl. Mužstvo: Jindra – Andrejsek, Pičman, Háž – Krejčí, Malík – Schmied, Pokorný, Kvaček, Macek a Jahoda po celý zápas dotahovalo vedení soupeře a ani branky Andrejska a Macka nezabránily porážce 2:4. To jaro Hradec sestoupil do druhé ligy.
Spartak Hradec Králové – Dukla Pardubice 2:4 (1:3)

4./ Ve druhé lize Hradec válcoval soupeře za soupeřem. V sobotu 4. října 1958 dorazil na Gottwaldův stadion v Pardubicích, kde ho čekalo východočeské derby s týmem Jiskry Semtín. Sešlo se 8000 diváků, určitě polovina z Hradce. Sestava: Jindra – Andrejsek, Pičman, Runštuk – Krejčí, Michálek – Tauchen, Pokorný, Kvaček, Černý, Malík měla po celý zápas znatelnou převahu. Za dvanáct minut už byl stav 0:2 a Hradec v klidu dovedl zápas do vítězného konce.
Jiskra Semtín – Spartak Hradec Králové 0:5 (0:4)

5./ V neděli 7. června 1959 se soupeř z Pardubic představil v Hradci s jiným názvem. Mužstvo VCHZ Pardubice bylo dvě kola před koncem soutěže na poslední příčce II. ligy, a tak na zápas se přišlo podívat jen 4000 diváků. Hradec bezpečně vedl tabulku a v pohodě kráčel do první ligy. Na hřiště nastoupila neobvyklá sestava, protože domácí měli několik zraněných hráčů. Jindra – Andrejsek, Hledík, Runštuk – Pičman, Háž – Paraskevopulos (Černý), Čížek, Kvaček, Tauchen, Michálek. Tři branky dal Černý, dvě Čížek ve svém jediném zápase za první mužstvo.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 6:2 (1:1)

6./ Druhou ligu vyhrál Hradec suverénně, s osmi bodovým náskokem na druhé Kladno. A v pátém kole nového ligového ročníku, 12. září 1959, došlo v Pardubicích k dalšímu prvoligovému derby, do kterého v dresu Votroků vyběhla tato jedenáctka: Jindra – Runštuk, Hledík, Pičman – Krejčí, Michálek – Tauchen, Pokorný, Kvaček, Macek, Černý. Protože se už mohlo v průběhu zápasu střídat, Malík vystřídal Macka. Halmo z trestného kopu zajistil Dukle vedení, vlastní brankou Jarábka Hradec po přestávce vyrovnal. Za stavu 1:1 měl Hradec výhodu pokutového kopu. Ovšem stálý exekutor Andrejsek chyběl, zastoupil ho Kvaček a netrefil branku. To na druhé straně se ve stejné situaci Kopanický nemýlil, a když těsně před koncem dal ještě jednu branku, o porážce Hradce 1:3 bylo rozhodnuto.
Dukla Pardubice – Spartak Hradec Králové 3:1 (1:0)

7./ 3. dubna 1960, v 18. kole ligy, byl Hradec v dalším derby vysokým favoritem. To jaro ještě neztratil ani bod, začala spanilá cesta za mistrovským titulem. Hradec: Jindra – Andrejsek, Hledík, Pičman – Krejčí, Michálek (Macek) – Černý, Pokorný, Kvaček, Tomášek, Malík. Dukla: Klus – Lazar, Jarábek, Stibor – Richtrmoc, Samuelčík – Kozman, Šonka (Hojsík), Borovský, Mravec, Masný. 12 000 diváků bylo překvapeno nečekaně slabým výkonem domácích, Dukla byla útočnější a jen pro špatnou střelbu a vynikající výkon Jindry a Hledíka nedokázala zvítězit. Spásnou branku vstřelil Tomášek a Hradec bodově dostihl Duklu a postoupil na druhé místo v tabulce. Tento ročník zakončil Hradec mistrovským titulem, Dukla Pardubice sestoupila do druhé ligy.
Spartak Hradec Králové – Dukla Pardubice 1:0 (0:0)

Přes půl století již uplynulo od tohoto posledního prvoligového derby. Sehráno bylo pět zápasů v rozmezí let 1957–60, dvakrát se radoval Hradec, třikrát Pardubice….

8./ Uplynuly čtyři roky. Hradec v červnu 1964 sestoupil do druhé ligy a zjistil, že návrat bude velmi obtížný. 15.listopadu 1964 se hraje derby VCHZ Pardubice – Hradec. Trenér Havránek poslal na hřiště toto mužstvo: Hradec: Jindra – Zelinka, Hledík, Deutsch – Pokorný, Tauchen – Rampas, Schmidt, Šonka, Landovský a Zikán. Střídal Kopečný. Zápas nervózní a tvrdý, ale divácky překvapivě slušný. U Hradce slabá obrana a neproduktivní útok. A výsledek – pro hradecké šok. Porážka 0:5 byla nepochopitelná pro více než 3 000 hradeckých fandů. „Peprný perník“, psaly noviny…
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 5:0 (2:0)

