Ondřej Šašinka střídajícím hrdinou, v Plzni trefil cenný bod

30. 7. 2023   |   Libor Štěpán
Hradec předvedl na plzeňské půdě lepší výkon než v úvodním kole. Viktoria narážela na dobře organizovanou obranu. Po zaváhání Heidenreicha a brance Hejdy se ale zdálo, že Votroci znovu odjedou s prázdnou. Vašulín navíc v závěru neproměnil penaltu. Spása však přišla ze vzduchu, první bod nové sezóny zajistil Východočechům precizní hlavičkou Ondřej Šašinka, který skóroval v 96. minutě utkání.
2. kolo, neděle 30. 7. 2023, 18:00

FC Viktoria Plzeň

1:1
0:0

Branky a nahrávky: 81. Hejda - 90+6. Šašinka.
Rozhodčí: Machálek – Paták, Hurych.
Žluté karty: 27. Sýkora, 84. Mosquera, 85. Jirka – 36. Gabriel, 85. Horák, 88. Vašulín.
Držení míče: 59 % : 41 %. Střely na branku: 5:2. Střely mimo: 1:4.
Rohové kopy: 2:3. Ofsajdy: 5:4. Fauly: 16:11.
Diváci: 8 071.

FC Viktoria Plzeň:

Staněk – Hranáč, Hejda, Jemelka – Jirka, Bucha (80. Traoré), Vlkanova (46. Kopic), Kalvach, Sýkora (80. Mosquera) – Chorý (55. Durosinmi), Vydra (63. Kliment).

Bajza – Klíma, Heidenreich (87. Ševčík), Čech – Gabriel, Kodeš, Kučera (83. Pudhorocký), Horák – Juliš (57. Koubek), Krejčí (83. Šašinka) – Vašulín.

První půle branky nepřinesla

Trenér Jozef Weber dal ve Štruncových sadech od začátku důvěru stejné jedenáctce, která nastoupila před týdnem v Edenu do druhého poločasu. Ta musela čelit očekávanému úvodnímu tlaku soupeře potřebujícího napravit svá zaváhání z ligy i předkola evropských pohárů. Již ve 4. minutě měl na hlavě úvodní gól Chorý, ke štěstí Votroků v jasné pozici míč pouze lízl a netrefil branku.

Další závar po rohovém kopu řešil až Bajza, když si udělal místo k likvidaci centru na malém vápně. Hradečtí se po výkopu dostali s míčem na útočnou polovinu až na konci 7. minuty, Vašulín však zády k brance nezpracoval míč dobře. Vzápětí se dostal k hlavičce Gabriel, avšak v nepohodlné pozici vysokým obloukem přestřelil.

Následovala standardka Plzně, po níž úvodní tlak prakticky skončil a hra se začala vyrovnávat. Po čtvrthodině začal skrápět trávník silný déšť, čehož domácí využili k opětovnému zesílení převahy, avšak trápila je předfinální fáze. Hosté se dostávali k soupeřově šestnáctce málo, ale když už, zahrozili. Ve 24. minutě přistál centr zprava na hlavě Vašulína, ale ten byl tísněn obráncem a nedokázal zamířit. Následně si sebevědomí zvedl Bajza parádním zákrokem proti osamocenému Sýkorovi, kterému pak byl odmáván ofsajd.

Ve 35. minutě se po chybě Hradce utrhl na levé lajně Vlkanova, situaci tři na tři řešil přihrávkou rozběhnutému Buchovi, ale Bajza mu perfektně skočil pod nohy a šanci zlikvidoval. Poté se řítil do gólovky Vydra, v poslední chvíli mu ji však parádním skluzem sebral Heidenreich. Tentýž hráč se blýskl i o dvě minuty později, když zablokoval nepříjemnou Kalvachovu střelu z půlkruhu. V závěru se Votroci usadili na útočné polovině, ale k ničemu se nedostali. O přestávce tak na světelné tabuli zářily do světa dvě velké nuly.

Remízu zajistil Ondřej Šašinka v nastavení

Po návratu z kabin právě Heidenreich nezachytil pohyb Chorého, Bajza ale dobře vyběhl a byl u míče dřív. Plzeň o chvíli později zkoušela uličku na vytáhlého útočníka znovu, i tentokrát byl gólman Hradce připraven. V 53. minutě to na stadionu jen zahučelo, když na přízemní centr Jirky do malého vápna Bajza nedosáhl, stejně si ale vedli i všichni další hráči. Po hodině hry se k velké příležitosti dostal hlavičkující Koubek, jenž ale mířil jen nad břevno svatyně Staňka.

Právě Koubek mohl o pět minut později vytrestat příliš dlouho čekajícího Staňka, kterému se při odkopu vrhl pod nohy a byl trefen, ke smůle Hradce se míč odrazil daleko do strany. Od té chvíle však Viktorka opět začala přebírat iniciativu a výsledkem byla tutovka Sýkory po skvělé přihrávce Jirky napříč pokutovým územím, Bajza se však zvládl dostat do správného postavení a střelu zlikvidoval. O chvíli později připravil Bucha střeleckou pozici Kalvachovi, jeho pokus však brankář Východočechů ukryl v náruči.

V 79. minutě pak stáli při Bajzovi všichni svatí. Centr z pravé strany spadl na hlavu Klimenta, jehož zakončení se odrazilo od země hodně vysoko a mířilo pod břevno. Hradecký brankář chtěl míč zachytit, ale ten mu proklouzl mezi prsty a skončil na horní síti. Následoval rohový kop a po něm se již domácí mohli radovat. Odražený míč se vrátil zprava na malé vápno, kde podklouzl a následně i zakopl Heidenreich, čehož využil kapitán Plzně Lukáš Hejda a po zemi prostřelil Bajzu.

Východočeši začali více útočit. Po autu Gabriela trefil Mosquera loktem Heidenreicha a pískal se pokutový kop! Vašulín však penaltu kopl mizerně a Staněk ji zvládl nohou vykopnout! Ve zbylých minutách se hosté jen těžko dostávali do útoku, přesto nakonec vytoužený bod vyválčili! V posledních vteřinách duelu poslal Gabriel obloučkem míč na zadní tyč a střídající Ondřej Šašinka koníčkem překonal Staňka! Hradec podruhé v řadě v Plzni bodoval, po lednovém vítězství 2:1 zapsal cennou remízou 1:1!

Hodnocení Miroslava Koubka

„Musím to vstřebat. Byl jsem samozřejmě hodně zklamaný, přiznám, že i vytočený. To fotbal přináší. Nezvládneme dva dlouhé auty. Z jednoho je penalta a z druhého vyrovnávací gól. Na časomíře je 95:18. Budiž, sudí má právo končit zápas, kdy chce. Já viděl na cedulce čtvrtého (rozhodčího), že se nastavuje pět minut. Ale na to se opravdu nebudeme vymlouvat. Hradec je silné a organizované mužstvo, velmi dobře brání. Teď je potřeba to zlomit. Já bych to musel pořád říkat jako přes flašinet. Třetí zápas po sobě dobýváme. Pozitivem je, že jsme už branku dali. Ale když gól dáme, už by to chtělo dotáhnout do vítězného konce. Určitá křeč a nervozita tam je. Každý vidí, že na kluky to padlo. Strašně chtějí, bojují, dřou. Mají tam dobré věci, ale chybí finální kvalita.“