Remíza na závěr. Hradecké fotbalistky skončily v soutěži druhé

11. 6. 2023   |   jt | Foto: Lubomír Douděra
Fotbalistky Hradce Králové zakončily letošní sezonu remízou v Líšni 1:1, když v utkání 20. kola vstřelila vedoucí branku Tereza Portychová, ale domácí hráčky deset minut před koncem zápasu vyrovnaly. Východočešky stejně jako v minulém ročníku obsadily ve druhé lize konečné 2. místo.
20. kolo, neděle 11. 6. 2023, 10:00

SK Líšeň

1:1
0:0

Branky: 80. Komárková - 51. Portychová. Rozhodčí: Jílková - Hausnerová, Večeřa. Bez karet. Diváci: 30.

SK Líšeň:

Suškevičová (62. Skřepská) – Fryčová, Špičková, Šanderová (62. Kaiser), Hladká (62. Haluzová), Hrabaňová (62. Murnyk), Jůzlová, Chodilová, Petrašová (87. Kashkina), Skálová, Komárková

Mikanová - Kotoučková, Vejrová, T. Novotná, Duchatschová (62. Sedláčková) - Zemanová (70. Slaninová), Portychová, Kovaříková, Schánělová (62. Hrušková) - Chocholoušová, Ringelová.

Do závěrečného utkání fotbalistky Hradce Králové vstupovaly s vědomím, že bodový zisk jim zajistí druhé místo v tabulce. Východočešky k utkání v Líšni odcestovaly bez několika hráček, v čele se zkušenými Pavlou Novotnou a Veronikou Svobodovou, jež chyběly kvůli zdravotní indispozici. Šanci tak dostaly mladé hráčky - premiéru za druholigový A-tým si odbyly brankářka Dora Mikanová, v poli pak Kristýna Hrušková a teprve patnáctiletá Pavla Slaninová. V základní sestavě nastoupila i další letošní juniorka Markéta Schánělová.

Poprvé zahrozily domácí fotbalistky, ale poté přišly střelecké možnosti hradeckého týmu. Nejprve střelu Anety Vejrové vyrazila brankářka Alžběta Suškevičová, gólmanka Líšně si poté poradila i s dalším zakončením Terezy Kotoučkové z pravé strany. A do třetice kryla i ránu Evy Chocholoušové.

Po půlhodině hry se v největší šanci ocitla Tereza Portychová, ale zamířila vedle branky. A v síti neskončila ani rána Elišky Kovaříkové. V závěru poločasu měly hráčky Líšně dvě obrovské příležitosti, ale Bára Petrašová sama před brankářkou Mikanovou poslala míč mimo tyče a střelu Šárky Hrabaňové odvrátila v pádu z brankové čáry stoperka Vejrová. Do přestávky ještě znovu pálila Kovaříková.

Hradecký dres v Líšni oblékly mladé hráčky Dora Mikanová (17 let), Markéta Schánělová (18), Pavla Slaninová (15) a Kristýna Hrušková (17).

Po změně stran se po šesti minutách střelecky prosadily hradecké fotbalistky; výborně hrající Portychová si narazila míč s Markétou Ringelovou a nádhernou ránou otevřela skóre. Východočešky měly převahu, soupeře přestřílely, vysoko vyhrály i na počet rohů, ale hlavičky Vejrové i zakončení Chocholoušové a Ringelové v síti neskončily. Naopak na druhé straně Mikanová zmařila další velkou šanci Líšně, aby deset minut před koncem utkání již juniorku v hradecké brance překonala po úniku Kristýna Komárková.

Fotbalistky FC Hradec Králové zakončily letošní sezonu druhé ligy stejně jako v minulém ročníku na 2. místě, když nasbíraly o dva body více než loni (38 bodů). Na vedoucí Pardubice, které postupují do první ligy, ztratily sedm bodů. Letos tak neměly šanci na postup jako loni, kdy první místo suverénně uzmulo béčko Sparty, které do první ligy nemůže postoupit.

Václav Hladký, trenér: Poslední zápas sezony v Líšni připomínal festival spálených šancí na obou stranách, a tak utkání hrané na umělé trávě a při větru, který komplikoval hru oběma týmům, nakonec skončil nerozhodně 1:1. Do sestavy jsme zařadili mladé hráčky z naší juniorky, které si velmi dobře poradily se svoji premiérou v A-týmu. Konečné druhé místo v tabulce asi odpovídá našim výkonům během celé sezony, kdy jsme ztratili lacině body hlavně při venkovních zápasech a zároveň jsme spalovali vyložené brankové situace. Na druhou stranu nás může těšit nejlepší obrana v lize a zisk více bodů než v loňské úspěšné sezoně, což letos na postup nestačilo. Pro nás je to ovšem motivace do příštího ročníku ještě kvalitněji potrénovat a hrát znovu o první místo."

Tereza Portychová, autorka branky a jedna z nejlepších hráček Hradce v utkání: Po dlouhé době jsme hrály na umělce, což se projevilo v našich nepřesnostech. Proto byl první poločas z naší strany lehce chaotický, ale i tak jsme chvilkami hrály pěkný kombinační fotbal. Vytvořily jsme si spoustu dobrých střeleckých možností, jen se nám je stále nedaří proměňovat podle našich představ."

Dora Mikanová, brankářka, premiérový start v A-týmu: Jsem ráda za příležitost zahrát si druhou ligu žen. Nepříjemným překvapením bylo, že se uprostřed června hrálo na umělé trávě. I když s holkami trénuji, byla jsem nervózní, protože to bylo mé první mistrovské utkání za A-tým, ale holky mě podpořily, což mi v zápase pomohlo. Mrzí mě, že jsme nedaly další góly, myslím si, že jsme měly více příležitostí skórovat."

Kristýna Hrušková, záložnice, premiérový start v A-týmu: V zápase proti Líšni jsem dostala první příležitost nastoupit do mistrovského utkání žen, ačkoliv jsem utkání neodehrála podle svých představ, jsem ráda, že mám premiéru za sebou. Zase mám nové zkušenosti a také jsem si uvědomila věci, na kterých potřebuji zapracovat. Oproti lize juniorek je to velký skok a je zde značný rozdíl, ať už v důrazu, rychlosti či technice a zkušenosti hráček. Z celého zápasu mám dojem, že jsme měly nad soupeřkami herní převahu, bohužel jsme se k zakončení buď nedostaly, nebo jsme nedokázaly šanci proměnit. Líšeň měla ovšem také velké příležitosti na to vstřelit branku, ale také stav utkání nezměnila. Bod je zasloužený a teď už nás bude čekat příprava na další sezonu, ve které budeme opět bojovat o nejvyšší příčku."