9./ V předposledním kole II.ligy, v neděli 13. června 1965, porazil Hradec Pardubice 1:0 brankou Zikána a před posledním kolem si zajistil postup do ligy. Postup vybojovali hráči: Jindra – Dvořák, Zelinka, Pičman – Moník, Silbernágl – Kopečný, Pokorný, Schmidt, Tauchen a Zikán. Hrálo se nervózně a velmi tvrdě. Hradečtí měli stálou převahu (rohy 13:2). Už v první čtvrthodině byl zraněn Pokorný v obličeji, 10 minut byl ošetřován mimo hřiště, pak se vrátil s obvázaným čelem. Plno faulů a oplácení vrcholilo vyloučením pardubického Lněničky. Všichni si oddechli, když zazněl poslední hvizd rozhodčího. Hradec byl opět v lize, průvod nadšených fanoušků šel městem až k hotelu Avion.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 1:0 (0:0)

10./ Mužstva Spartaku i VCHZ dobře odstartovala ročník 1967–68 ve druhé lize. Po šesti kolech v tabulce první VCHZ, druhý Spartak má stejně bodů. 24.září 1967 svedl los oba soupeře na trávník stadionu v Malšovicích. Napětí bylo cítit týden před zápasem. Oba soupeři chtěli postoupit do první ligy, možná se o trošku více věřilo Hradci. Poprvé byl stadion doslova přecpán. Přes 22 000 diváku vytvořilo skvělé prostředí. Hrálo se vzácně slušně, slušní byli i diváci. Hradec: Jindra – Moník, Cerman, Huml, Zahálka – Fišer, Konečný, Tauchen – Šuranský, Schmidt, Zikán. Pardubice: Liška – Bukač, Mareš, Holakovský, Procházka – Kořínek, Šindelář, Lazar – Hojsík, Kára, Veverka. Pamětníci vzpomenou, atmosféra na stadionu, to byl to úžasný zážitek. Hra odpovídala taktice obou týmů –nedostat gól, šance tedy téměř žádné, s remízou byla spokojenost na obou stranách.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 0:0.

11./ Hradec jaro 1968 moc nezvládal, ale i tak ještě dost příznivců svému mužstvu věřilo a jelo 5. května 1968 do Pardubic. Vítězství by ještě oživilo šanci na postup. Přes 20 000 diváků na stadionu RH Pardubice na Dukle „hradecký zázrak“ nevidělo. Sestava: Jindra – Moník, Huml, Pičman, Zahálka – Tauchen, Kománek – Šuranský Schmidt, Konečný, Zikán, podala průměrný výkon a zaslouženě prohrála 0:2. Toto vítězství nastartovalo pardubické k cestě do I. ligy.
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 2:0 (1:0)

12./ Už v celostátní druhé lize se oba soupeři potkali v pátek 26. září 1969. Za krásného podzimního dne, před zraky televizních kamer, vidělo 5000 diváků pro Spartak nešťastný zápas. V sestavě: Oplt – Fišer, Cerman, Huml, Moník – Plocek, Franc – Hřebec, Barták, Schmidt, Zikán měl po celý první poločas převahu. Ale ve 20. minutě zaspali hradečtí obránci a Jirousek hlavou vstřelil vedoucí branku. Ve 33. minutě se zranil Oplt, nahradil ho Jindra a v téže minutě, aniž si sáhl na míč, dostal druhou branku. Druhý poločas začal Spartak náporem a Hřebec hlavou snížil. Patnáct minut před koncem se naskytla obrovská příležitost na vyrovnání. Plocek pokutový kop střílet nechtěl, tak se této úlohy ujal Barták a penaltu neproměnil. V řadách hradeckých fanoušků vládl smutek, mužstvo hrálo dobře, vítězství by znamenalo vedení v tabulce…
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 2:1 (2:0)

13./ Od toho nešťastného podzimního zápasu v Pardubicích se mužstvu Spartaku moc nedařilo. Sestupové příčky se až příliš přiblížily, v dubnu 1970 vystřídal trenéra Hemeleho Zdeněk Krejčí. 10. května 1970 na hřišti U nemocnice se hrálo další derby. Noviny před zápasem napsaly: „Spartak nalezl svoji ztracenou bojovnost. Změna trenéra proběhla bez obvyklých otřesů, klidně a jak ukazují výkony a výsledky, jde hráčům k duhu. „Necelých 5 000 diváků přivítalo mužstva v těchto sestavách. VCHZ Pardubice: Čaloun (Liška) – Tichý, Kořínek, Možíš, Procházka – Lazar (Prorok), Škrha – Cipro, Tomášek, Veverka, Šáral. Spartak Hradec Králové: Jindra – Fišer (Moník), Princ, Cerman, Kománek – Plocek, Franc – Kopecký, Tauchen (Barták), Schmidt, Zikán. Zajímavostí sestav je Tomášek v dresu VCHZ, který před deseti lety na tomto hřišti pomáhal hradeckému Spartaku k zisku mistrovského titulu. A na druhé straně ještě ne osmnáctiletý Antonín Princ, kterého si z dorosteneckého mužstva vzal trenér Krejčí. Utkání bylo jednostrannou záležitostí stále se lepšícího domácího mužstva, za které dvě branky vstřelil Schmidt, po jedné Zikán, Franc a Kopecký.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 5:1 (2:0)

