Votroci padli i ve druhém derby sezóny, rozhodl Černý

22. 4. 2023   |   Petr Šatalík
Východočeské derby se konečně vrátilo na domácí stadion jednoho z mužstev. První poločas se přeléval ze strany na stranu, ale žádný gól k vidění nebyl. Poprvé rozvlnil síť až pardubický Pavel Černý. V závěru zápasu inkasoval červenou kartu Michal Leibl a Votrokům se již vyrovnat nepodařilo. Pardubice tak zvítězily i v druhém derby sezóny.
28. kolo, sobota 22. 4. 2023, 16:00

FK Pardubice

1:0
0:0

Branky a nahrávky: 56. Černý (Hlavatý).
Rozhodčí: Szikszay – Mokrusch, Volf.
Žluté karty: 21. Kostka, 43. Vacek, 85. Chlumecký, 86. Helešic, 90+1. Pikul, 90+5. Nita – 35. Klíma, 70. Leibl, 90+1. Bajza.
Červené karty: 90. Leibl (2. ŽK).
Držení míče: 52 % : 48 %. Střely na branku: 4:1. Střely mimo: 9:6.
Rohové kopy: 7:8. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 17:18.
Diváci: 4450.

FK Pardubice:

Nita – Icha, Vlček, Hranáč, Chlumecký – Vacek – Kostka (82. Helešic), Janošek (87. J. Jeřábek), Hlavatý (82. Darmovzal), Sychra (71. Pikul) – Černý (71. Krobot).

Bajza – Klíma (72. Kučera), Čech, Leibl – Harazim, Smrž, Kodeš (83. Dvořák), Novotný (61. Koubek) – Rada – Ryneš, Vašulín.

První půle branku nepřinesla

Úvod utkání přinesl pár opatrnějších minut, které však záhy vystřídala první velká šance Votroků. Harazim v ní dobře nacentroval z pravého křídla před bránu, kde se zjevil Novotný, jenž však ve stoprocentní šanci nepropálil Nitu, který se stihl rychle přesunout a skvělým zákrokem zachránil domácí od první inkasované branky. Hradečtí tlačili i nadále, na centr Rady si naskočil Vašulín, jenž však prudký míč na svatyni Pardubic nasměrovat nedokázal.

Černobílí v první půli tlačili. V další čtvrthodině uzamkli soupeře u jeho pokutového území sérií standardních situací, z nichž se však žádná neujala. Nejzajímavější situací této fáze byla žlutá karta Kostky, který si dal špatný dotyk s míčem a následně oběma rukama zatáhl za trup Novotného, který mu sebral míč.

Závěr první půle se přiostřil, místo zajímavých šancí byly na obou stranách k vidění spíše ostřejší souboje. Žluté kartonky za své zákroky vyfasovali hradecký Klíma a pardubický Vacek. V poslední minutě si pak tutovky vypracovali domácí, Černý poslal prudký balon na malé vápno, zakončení Hlavatého však skvělým zákrokem zneškodnil Bajza a do šaten se tak šlo bez branek.

Černý svou trefou rozhodl o osudu tří bodů

Na startu druhé půle byli aktivnější Pardubičtí, kteří se záhy po startu dějství dočkali první branky. Ve vápně Votroků si pokryl míč Hlavatý, jenž z pravé strany šestnáctky poslal střílený přízemní pas před bránu. Tam skvěle zapracoval Pavel Černý, jenž si odskočil od obránců a z prostoru penalty poslal balón na zadní tyč – 1:0 pro domácí.

Votroci se snažili na úvodní branku odpovědět posílením ofenzivy a poslali na hřiště Matěje Koubka. Pardubicím se však dařilo kouskovat hru a čas tak rychle utíkal, aniž by se na trávníku cokoliv podstatného událo. Přesně takový scénář hry domácímu mužstvu vyhovoval. Později se Matěj Ryneš rozhodl vystřelit z dálky, jenže svou střelu umístil nad horní tyč brány Florina Nity.

Možnost závěrečného tlaku Votroků zkomplikoval Michal Leibl, který v 90. minutě inkasoval druhou žlutou kartu a zamířil tak do sprch dříve. Ani jeden z týmů se už k výraznější šanci nedostal a utkání tak skončilo hubenou výhrou domácích. Pardubice tak vyhrály i druhé derby v sezóně.

Hodnocení Radoslava Kováče (Pardubice)

"Nezačali jsme moc dobře. Dvacet, třicet minut byla na našich kopačkách znát nervozita. Moc jsme nehráli a dostávali se spíš do takových soubojů, ke kterým má Hradec přizpůsobené hráče. Zdálo se mi, že za začátku měli kolem pěti rohů a standardek z boků. Poté, co jsme těch prvních třicet minut odvrátili, tak jsem cítil, že jsme v utkání. Kluci byli dobře soustředění a i když souboj prohráli, tak bylo důležité, že jej absolvovali. Tak se hraje derby. My za to byli nakonec odměněni. Co si budeme říkat, tři body pro nás byly strašně moc důležitý. Teď si musíme rychle odpočinout, zregenerovat a v úterý nás čeká další těžký zápas."