Votroci vezou ze Sparty bod

30. 4. 2022   |   FC Hradec Králové
Votrokům se povedlo ukořistit cenný bod za remízu z letenské půdy. Na proměněnou penaltu Dávidem Hanckem dokázal rychle odpovědět Michal Leibl svým prvním ligovým gólem. Votroci tak potvrdili dobrou formu, jelikož tímto výsledkem natahují sérii bez prohry už na děvet zápasů. Ze Sparty si Hradec navíc odváží bod poprvé od roku 1966.
N2, sobota 30. 4. 2022, 19:00

AC Sparta Praha

1:1
0:0

Branky: 50. Hancko (p) – 66. Leibl. Rozhodčí: Hocek – Kříž, Šimáček. ŽK: 34. Haraslín, 45+1. Vitík – 50. Leibl, 57. Koubek (trenér), 88. Poštulka (trenér brankářů), 90. Soukeník. 7 371 diváků.

AC Sparta Praha:

Heča – Wiesner, Vitík, Hancko, Højer – Pavelka (85. Sáček), Krejčí ml. – Haraslín (68. Minčev), Karabec (59. Dočkal), Pešek (85. Juliš) – Čvančara.

Vízek – Čech, Král, Leibl – Mejdr, Kučera, Vlkanova (90+2. Prekop), Kodeš, Novotný – Kubala (85. Soukeník), Vašulín (63. Rada).

Votroci v rámci druhého kola finále nadstavbové části zajeli na Letnou, kde se povzbuzeni domácí výhrou nad Slavií střetli s AC Spartou Praha.

V samém úvodu utkání musel být dvakrát za sebou ve střehu v dobré formě chytající Patrik Vízek. Už ve druhé minutě se na poslední chvíli musel vrhnout pod nohy unikajícímu Lukášovi Haraslínovi, aby zlikvidoval jeho průnik. Téměř vzápětí hradecký brankář svým zákrokem znegoval šanci Davida Pavelky. Ve své další šanci mířil stejný hráč mimo.

Tlak Sparty trval i v dalších minutách. Bylo zřejmé, že se rudí snažili o rychlé vstřelení branky. To se jim však nepovedlo, a tak také Hradec roztočil svůj kolotoč šancí. Za poznamenání stojí příležitost Dana Vašulína z 12. minuty, kdy se po brejku umně zbavil bránícího hráče a střelou k tyči protáhnul Milana Heču.

Hned potom se Filip Novotný snažil využít chyby domácí obrany, ale domácí brankář byl při jeho centru od brankové čáry pozorný. Největší šanci úvodu měl však až Filip Kubala, když si přebral míč za obranou a vyběhnutý domácí brankář mu vytáhl jeho střelu směřující pod břevno.

Tempo zápasu pak mírně polevilo. Sparta ve 38. minutě rozehrávala přímý kop z asi osmnácti metrů, ale Haraslín vystřelil přesně do místa, které kryl gólman hostů. Do konce poločasu se pak ještě stihl prezentovat dalekonosnou ranou Adam Vlkanova, ale šla těsně vedle.

Hned na začátku druhého poločasu se domácím naskytla velká příležitost k vstřelení branky v podobě pokutového kopu. Rozhodčí Hocek viděl faul Michala Leibla v šestnáctce na Tomáše Čvančaru a po posvěcení videorozhodčím se ujal exekuce penalty Dávid Hancko a ač mu Patrik Vízek vystihl směr střely, tak se natahoval marně – 1:0.

Hradecká odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Po sérii tečí se po přímém kopu zahraném čerstvým hráčem Jakubem Radou míč dostal až k Michalu Leiblovi, který zblízka usměrnil míč za brankovou čáru – 1:1.

V 78. minutě byli letenští velmi blízko gólu, ale čaroděj Vízek byl razantně proti. Na poslední chvíli vyškrábl hlavičku Dávida Hancka a podržel Votroky nad vodou. Na druhé straně se dostal do velké šance Dominik Soukeník, avšak jednak jeho hlavičku pohotově vyrazil gólman a jednak mu rozhodčí odmával ofsajd. V případě úspěchu by tak nejspíš došlo k přezkumu u videa.

Tečkou za šancemi byla střela sparťanského Tomáše Čvančary z otočky, která však šla těsně vedle. Hradec Králové tak zapisuje cenný bod – z hřiště Sparty vůbec poprvé v historii samostatné české ligy.