14./ Od začátku druholigového ročníku 1971–72 se pohybuje Hradec na špici tabulky, mužstvo hraje pohledný fotbal, trenér Krejčí mám ustálenou sestavu. Derby má po letech opět tu správnou atmosféru. Z Hradce se na zápas vypravilo množství fanoušků, na zápase jich je možná víc než domácích. Od vlakového nádraží kráčí průvod ke stadionu. 21. listopadu 1971 se téměř 5000 diváků jde podívat na velmi důležitý souboj obou Východočechů. Hradec stále bez Schmidta nastoupí v sestavě: Oplt – Fišer, Cerman, Rolko, Moník – Plocek, Tauchen, Franc – Rott, Němeček, Lubas. Střídají Hrůša a Dehner. V 8. minutě utíká Rott po pravém křídle, z jeho centru střílí Němeček a Lubas míč vyražený brankářem doráží do sítě. Ve 22. minutě fauluje Cerman Bartáka, penaltu Oplt chytá, ale rozhodčí nařizuje její opakování a Barták vyrovnává. V 65. minutě Hamárova střela podél branky končí podruhé v síti… Hradec prohrává 1:2, nejlepším hráčem v derby je Barták, který do Pardubic přestoupil právě z Hradce. V podzimní tabulce je Hradec na druhém místě s 19 body, na prvním místě je překvapivě Martin, který má o bod více.
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 2:1 (1:1)

15./ Jaro 1972, Hradec bojuje o postup do nejvyšší soutěže. 9. května remizuje Hradec v Martině a udrží si na druhé příčce od něho dvoubodový odstup. Čtyři minuty před koncem je zraněn brankář Václav Oplt tak těžce, že 11. 5. 1972 ráno umírá. Mužstvo bojuje s osudem i se soupeři. Konec soutěže se blíží, postup je velice blízko. Ve 27. kole znamená branka Schmidta nerozhodný výsledek 1:1 na Kladně a už čtyřbodový odstup na třetí Jablonec. Ve středu 7. června rozdrtí hradečtí 5:1 Michalovce, dvě kola před koncem mají stále náskok čtyř bodů a výrazně lepší skóre než třetí VŽKG. Slavný den je 10. června v Gottwaldově, kde branky Rotta a France znamenají vítězství 2:0 a zasloužený postup do I. Ligy!!! V sobotu 17. června je na Všesportovním stadionu v Malšovicích 13 000 diváků, čestná tribuna je plná, dechovka, transparenty. Prvoligová atmosféra. Vlastně oslavné derby. Hradec: Kramerius – Fišer, Kuchař, Rolko, Hrůša – Plocek, Tauchen, Franc – Rott, Schmidt, Němeček. Střídal Lubas a Merkl. Oba týmy zahrály s maximální snahou, ale efekt nebyl žádný. Obranné řady jasně převyšovaly útočné formace. Ale tenkrát výsledek 0:0 nikomu nevadil.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 0:0

16./ Hradec po sestupu z nejvyšší soutěže se chtěl vrátit co nejrychleji. „Potřebujeme postupovat nahoru“, psal jeden východočeský deník. Jenže ten náboj derby minulých let zmizel. Možná ani fanoušci nevěřili oslabenému mužstvu. 10. listopadu 1973 jich přišlo na Všesportovní stadion pouhé 4 000. Hradec v sestavě: Cholenský – Fišer, Kuchař, Rolko, Hrůša – Plocek, Hůlka, Franc – Lubas, Skácel, Finger. Hra obou mužstev byla zklamáním, a když ještě ve 26. minutě neproměnil Finger pokutový kop, remíza 0:0 byla skutečností.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 0:0

17./ Na postup ztráta čtyř bodů, na sestup náskok pěti bodů. Taková byla situace před dalším derby 25.května 1974 v Pardubicích. Postupu asi už nikdo nevěřil, jen 2 000 diváků se přišlo podívat na tento zápas. Hradec: Cholenský – Urban, Franc, Rolko, Hrůša – Plocek, Musil, Lubas – Schmidt, Marčík, Finger. Střídali Skácel a Skořepa. V utkání byl Hradec lepší, rozhodují však góly, ne gólové šance. Jaromír Plocek: „Jako vždy – Pardubice mají u nás štěstí, ale my u nich tradičně smůlu. „Jedinou branku vstřelil bombou z 25 metrů do růžku Schmidt.
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 2:1 (1:0).

