Zápy přemohly rezervu Votroků 4:2

12. 9. 2022   |   Melánie Moníková
B-tým hradeckého FC zatím stále čeká na první vítězství v novém ročníku. V 6. kole ČFL zajížděl na půdu Záp. Středočechům se podařilo vsítit první gól, Votroci sice zvládli srovnat, jenže následně soupeř odskočil až na rozdíl tří branek. Černobílí korigovali na 2:4, ale víc již nesvedli a i přes dobrý výkon tak odjeli domů bez bodů.
6. kolo, neděle 11. 9. 2022, 17:00

SK Zápy

4:2
3:1

Branky: 18. Kavalír, 31. J. Jelínek, 34. Duben (pen.), 51. Růžek – 27. Holovatskyi, 54. Jurčenko.
Žluté karty: 50. Hypšman.
Diváci: 150.

SK Zápy:

Hrubeš – Pardubský, Duben, Růžek, Woitek (75. Tvaroh), Kavalír (90+1. Janko), Koutenský, Eliáš, J. Jelínek (67. Kubeš), Petrlák, Matějka (90+1. Dočekal).

FC Hradec Králové B:

Čábelka – Hypšman (67. Schmoranz), Mahr, Šípek (46. Baloun), Kadrmas, Hlaváč, Doležal, Holovatskyi, Jurčenko, Hájek (46. Hodač), Boniš.

Oba týmy do utkání vstoupily aktivně, s vůlí vyhrát, ale ani jednomu se při akcích příliš nedařilo. V 10. minutě kopali domácí první roh, ale Hradečtí si jejich standardku pohlídali. Také Votroci měli dobrý vstup do utkání, ale stoprocentní šanci si v samém úvodu nevytvořili.

V 18. minutě se jako první prosadil Patrik Kavalír, který běžel sám na bránu a Čábelku s přehledem překonal – 1:0. Hradečtí si ale připravili rychlou odpověď, když Daniil Holovatskyi naskočil na centr z levé strany a hlavičkou srovnal.

Oba celky pak hrály vyrovnanou hru, nerozhodný stav však nevydržel dlouho. V 31. minutě posunul Matějka balón na levou stranu, odkud Kavalír nacentroval na Jana Jelínka, který nezaváhal a vrátil domácím vedení. Náskok Záp poté ještě rychle navýšil Jiří Duben, který po podražení Koutenského Mahrem proměnil penaltu. Ani jeden celek následně do poločasu další trefu nepřidal, první půle tak skončila 3:1.

Hradec zahájil druhou půli dvojím střídáním. Nově příchozí Baloun se snažil poslat centr od Jurčenka do sítě, ale nepovedlo se. V 51. minutě navýšil Patrik Růžek vedení Záp na tři branky, když zakončil akci zahájenou Kavalírem a Pardubským – 4:1.

O tři minuty později se Hradeckým podařilo vedení Středočechů snížit, když se před Hrubešem ocitl David Jurčenko, který míč bez váhání uklidil mezi tři tyče – 4:2. V 60. minutě pak ten samý hráč rozjel na pravé straně nadějnou akci, ale nikdo z jeho spoluhráčů už zakončit nedokázal.

V 84. minutě Hradečtí zahrávali volný přímý kop, který, ačkoliv vypadal nadějně, letěl pouze vedle tyče. V nastaveném čase se ještě Doležal probíjel do solidní šance, ale nakonec byl domácí defenzivou zastaven. Další branky se už ani jeden z celků nedočkal a divácky atraktivní utkání tak skončilo výhrou Středočechů 4:2.

Aleš Čvančara:
K utkání jsme zajížděli do prostředí, které je velice specifické, hřiště je v Zápech velmi malé. Náš soupeř se prezentoval svou hrou, která spočívala v jednoduchých nákopech a sebraných druhých balonech. Zároveň šlo o hodně soubojové utkání. Náš protivník měl také díky menšímu rozměru trávníku dobrou výchozí pozici pro auty, které často mířily až do našeho vápna. Klukům jde ke cti, že si s tímto poměrně slušně poradili. Počet soubojů v naší šestnáctce byl ale právě díky zmíněným okolnostem zcela abnormální, Zápy si díky nim dokázaly vytvořit v našem vápně velký tlak, přesto si s tím naši mladí hráči skvěle poradili.
K samotnému utkání. Vstup do něj se nám velice povedl, drželi jsme balon, soupeře jsme nepouštěli do šancí, hráli jsme rychle. Pak ale přišla 18. minuta, kdy jsme prohráli souboj na polovině hřiště, balon se dostal nákopem za naši obranu, kde byla hraniční ofsajdová situace. Soupeř šel následně sám na naši bránu a prohrávali jsme 0:1.
Kluky to ale nepoložilo, ve 20. minutě jsme měli obrovskou šanci a z následného rohového kopu další, bohužel se nám je nepovedlo proměnit. Odměnou nám tak byla až 28. minuta, kdy se po odvráceném rohovém kopu dostal k centru Doležal, který našel prostor na zadní tyči, odkud Holovatskyi srovnal na 1:1.
V 31. minutě jsme ale neuhlídali protivníka po centru na zadní tyč a prohrávali jsme 1:2. Za další dvě minuty přišel pokutový kop soupeře a bylo to 1:3. Byla to naše jediná hluchá pasáž v utkání, protože jinak musím kluky pochválit, jelikož pracovali, makali, chodili do soubojů, ve kterých se nebáli a často je vyhrávali.
Do druhé půle jsme udělali dvě změny, abychom na soupeře vyvinuli větší tlak, dali jsme tam ještě důraznější typy hráčů. Přešli jsme ze systému 3-4-3 na 3-5-2, což se ukázalo jako správný tah.
Jenže v 50. minutě jsme po standardní situaci obdrželi gól na 1:4. Kluky to ale zase nabudilo k další aktivitě, v 54. minutě Doležal nádherně uvolnil Jurčenka, který snížil na 2:4. V 59. minutě jsme mohli korigovat na rozdíl jediného gólu, Kadrmas bohužel velkou šanci neproměnil. Následně jsme na hřišti byli lepší, uskákali jsme auty soupeře, vyhrávali jsme osobní souboje. V 81. minutě jsme měli znovu vyloženou příležitost, stejně tak o čtyři minuty později. Musím říct, že mě strašně těší přístup kluků k utkání, protože se na trávníku vyrovnali podstatně zkušenějšímu soupeři. Bohužel se u nás v některých momentech projevila ještě jistá nezkušenost. Na štěstí nevěřím, ale kdybychom ho v tomto utkání měli, tak by zápas skončil přinejmenším remízou.