Počtvrté v řadě to nevyšlo. Votroci podlehli favorizované Slavii 0:2

22. 7. 2023   |   Lukáš Foff
Těžký vstup do nového ročníku Votroci na stadionu největšího favorita na titul nezvládli. Ačkoliv táhli se Slavií sérii třech utkání, ve kterých s ní neprohráli, tak tentokrát Pražané udělali krok k vítězství už ve 4. minutě. Mick van Buren dostal skvělý pas a nekompromisně jej uklidil k tyči. Hradečtí mohli dostat domácí pod tlak v 58. minutě, ale Krejčí šanci neproměnil a závěrečný gól si tak připsal Mojmír Chytil.
1. kolo, sobota 22. 7. 2023, 18:00

SK Slavia Praha

2:0
1:0

Branky a nahrávky: 4. van Buren (Schranz), 70. Chytil.
Rozhodčí: Všetečka – Nádvorník, Váňa.
Žluté karty: 39. Pilař, 64. Krejčí, 69. Kučera.
Držení míče: 72 % : 28 %. Střely na branku: 5:2. Střely mimo: 5:2.
Rohové kopy: 8:2. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 8:13.
Diváci: 17 311.

SK Slavia Praha:

Kolář – Vlček, Ogbu, Holeš – Douděra (87. Masopust), Dorley, Zafeiris (80. Ševčík), Jurásek (62. Lingr) – van Buren, Jurečka (62. Chytil), Schranz (62. Provod).

Bajza – Klíma, Heidenreich, Čech – Gabriel, Kodeš, Kučera (87. Rada), Horák (72. Koubek) – Pilař (46. Juliš), Krejčí (80. Leibl) – Vašulín (87. Pudhorocký).

Hradec nechytl začátek, poločas prohrál o gól

Nová sezóna začala pro novice na hradecké střídačce Jozefa Webera určitě o něco hůř, než sám doufal. Jeho tým totiž zvládl odolávat tlaku největšího favorita na titul pouze čtyři minuty. Pak přišel od perspektivního Vlčka krásný průnikový pas na Schranze, který přesně našel Micka van Burena, jenž bez otálení uklidil míč za bezmocného Pavola Bajzu. Votroci byli z rychlého direktu dost opaření a na začátku zápasu si míče moc neužili.

V 15. minutě se dostal k prvnímu náznaku šance také Hradec, jenomže Daniel Vašulín při rychlém sprintu neuhlídal míč a ten mu utekl do zámezí. Ve 21. minutě mohlo být s Východočechy ještě hůř. Mick van Buren posunul do tutovky Václava Jurečku, který zakončil nekompromisně pod víko, ale po intervenci VAR byl gól zrušen pro postavení mimo hru.

Hradečtí v prvním poločase hráli obrovské množství času bez míče a bylo pro ně těžké dopředu cokoliv vymyslet. Na hrotu se statečně s přesilou pral Daniel Vašulín, ale při pokusu o zpracování ve vápně ho ve 30. minutě zradil trávník. Ve 37. minutě měla Slavia další velkou šanci. Tomáš Holeš ve vápně předskočil Adama Gabriela a jeho halfvolej by byl gólový, kdyby mířil o trochu níž. První půlka vyšla jednoznačně lépe domácím, ale výsledek byl pouze o jednu branku.

Krejčí nesrovnal a Slavia si výhru pohlídala

Do druhého poločasu udělal realizační tým hostů změnu a místo Václava Pilaře dostal šanci k ligovému debutu Petr Juliš. Votroci zachytili nástup do druhého poločasu výrazně lépe a už od jeho začátku bylo cítit, že z nich opadla nervozita. To vše mohl podtrhnout v 58. minutě Ladislav Krejčí, který dostal skvělý centr z levé strany, ale jeho zakončení bez přípravy mířilo jen do Koláře a následná dorážka Gabriela šla do boční sítě.

O minutu později se na levé straně uvolnil opět Mick van Buren a vyslal na bránu Bajzy tečovanou jedovku, která orazítkovala vnitřní stranu pravé tyče. Jindřich Trpišovský sáhl v 60. minutě k trojtému střídání, protože cítil, že Hradečtí srovnali tempo. Od té doby Pražané opět měli ze hry více a v 66. minutě nepříjemně hlavičkoval Ondřej Lingr.

V 70. minutě přišla klíčová situace, která definitivně zrušila odpor Hradce. Po rohovém kopu přiletěla na slovenského brankáře tvrdá hlavička, kterou fantasticky vytáhl na brankové čáře, jenomže po několika odrazech si míč našel Mojmír Chytil a svůj soutěžní debut za Slavii oslavil gólem. V 79. minutě měl další šanci hlavou Lingr, ale Bajza předvedl reflexivní zákrok, kterým udržel skóre na finální podobě. Počtvrté v řadě to Hradeckým nevyšlo a favorizované Slavii podlehli 0:2.

Hodnocení Jindřicha Trpišovského

„Do zápasu jsme dobře vstoupili. Hned ve čtvrté minutě nám vyšla první akce, krásnou přihrávkou od Vlčka jsme se dostali za obranu a dali gól. Otevřelo to zápas, což nám pomohlo a trochu nás to uklidnilo. Potom byl výkon velice dobrý, bohužel se nám dlouho nedařilo přidat druhý gól. Pak měl Hradec velkou gólovku okolo šedesáté minuty, kdy mohl srovnat. Nám pak pomohli střídající hráči, kteří zvedli výkon a aktivitu. Druhý gól (Chytila) nás definitivně uklidnil a zápas jsme dohrávali, jak jsme si představovali. Z naší strany dobrý vstup do sezóny.“