18./ Infekční žloutenka v týmu Pardubic na podzim 1974 byla příčinou odložení několika zápasů. Jedním z nich bylo i derby s Hradcem. K této dohrávce došlo 30.března 1975 v Pardubicích. Tradičnímu derby chyběl potřebný lesk, bezkrevný byl výkon obou soupeřů a 1400 diváků v prořídlých ochozech bylo jednou z nejslabších návštěv historie. Odpověď jednoduchá. Obě mužstva hrají o záchranu a po posledním hvizdu si diváci sami mohli odpovědět, zda právem, či nikoliv. Hradec hrál v sestavě: Ivančík – Urban, Kuchař, Rolko, Šmolka – Smetana, Hůlka, Musil – Pinkas, Schmidt, Skořepa. Střídal Josef Novák a Skácel. Zajímavostí je start Jaromíra Plocka v dresu VCHZ, vstřelil také jejich jedinou branku, za Hradec vyrovnal Schmidt.
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 1:1 (1:0).

19./ 3 500 diváků se šlo 11. června 1975 podívat na poslední ligové kolo. Čekali, jestli se stane zázrak. Osud VCHZ byl už dávno jasný – sestup, Hradec pro odvrácení této hrozby potřeboval vyhrát a doufat, že ostatní zápasy se odehrají přesně tak, jak potřebuje. Jedenáctka: Ivančík – Šmolka, Kuchař, Rolko, Skořepa – Musil, Hůlka, Trnečka – Pinkas, Schmidt, Michálek a střídající Novák a Skácel svůj úkol splnila. Dvě branky Rolka, jedna Trnečky a Michálka přinesly jasné vítězství 4:0, ale zázrak se nestal. I na podzim derby bude, ale pouze v národní lize…
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 4:0 (1:0).

20./ 5. října 1975 se hrálo derby poprvé až ve třetí nejvyšší soutěži. V národní lize. Jak hluboko oba soupeři klesli… Ani zde se ale žádné zázraky nedějí. Oba soupeři se pohybují v polovině tabulky, před nimi NHKG Ostrava, ŽD Bohumín…. Hradec: Ivančík – Šmolka, Kuchař, Rolko, Urban – Dehner, Smetana, Sedliský – Pinkas, Schmidt, Skořepa a střídal Musil. Po chybě Ivančíka skončil poločas vítězstvím hostů 0:1. Po přestávce vidělo 2 000 diváků obrat a branky Smetany a Schmidta otočily výsledek.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 2:1 (0:1)

21./ Na jaře se téměř nic nezměnilo. V tabulce na 10. a 11. místě, smutné chvíle hradecké i pardubické kopané pokračují. 30. dubna 1976 Hradec prohrál v Pardubicích 0:1. Hradec: Ostrožlík – Fišer, Kuchař, Knap, Šmolka – Sedliský, Hůlka, Musil – Skácel, Schmidt, Merkl. Střídal Klíma a Skořepa.
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 1:0 (0:0)

22./ Dvacáté derby o ligové body v průběhu dvaceti let. Trošku veseleji bylo na Všesportovním stadionu 19. září 1976. Sice stále v národní lize, ale VCHZ na druhém a Hradec na čtvrtém místě tabulky se stejným počtem sedmi bodů. Pouhých 1 800 diváků se ztrácelo na rozlehlém stadionu, ovšem kdo nepřišel, litoval. Hradec: Votruba – Mudruňka, Kuchař, Rolko, Šmolka – Knap, Hůlka, Musil – Finger, Merkl, Klíma. Střídal Jan Michálek. Zrodil se výsledek, který vstoupil do dějin pardubického a hradeckého fotbalu. Hradec zahrál velmi dobře a zvítězil vysoko 7:0. Střelecky zářil Merkl, autor čtyř branek. Další přidali Klíma, Hůlka a Rolko.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 7:0 (3:0)

23./ Jako vedoucí celek tabulky přijel Hradec v pátek 8. dubna 1977 do Pardubic. Pouhých 1 500 diváků vidělo derby plné zvratů. Hradec: Votruba – Mudruňka, Kuchař, Rolko, Šmolka – Sedliský, Hůlka, Knap – Finger, Pečenka, J.Michálek. Střídal Skácel. Sled branek: 18.minuta Jarolím z penalty 1:0. 31.minuta Kuchař snad ze 40 metrů 1:1. 49. minuta Pečenka 1:2. 60. minuta Kudyn 2:2. 76.minuta Novotný 3:2. 90. minuta Kuchař 3:3.
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 3:3 (1:1)

24./ Derby opět začíná táhnout, 25. září 1977 v Pardubicích přišlo přes 5 000 diváků. Branku neviděli a „Pochodeň“ napsala: „Derby nepřineslo fotbal nijak zvláštní úrovně, zůstalo na průměru. Na víc zřejmě oba Východočeši v národní lize asi mít nebudou…“ Hradec: Votruba – Mráz, Kuchař, Rolko, Šmolka – Knap, Hůlka, Pečenka – Klíma, Merkl, J. Michálek. Střídal Finger a Skácel. Pardubice vedl trenér Krejčí, Hradec Moník.
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 0:0

25./ Na téměř prázdném Všesportovním stadionu vidělo 16.dubna 1978 2000 diváků slabý zápas. Hradec: Votruba – Šmolka, Kuchař, Rolko, Mudruňka – Finger, Hůlka, Petřík – Štarch, Klíma, J. Michálek. Střídal Mejtský a Knap. Trenér Moník konstatoval: Chtěli jsme vyhrát. Bylo to nervózní utkání, po dvou zahozených šancích na začátku druhé půle Pardubice ožily a byly snad i lepší, přesto si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě.“ Finger a Mejstký zajistili vedení, 10. minut před koncem Ujec snížil.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 2:1 (1:0)

