Bod z Edenu! Votroci jako první tým v sezoně obrali ve Vršovicích Slavii

30. 4. 2023   |   Tomáš Kalas
Paráda! Základní část uzavřeli Hradečtí na hřišti Slavie, která byla doma doposud stoprocentní. Votroci se však této bilance nezalekli a v osmé minutě je povedenou střelou poslal do vedení Kučera. Slavia sice srovnala díky nešťastnému vlastnímu gólu Gabriela a v závěrečném nastavení měla nápor, obrana Hradce v čele s Bajzou však zařídila celku zpod Bílé věže bod za remízu 1:1!
30. kolo, neděle 30. 4. 2023, 15:00

SK Slavia Praha

1:1
1:1

Branky a nahrávky: 19. Gabriel (vlastní) – 8. Kučera.
Rozhodčí: Radina – Hájek, Hrabovský.
Žluté karty: 83. Ogbu, 86. Zafeiris – 38. Ryneš, 90+9. Bajza.
Držení míče: 71 % : 29 %. Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 3:1.
Rohové kopy: 8:2. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 5:16.
Diváci: 16 737.

SK Slavia Praha:

Kolář – Ousou (46. Masopust, 71. Traoré), Ogbu, Holeš – Douděra (60. M. Jurásek), Zafeiris, Oscar, Schranz (60. D. Jurásek) – Provod, Olayinka (31. Van Buren) – Jurečka.

Bajza – Klíma, Čech, Leibl (78. Pudhorocký, 90+3. Rada) – Gabriel, Smrž, Kodeš, Ryneš – Kučera – Trusa (90. Koubek), Vašulín.

Kučera trefil vedení, Gabriel si dal vlastní gól

Přestože byla pomyslná psychická výhoda na hradecké straně, hned v druhé minutě musela obrana Votroků čelit rychlému kontru, který táhnul Lukáš Provod. Jeho zakončení přes nohu ale šlo vedle branky a Pavol Bajza jenom kontroloval. Přestože se posléze hrálo výrazně více na půlce Hradce, byli to právě hosté, kdo v osmé minutě šli do vedení!

Vašulín sklepl za sebe dlouhou přihrávku z hloubi pole přímo za sebe pro Jakuba Kučeru, který dobíhal z druhé vlny. Ten se rozhodl pro střelu z dobrých 25 metrů, míč před Kolářem navíc ještě zaplaval, a i přes jeho zákrok propadl do branky! Vedení ale vydrželo Hradci jenom do konce první dvacetiminutovky. Ousou centroval z pravé strany do vápna na zadní tyč, do míče však nešikovně šel Adam Gabriel a z první poslal balon o břevno do vlastní branky.

Východočeši nehráli přitom vůbec nijak špatný duel. Vyložených šancí neměli sešívaní mnoho a aktivním přístupem k obraně se Hradci dařilo favorita držet na uzdě. I přes jasnou dominanci Slavie ve statistikách tak platilo, že stav duelu v Edenu byl po prvním poločase nerozhodný.

Tlak Slavie vyzněl do prázdna, Votroci odolali

Start druhého poločasu byl hodně divoký. Po malé domů od Holeše měl velké problémy Kolář, nakonec to ale dokázal zachránit a jenom chvíli poté šel do úniku po přesné přihrávce van Buren. Bajzu sice překonal, míč dostal ale do ofsajdu, a tak se hrálo dále za stavu 1:1.

Tlak vršovického celku ale notně sílil a Bajza měl v 55. minutě práci poté, co Zaiferis obstřelem posílal míč na zadní tyč. Votroci hráli především na brejkové situace a po hodině hry byli velmi blízko vedoucí brance. Výborně zahrál na levém křídle Trusa, který snadno prošel přes Ogbua a předložil na Daniela Vašulína, jenž zakončoval z první a Kolář konečky prstů jeho pokus na zadní tyč vyrazil.

I Bajza se musel činit, když dvacet minut před koncem šel do brejkové situace Jurečka a v ideální moment našel van Burena. Nizozemský forvard hlavičkoval do branky, avšak hostující brankář zachránil celou situaci ještě na brankové čáře. Závěr zápasu byl zcela otevřený. Gabriel výborně přebral míč od Vašulína, který byl faulován a z kontru se dostal až do střelby. Kolář však vykopl míč do brankoviště. V dlouhém nastavení poté van Buren odmítl Slavii udržet na prvním místě tabulky, a to i díky skvělému zákroku Bajzy, jenž se proti míči včas přesunul. Hradečtí jsou tak po remíze 1:1 prvním týmem, který v Edenu získal body!

Hodnocení Jindřicha Trpišovského (Slavia)

"Hned v první minutě jsme šli do přečíslení, které bohužel skončilo střelou těsně vedle. Z první akce soupeře jsme pak dostali gól, který nám zápas ztížil. Našemu výkonu něco chybělo, hlavně v ofenzivní části. Hradec nám pomohl vlastním gólem po hezkém centru Ousoua, stejně toho ale v první půli bylo dost málo. Druhý poločas byl hodně zasažený nucenými střídáními, od 70. minuty jsme dohrávali vlastně v deseti, i když Zafeiris podal neuvěřitelný výkon i se zraněním. V závěru jsme si vytvořili tlak, šance jsme ale bohužel neproměnili. I Hradec měl šance, Koli (Kolář) nás udržel v remízovém stavu. Bohužel nás zápas nezastihl v dobrém rozpoložení. Při troše větší kreativity a lepším rozhodování jsme to ale mohli zvládnout. První domácí ztráta v sezoně přišla v nejméně vhodnou dobu, měli jsme to zvládnout. Na druhou stranu, pro nás se nic nemění. Mění se nám akorát pořadí zápasů, přišli jsme o výhodu prvního místa v případě dělby bodů, což zatím nikdy nerozhodovalo."