Nepovedený konec podzimu. Hradec padl se Zlínem 0:4

16. 12. 2023   |   Lukáš Foff
Poslední utkání před zimní přestávkou Votrokům hrubě nevyšlo. Do Zlína jeli s ambicemi na bodový zisk, které však byly ty tam už po prvním poločase. Ševci totiž proměnili všechno, do čeho kopli a už v první pětačtyřicetiminutovce dali čtyři branky. Východočeši sympaticky bojovali i ve druhé půlce, ale Dostál jim několika fantastickými zákroky nedovolil ani dílčí úspěch.
19. kolo, sobota 16. 12. 2023, 15:00

FC Zlín

4:0
4:0

Branky a nahrávky: 13. Žák (Čelůstka), 25. Žák (Vukadinović), 40. Janetzký (Bužek), 42. Bartošák (Čelůstka).

Rozhodčí: Kvítek – Nádvorník, Novák.

Žluté karty: 3. Janetzký – 37. Kodeš, 54. Klíma, 69. Leibl.

Držení míče: 49 % : 51 %. Střely na branku: 4:7. Střely mimo: 2:5.
Rohy: 5:10. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 12:12.
Diváci: 1987.

FC Zlín:

Dostál – Bartošák (82. Reiter), Simerský, Didiba, Čelůstka – Janetzký (88. Švach), Tkáč (82. Bobčík) – Fantiš, Bužek, Vukadinović (90. Polášek) – Žák (90. Kulíšek).

Bajza – Klíma, Čihák, Čech (46. Leibl), Horák – Kodeš, Kučera – Juliš, Pudhorocký (46. Šašinka), Krejčí (46. Čmelík) – Vašulín (65. Koubek).

Poločas hrůzy. Zlínu spadlo do branky všechno

Hradečtí nezačali na zlínské Letné vůbec špatně a hned ve 3. minutě měli možnost zajímavé standardky těsně za vápnem. Ladislav Krejčí však chtěl vymyslet signál, což soupeř přečetl. Druhou příležitost si o deset minut později vypracoval Vašulín, který si míč posunul na levačku, ale jeho ráně chyběla razance.

Votroci své šance nevyužili, Zlín hned tu první vážnější ano. Ve 13. minutě Ševci skvěle zaútočili po levé straně a centr na bližší tyč zakončil svým prvním gólem za Zlín v nejvyšší soutěži Filip Žák. Hradec kontroval střelou do břevna od Daniela Horáka a šancí Krejčího, ale bohužel byl neefektivní, za což přišel trest. Ve 25. minutě Vukadinovič centroval do vápna a trefil do zad uhýbajícího se Filipa Žáka, od kterého se míč odrazil nechytatelně do protipohybu Bajzy – 2:0.

Východočeši to nechtěli vzdát a aktivní Petr Juliš se proháčkoval k zakončení, jenomže Dostál byl z brány včas a zmenšil střelecký úhel. Po něm opět střílel levačkou Vašulín, ale zase si jeho pokus našel zlínský brankář. Ve 40. minutě však přišel tvrdý direkt pro svěřence Václava Kotala. Za vápno dostal nabito Jakub Janetzký a nekompromisní ranou o tyč zvýšil na 3:0. A když o dvě minuty později zakončil dalším výstavním gólem z voleje po centru Lukáš Bartošák, chtěli Votroci rychle zmizet do kabin.

Fantastický Dostál zamkl na několik západů

Trenéři připravili do druhého poločasu hned trojí střídání a hostující fotbalisté vyběhli na trávník odhodlaní výsledek zkorigovat. Ondřej Šašinka se o to snažil hned po pěti minutách. Nejprve z velkého úhlu netrefil bránu a o chvilku později hlavou trefil zlínského brankáře, který si dal pozor na odskok od rozbahněného terénu.

V 60. minutě poslal do vápna dobrý centr Lukáš Čmelík a našel si ho Daniel Vašulín, jenomže Dostál byl u tyče včas a senzační robinzonádou míč vytáhl na roh. Vzápětí trknul do míče z velké blízkosti hlavou Jakub Kučera, ale opět narazil na neprostupnou zeď v bráně Ševců. Až poté se podařilo domácím zase trochu zkonsolidovat hru a otupit velký tlak Hradce Králové.

Až na začátku poslední desetiminutovky se prodral do další šance Juliš, ale z velkého úhlu nenašel místečko, kudy procpat míč za brankovou čáru. Oba dva si vzájemný souboj zopakovali ještě těsně před koncem, ale vítězem se opět stal hrdina zápasu Dostál. Zlínští zakončili zápas se stoprocentní úspěšností střel na bránu a připravili tak Hradci nepříjemnou předvánoční nadílku.

Hodnocení Bronislava Červenky

„Zápas pro nás začal fantasticky, skvěle jsme zvládli první poločas proti velmi silnému soupeři. Byli jsme efektivní, dobře jsme zvládali přechody do útoku a dávali jsme góly. Soupeř měl několik vyložených šancí, ale neproměnil je. Ve druhé půli nás podržel Standa Dostál, to nám pomohlo a uvolnilo nás to. Hradec spoléhal na vysoké hráče, v závěru tempo lehce opadlo. Podali jsme zodpovědný výkon a odčinili jsme týden starou vysokou porážku v Liberci.“