26./ Nejlepší zápas své kariéry prožil Václav Skořepa 30.září 1979. Hrálo se v Hradci, diváků 3 000. Hradec: Votruba – Knap, Rolko, Švadlenka, Mudruňka – Pečenka, Hůlka, Finger – Mejstký, Veverka, Skořepa. Utkání přineslo celkem solidní fotbal s pěknými brankami. O všechny tři se zasloužil Skořepa. A rozhodnout derby hattrickem, to se nestává každý den!!! Nejlepším hráčem Pardubic byl brankář Jelínek.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 3:0 (1:0)

27./ 20. dubna 1980 přijel Hradec do Pardubic jako vedoucí celek národní ligy a největší aspirant na kvalifikaci o první ligu. A tak se také konala i invaze hradeckých fanoušků. Na parkovišti u Prioru, ale i na všech cestách a cestičkách kolem stadionu se to auty a autobusy (minimálně 30) jen hemžilo. Do ochozů dorazilo přes 5 000 diváků. Oba trenéři, pardubický František Šindelář i hradecký Rudolf Šindler, měli potíže se sestavou. Nakonec poslali na hřiště tyto hráče. VCHZ: Jelínek – Chlád, Luža, Škrha, Krpata – Kaufman, Dědek, Sadílek – Kocourek, Slezák, Novotný. Střídal Chocholouš. Hradec: Votruba – Mráz, Knap, Švadlenka, Mudruňka – Finger, Hůlka, Petřík – Mejtský, Veverka, Z. Finger. Střídal Rolko a Skořepa. Hradec byl lepší, ale Jelínek vše pochytal. Tu sezónu Hradec po dlouhých sedmi letech opět postoupil do I. ligy.
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 0:0

28./ Uplynuly tři roky, než se oba rivalové opět setkali. Hradec po ročním působení v lize zažil velký pád až do druhé národní fotbalové ligy a tam se setkal s VCHZ. Po deseti letech se vrátil do Hradce trenér Zdeněk Krejčí. A příležitost opět dostali mladí hráči. 11.září 1983, na vypůjčeném hřišti „U nemocnice“, nastoupil Hradec v sestavě: Votruba – Mráz, Švadlenka, Křovák, Macháček – Kaufman, Hůlka, Ujec – Matějka Černý, Ringel. Střídal Klička a Pisoň. Pavel Černý byl na začátku své skvělé kariéry. Nastoupil ke svému teprve pátému zápasu, na kontě měl jedinou vstřelenou branku. V 54. minutě Ujec zahrával trestný kop zleva, krásně čechraný míč nevzali pardubičtí obránci na vědomí, Černý však ano, nádherným výskokem šel míči naproti a jeho prudká hlavička do horního rohu Jelínkovy branky byla nechytatelná. Nádherná branka rozhodla zápas.
Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 1:0 (0:0).

29./ S napětím očekávané derby dne 14.dubna 1984 skončilo spravedlivou remízou. Hradec bojoval o postup, a tak v hledišti bylo téměř 6 000 diváků. Hradec: Votruba – Mráz, Křovák, Švadlenka, Macháček – Pečenka, Kotal, Ujec – Doubek, Klička, Frýda. Střídal Pisoň a Kaufman. Obě branky padly z přísně nařízených penalt. Hrobárek zařídil pro Pardubice vedení, Kotal vyrovnal. Vyloučen byl Mráz, pro údajnou urážku rozhodčího. V ovzduší tradiční nervozity byli hradečtí o poznání fotbalovější. I přes remízu v tomto zápase hradečtí dotáhli své snažení a slavili postup zpět do I. národní ligy. Je třeba připomenout i velkou zásluhu VTJ Hradec, která své hřiště „U nemocnice“ půjčila Spartaku na většinu domácích zápasů.
VCHZ Pardubice – Spartak Hradec Králové 1:1 (0:0)

30./ Pět let trvalo, než se oba rivalové opět setkali. V kádrech obou soupeřů byli ještě hráči, kteří tenkrát nastoupili–hradečtí Černý a Mráz, pardubičtí Kohout a Hamsa. Čtyři další hráči převlékli oddílové dresy – brankář Jelínek tehdy chytal za VCHZ, naopak Matějka, Klička a Ujec přešli do Pardubic. A na trenérských lavičkách Milan Šmarda jako trenér VCHZ a Zdeněk Krejčí na lavičce Hradce. Nový název RH Spartak Hradec Králové. Utkání se hrálo 30.srpna 1989 od 19. hod. za umělého osvětlení na Všesportovním stadionu. Hradec: Musil – Vinopal, Mráz, Havránek, Ptáček – Dlouhý, Polák, Kopeček, Budka – Černý, Kovárník. Střídali Pacák a Čermák. VCHZ: Stehlík – Sivák, Richtera, Kohout, Spěvák – Matějka, Klička, Ujec – Barbarič, Hamsa, Pavlů. Střídali Panchártek a Bergman. Přes 10 000 diváků vidělo dva rozdílné poločasy. V prvním byl lepší Hradec, ve druhém Pardubice, kdy v kritických chvílích hradecké podržel brankář Musil. Skvěle hrál Mráz a líbil se útočný tandem Černý – Kovárník. Branky Polák a Kovárník.
RH Spartak Hradec Králové – VCHZ Pardubice 2:0 (1:0)

