Votroci prohráli v generálce s Austrií

28. 1. 2022   |   FC Hradec Králové
Votrokům nevyšel závěrečný zápas zimní přípravy, když o dvě branky prohráli s vídeňskou Austrií. Přes vyrovnaný průběh hry Hradec doplatil zejména na nevyužití množství šancí. Rakušané totiž byli oproti černobílým v zakončení efektivnější. Zápas se zapíše do paměti především odmítnutou penaltou z konce prvního poločasu, kdy Adam Vlkanova odevzdal míč do náruče rakouskému brankáři.
přát., pátek 28. 1. 2022, 13:00

FK Austria Vídeň

3:1
0:0

Branky: 65. Jukić, 72. Fischer, 82. Schoissengeyr (p) – 87. Vašulín.

FK Austria Vídeň:

Kos (46. Helac) – Martel, Grünwald (61. Wustinger), Ivkić (61. Demaku), Ohio (74. Vucic) – Mühl, Braunöder (83. Kreiker), Suttner, Fischer (74. Keles) – Handl (61. Schoissengeyr), Jukić (83. Mester)

Fendrich (46. Vízek) – Klíma, Král, Čech – Mejdr, Soukeník (83. Kodeš), Kučera (62. Rada), Novotný – Rybička (83. Jurčenko), Kubala (46. Prekop), Vlkanova (62. Vašulín).

Votroci vlétli do zápasu s velkou vervou. Už v páté minutě nebyli po pohledné akci daleko od oslavy první branky. Rybička posunul míč na levou stranu na Novotného, který dobře nacentroval před bránu fialových. Tam se Vlkanova přes obránce propracoval k balonu a skluzem orazítkoval břevno.

Neméně pěknou akci rozjel o chvíli později Kubala. Vybojoval míč, který posunul na playmakera Vlkanovu, který už viděl na vápně dobře postaveného Soukeníka. Tomu se však bohužel pro Hradec nepovedlo v dobré pozici zakončit.

Po celou úvodní pasáž hry držel český tým své jižní sousedy přikované k jejich obranné polovině a aktivním presinkem jim znesnadňoval rozehrávku, a hlavně držel v uctivé vzdálenosti od své brány.

Ve 20. minutě poprvé nebezpečně zahrozili Rakušané, a dokonce z toho pro ně pramenila gólová radost, byť s krátkým trváním. Po přímém kopu zahrávaného ze vzdálenosti 35 metrů od hradecké brány se po nechtěné teči Mejdra před Fendrichem míč dostal až za brankovou čáru. Austria však neslavila dlouho – gól nebyl uznán pro postavení do souboje aktivně zapojeného útočícího hráče mimo hru.

Rakušané se i pak několikrát dostali do náznaků šancí. Shodným jevem však bylo, že jejich akce k patrné nelibosti hráčů vídeňského klubu několikrát v řadě zastavil praporek tureckého pomezního rozhodčího. To samé však platilo i pro Votroky, shodná rozladěnost s výkony rozhodčích panovala na obou stranách.

Hradecký kapitán Vlkanova měl prsty i v další nebezpečné akci. Ve 29. minutě vyslal Rybičku, který vnikl do pokutového území a jeho prudká střela z úhlu na vzdálenější tyč jen o fous minula bránu.

Adam „Vlčák“ Vlkanova byl ústřední postavou také dalšího, ve fotbale krajně neobvyklého, dění. Ve 44. minutě totiž turecký sudí odpískal penaltu pro Hradec za domnělou hru rukou Markuse Suttnera. V týmu hráčů ve fialových dresech to vzbudilo vlnu nevole a po krátké poradě Soukeníka s kapitánem Hradce se oba hráči shodli, že žádný důvod k odpískání penalty neshledali. Situaci vyřešil Vlkanova po svém a nanejvýš sportovně – míč z penalty lehce ťuknul přímo do Kosových rukavic. Sám hradecký kapitán měl i poslední šanci poločasu, ale po Novotného nahrávce netrefil bránu.

V 52. minutě byl hodně vidět čerstvý hráč Erik Prekop. Po dobré práci Jakuba Kučery šel osamocený na brankáře. Slovenský útočník se ho snažil bryskně obejít, čímž se však dostal do velkého úhlu, a tak vybojoval alespoň roh, který on sám zakončil hlavičkou nad břevno. O tři minuty později střílel po Prekopově přihrávce z levé strany Novotný. Jeho rána o centimetry minula šibenici Helacovy brány.

Vídeňský klub kontroval střelou z přímého kopu z 25 metrů, ale Braunöderova pumelice se také nevešla mezi tři tyče. V 65. minutě padla první branka zápasu. Fialky vybojovaly míč ve středu pole a dostaly ho na pravou stranu k Jukićovi, kterému se povedlo po zemi propálit Patrika Vízka – 1:0. Austria se začínala zvedat, dobrou šanci měl o pár chvil později také Ohio, nemířil však přesně.

Šancí s postupem času ubývalo, k vidění byl spíše boj mezi vápny. Územní převaha byla spíše na straně Hradce, ale Austria neustále hrozila náběhy za obranu. V 72. minutě ale Austria Vídeň znovu udeřila po pěkně sehrané akci. Jukić zprava odcentroval na vzdálenější tyč, kam si naběhl Fischer a prudkou hlavičkou překonal Vízka – 2:0.

Velkou příležitost pro úpravu skóre měli Votroci v 79. minutě. Vašulín nejprve vyslal jedovku z hranice vápna, kterou Helac jen vyrazil k Prekopovi, ale ani jemu se nepovedlo v Turecku poprvé překonat obranu Austrie, protože jeho střela šla nad.

O tři minuty později byla hradecká neefektivita v zakončení znovu potrestána. Po faulu hradeckého hráče byla odpískána penalta proti Votrokům a Schoissengeyr ji s přehledem proměnil – 3:0. Pro Hradec však nebylo dobojováno. V 87. minutě vyslal Klíma nákopem za obranu na zteč Dana Vašulína, kterému brankář jeho střelu vyrazil, avšak pouze zpět na hlavu hradeckého útočníka, který se napodruhé nemýlil – 3:1.