31./ S novým trenérským tandemem Dočkal – Kotal, jako vedoucí mužstvo I. národní ligy, přijel Hradec 16.května 1990 do Pardubic. Derby mělo atmosféru, jakou má mít. Ochozy našlapané (8 000 diváků) s dvoutřetinovou převahou Hradce. Vlajkonoši černobílých se však opět nevyznamenali a neodpustili si stupidní házení oranžových dýmovnic. Hradec: Musil – Vinopal, Mráz, Časko, Ptáček – Kopeček, Polák, Janeček, Dobeš – Saidl, Lavička. Střídal Javůrek a Kovárník. Cíl Hradce byl jasný – bodovat. Ve 40. minutě založil brankář Musil rychlou akci, kterou zakončil Janeček vedoucí brankou. Po chvilce mohl zvýšit Saidl, ale trefil jen břevno. Od té chvíle Hradec pečlivě bránil a čekal na příležitost. Důležité vítězství uhájil a na konci sezóny oslavil návrat do I.ligy.
VCHZ Pardubice – RH Spartak Hradec Králové 0:1 (0:1)

32./ Deset let trvalo, než se mužstva obou východočeských metropolí opět střetla. Stalo se tak 20. srpna 2000. Pod vedením trenéra Uličného Hradec v sestavě: Novotný – Lesák, Dvořák, Juračka, Bluml – Zoubek, Černý, Zemánek, Piták – Barbarič, Šmíd. Střídal Kubeš, Bouška a Jar. Chaloupka. Bylo velké vedro, které ale neodradilo celkem solidní návštěvu. Přišlo téměř 4 500 diváků. Viděli již v 8. minutě Zoubkovu parádní trefu a tím domácí získali navrch. Ve 32. minutě neproměnil Bednář své sólo a vzápětí po brejku trojice Šmíd – Černý – Barbarič inkasovali hosté od Černého podruhé. Ve druhém poločase pardubičtí snížili, ale Hradec vítězství udržel a v čele druholigové tabulky získal slibný dvoubodový náskok před Opavou.
SK Hradec Králové – FK AS Pardubice 2:1 (2:0)

33./ S napětím očekávané regionální derby v neděli 25. března 2001 v Pardubicích bylo duelem, který nepostrádal vzruch, dramatické momenty ani určitou herní kvalitu. Hradec: Svoboda Lesák, Rolko, Dvořák, Kalousek – Zoubek, Szabo, Zemánek, Černý – Barbarič, Šmíd. Střídal Skácel. Za nevlídného deštivého počasí vidělo kvalitní zápas téměř 5 000 diváků. Stejně jako na podzim i tentokrát vyhrál favorit o pouhou branku. Po proměněných penaltách v prvním poločase (23. Gruber – 31. Černý) rozhodl po obrátce dorážkou stoper Rolko. Příjemným překvapením byli hradečtí fanoušci, jejichž výjezd do sousedních Pardubic vzbuzoval veliké obavy. Příznivci černobílých barev překvapili – doma nechali dýmovnice, dělobuchy a petardy a při nástupu mužstev se nad jejich hlavami objevily pestrobarevné nafouknuté balonky!!!
FK AS Pardubice – SK Foma Hradec Králové 1:2 (1:1)

34./ Sousedské druholigové derby hrané v Hradci 31.srpna 2003 nabídlo zajímavou podívanou s dramatickou koncovkou. Hradec: Podhajský – Kubeš, Rolko, Zemánek, Kalousek – Bouška, Breda, Šmarda, Jůn – Šebek, Klapka. Střídal Moník a Merganc. Hradečtí šli do vedení v 54. minutě zásluhou Šebka, o vyrovnání se postaral v 90. minutě pardubický kapitán Kaciáň. Tato minuta se stala osudnou i pro hradeckého trenéra Leoše Kalvodu, se kterým se ihned po zápase rozloučilo vedení klubu. „Votroci“ dohrávali od 87. minuty bez vyloučeného Šmardy. Tradičně bojovné derby skončilo zaslouženou remízou, která znamená pro domácí další ztrátu.
SK Hradec Králové – FK AS Pardubice 1:1 (0:0)

35./ Pod vedením Martina Pulpita přijel Hradec v sobotu 10.dubna 2004 k prestižnímu derby. Nezvyklý začátek zápasu (10.15) přilákal na stadion pouhý 1 400 diváků. Hradec: Přibyl – David, Rolko, Zemánek, Šmarda – Sláma, Klapka, Lukáš, Blažej – T.Kučera, Majer. Střídal Kraus, Jůn a Kaplan. Derby bylo průměrné úrovně a rozhodla ho nádherná dělovka domácího záložníka Petera Krutého z 35 metrů. Hosté opouštěli trávník se svěšenými hlavami. Ani ve třetím jarním vystoupení na soupeřově hřišti nebodovali a nedokázali vstřelit ani gól. Konec snu o první lize. Tak brzy si to nepřipouštěli ani největší pesimisté…
FK AS Pardubice – SK Hradec Králové 1:0 (1:0)

36./ Magnetem devátého kola druhé nejvyšší soutěže byl duel v tabulce pátého Hradce se sousedními Pardubicemi, které měli na třetím místě o bod víc. Hrálo se v Hradci v neděli 3. října 2004 za umělého osvětlení. Hradec pod vedením Juraje Šimurky: Podhajský – Křap, Zemánek, Lukáš, Poděbradský – Ševčík, Šmarda, Jirsák, Pokorný – Kraus, Jůn. Střídali T. Kučera, Blažej, Mach. Zápas začali lépe domácí, měli převahu, ale ztroskotali na špatné koncovce. Ve 31. minutě hlavičkující Kuvajt trefil nejprve pravou a vzápětí levou tyč, od níž se míč odrazil do branky. Po změně stran domácí útočili, hosté spoléhali na brejky a mohli ještě třikrát skórovat.
SK Hradec Králové – FK AS Pardubice 0:1 (0:0)

37./ Dnes si už málokdo vzpomene, že derby v sobotu 30.dubna 2005 mohlo být pro hradecké fotbalisty vůbec posledním vystoupením ve stoleté historii kopané v Hradci… V úterý 26.dubna 2005 rozhodlo zastupitelstvo města, že nebude financovat místní druholigový klub, odmítlo návrhy majitele klubu Jany Vody ke koupi práv klubu za úhradu jeho dluhů ve výši 25 miliónů korun… Trenér Šimurka rezignoval, mužstvo vedl asistent Karel Krejčík. A do Pardubic se vydali hráči vlastními osobními auty… S myšlenkou, že derby může být pro „votroky“ vůbec poslední, nastoupil Hradec v sestavě: Podhajský – Širanec, Lukáš, Filip, Poděbradský – T. Kučera, Šmarda, Jirsák, Kraus – Semerák, P. Černý ml. Střídali Mach, Hrmo, Karnay. Trenér Krejčík vsadil na ofenzívu, hráči se s nelehkou situací vyrovnali a po perfektním výkonu zaslouženě zvítězili. Svého soupeře předčili v nasazení, jejich výkon byl umocněn motivací dokázat, že fotbal v Hradci má právo na existenci. Branky vstřelili Semerák a Lukáš. Na konci května schválili zastupitelé převod licence a práv člena ČMFS na město a odkoupení zadluženého klubu a tím fotbal pro Hradec zachránili…
FK AS Pardubice – SK Hradec Králové 1:2 (0:1)

38./Čtvrté kolo sezóny 2005–06 v neděli 28. srpna 2005 na Všesportovním stadionu. Přes 4 500 diváků vidělo pět gólů, dvě nastřelená břevna a jednu tyč, útočný fotbal. Kdo přišel, nelitoval. Hradec: Podhajský – Kaplan, Karal, Rolko, Jůn – Štěpán, Šmarda, Širanec, Přibyl – Kowalczyk, Karnay. Střídali Hrmo, Rezek, Poděbradský. Domácí byli od první minuty lepším celkem. V prvním poločase po Štěpánově centru vstřelil Kowalczyk hlavou vedoucí branku. Po změně stran hosté nejprve nastřelili tyč a v 67. minutě Salák vyrovnal. Následovala neuvěřitelná přestřelka, kdy v rozmezí pěti minut padly další tři góly! 69. minuta Kowalczyk hlavou 2:1, 72. minuta Šimáček 2:2, 74. minuta Karnay hlavou 3:2. V napínavém závěru domácí zasloužené vítězství udrželi.
FC Hradec Králové – FK AS Pardubice 3:2 (1: 0).

39./ 25. března 2006, opět v nezvyklém čase 10.15 hod. se konalo další východočeské derby. Kolem 2 000 diváků, z nichž většina byla z Hradce, vidělo na těžkém terénu velmi dobrý fotbal. Hradec: Podhajský – Poděbradský, Karal, Filip, Jůn – Štěpán, Šmarda, Černý, Rezek – Kowalczyk, Karnay. Střídali Kaplan, Jiroušek a Rolko. Domácí hráli od 38. minuty bez vyloučeného Macha a v deseti nestačili. Hradec celkem bez problémů využil početní převahu ve vítězství. Jedinou branku vstřelil v 69. minutě střídající Jiroušek, který byl v HK na hostování z Jablonce. A tak jedinou kaňkou bylo neurvalé chování hradeckých fanoušků, část z nich výtržnostmi udělala klubu a městu ostudu.
FC Pardubice – FC Hradec Králové 0:1 (0:0)

40./ Uplynulo dlouhých sedm let. Pardubice se na chvilku z profesionálního fotbalu ztratily, a když se do něj v roce 2012 vrátily, Hradec hrál první ligu. Jeho nedávný sestup svedl oba týmy do stejné soutěže a los určil jejich vzájemný zápas v I. kole. Na Všesportovní stadion přišlo v neděli 28. července 2013 přes 4 000 diváků. Hradec: Lindr – Zelený, Hochmeister, Rolko, Poděbradský – Kraják, Janoušek, Šísler, Kučera – Voltr, Zec. Střídali Malinský, Kulič, Kopač. Po sedmi letech se vrátil Adrian Rolko do Hradce Králové, ale jeho obnovená premiéra trvala pouhých 15. minut. Po dvou žlutých byl vyloučen a domácí hráli téměř celý zápas o deseti. Na začátku druhého poločasu ještě Hochmeister neproměnil pokutový kop… Pardubice vedly, Hradec v rozmezí 77.–78. minuty brankami Šíslera a Krajáka otočil zápas. Poslední slovo ale měl Kakrda, který v 84. minutě vyrovnal.
FC Hradec Králové – FK Pardubice 2:2 (0: 0)

41./ Poslední kolo druholigové soutěže, derby desetiletí!!! Pokud Hradec vyhraje, postupuje do první ligy. Ve středu 4. června 2014 to nebylo vůbec jednoduché. Pardubice držely „votroky“ dlouho v napětí, ale v druhém poločase pod stupňujícím tlakem vyrobily několik hrubých chyb a všechno rozhodl bosenský Emir Halilovič v 78. minutě. Tak se slavilo. Trenér Prokopec a hráči: Koubek –Holeš, Rolko, Plašil, Poděbradský – Shejbal, Halilovič, Hable, Malinský – Kulič, Dvořák. A střídající Križko, Zelený a Čermák.
FK Pardubice – FC Hradec Králové 0:1 (0:0)

42./ Jako na houpačce, v ročníku 2015–16 je Hradec opět ve druhé lize. Než se soutěž pořádně rozběhla, je tu derby. Ve třetím kole, v neděli 16. srpna 2015. Za čtrnáct měsíců od posledního zápasu obou soupeřů nezůstal v hradecké sestavě kámen na kameni. V základu nastoupil pouze Holeš, později střídal Malinský. Na trenérské lavičce je Bohuslav Pilný. Necelé čtyři tisícovky diváků vidělo tyto hradecké hráče: Ottmar – Holeš, Nosek, Krmaš, Mareš – Súkenník, Schwarz, Trubač, Černý, Vlkanova – Vaněček. Střídali Zorvan, Malinský a Pázler. Od 15. minuty Hradec vedl brankou Vaněčka, potom skvělý Ottmar chytil jasné tři góly, ale dorážce Kopřivy v 73. minutě už nezabránil. Zklamání všech bylo veliké.
FC Hradec Králové – FK Pardubice 1:1 (1:0)

43./ V úterý 19. dubna 2016 se dohrávalo 17. kolo. Na stadion Pod Vinicí našlo cestu přes dva tisíce fanoušků, kteří se těšili, že domácí budou konečně slavit. Hradecký kouč Pilný poslal na hřiště sestavu: Lindr – Holeš, Krmaš, Chleboun, Plašil – Janoušek, Schwarz – Malinský, Vlkanova, Zorvan – Pázler. A ta odehrála nejhorší poločas v sezóně a výsledek 1:0 byl ještě lichotivý. Trenér Pilný sáhl o přestávce k razantnímu řešení. Vymetl střed pole (Janoušek, Schwarz) a do zápasu pustil Trubače a Krátkého. Změny se vyplatily, Hradec zápas otočil brankami Holeše a Pázlera.
FK Pardubice – FC Hradec Králové 1:2 (1:0)

44./ Toto poslední východočeské derby možná začalo již v letním přestupovém období, kdy z města pod Bílou věží přestoupil k jižnímu sokovi poslední z rodu „Černých“, Pavel, když s ním trenér Havlíček již do týmu nepočítal. V jednom z rozhovorů, který lodivod Votroků k přestupu v létě 2017 poskytl, uvedl: „Snad se Pavel hned při prvním derby netrefí a nerozhodne zápas!“ A jako by byl věštcem. Ale jen tak na půl. Pavel Černý se samozřejmě hned ve 13. minutě trefil, a to přenádhernou střelou ze 30 metrů rovnou do šibenice Ottmarovy branky. Naštěstí Honza Pázler a Petr Schwarz v druhém poločase vývoj utkání otočili a tímto skórem také 44. derby skončilo.
FC Hradec Králové – FK Pardubice 2:1 (0:1)

45./ ??? sobota 24. března 2018 od 10.15, stadion Pod Vinicí, Pardubice

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Aktuální zprávy

Předprodej lístků na zápas reprezentace se Severní Makedonií zahájen

Aktuální zprávy

Votroky bude proti Slavii povzbuzovat vyprodaná Malšovická aréna

Rozhovory

Z týmu je cítit síla a sebevědomí, hlásí Daniel Vašulín