Derby bez vítěze. Votroci vezou z Pardubic bod za remízu 1:1

1. 10. 2023   |   Lukáš Foff
Východočeské derby nakonec skončilo smírně. Votroci začali lépe a měli své šance, jenomže je nevyužili a otěže utkání převzali domácí. Ti na konci prvního poločasu vybojovali penaltu, kterou proměnil Pavel Černý. Ve druhé polovině do toho Hradečtí šlápli a srovnali na 1:1 zásluhou Štěpána Harazima. A ačkoliv obě mužstva ještě měla solidní příležitosti ke skórování, ani jednomu z nich se to nepodařilo.
10. kolo, neděle 1. 10. 2023, 18:00

FK Pardubice

1:1
1:0

Branky a nahrávky: 44. Černý (pen.) – 61. Harazim (Pilař).

Rozhodčí: Berka – Vlček, Vyhnanovský.

Karty: 91. Icha – 43. Ševčík, 91. Kodeš.

Držení míče: 53 % : 47 %. Střely na branku: 2:5. Střely mimo: 7:3.
Rohy: 0:2. Ofsajdy: 3:1. Fauly: 10:16.

FK Pardubice:

Budinský – Icha, Halinský, Kukučka, Surzyn – Darmovzal – Matoušek (62. Pikul), Daněk, Hlavatý, Sychra (80. Míšek) – Černý (70. Krobot).

Bajza – Klíma, Čihák, Ševčík, Horák – Kodeš, Dancák – Harazim, Krejčí (90. Kučera), Pilař (86. Juliš) – Vašulín (84. Hais).

Bezgólový poločas odmítl z penalty Černý

Hradečtí fotbalisté hnaní zaplněným hostujícím kotlem začali utkání v Pardubicích velmi aktivně a dostali se i do první tutové příležitosti. Hned ve třetí minutě dostal od Harazima střílenou přihrávku Daniel Vašulín, ale z první trefil pouze Viktora Budínského. Domácí se osmělili poprvé v sedmé minutě, když na centr do vápna naskočil Kryštof Daněk, ale hlavičkoval hodně mimo.

Po několika úvodních náznacích, ve kterých byl často vidět právě Vašulín, se hra hodně uklidnila. Pardubičtí se dostávali častěji na míč, ale naráželi na fungující obranný val Votroků. Přesto bylo cítit, že momentum se překlápí na pardubickou stranu. Ve 39. minutě se ke dvojí šanci dostal Marek Icha, ale jeho rána levačkou z velmi dobré pozice se do Bajzovy brány nevešla.

Byla to však předzvěst 41. minuty, ve které Ondřej Ševčík fauloval nejaktivnějšího hráče domácích Kryštofa Daňka. Sudí nejprve nechal hru pokračovat, ale do akce se dostal VAR a ten přisoudil Pardubicím pokutový kop. K němu se postavil kapitán týmu Pavel Černý a utaženou střelou k levé tyči vstřelil gól na 1:0. Tímto výsledkem skončila první pětačtyřicetiminutovka.

Hradečtí zmobilizovali síly a zaslouženě srovnali

Také nástup do druhé půle patřil Hradci. Dvě minuty po jejím začátku si míč na svoji slabší pravou nohu navedl Ladislav Krejčí, ale jeho pokus o kousek minul Budínského branku. Další dvě šance přišly záhy, ale tentokrát na druhé straně. Jakub Matoušek si ale v klíčovém momentu ukopl míč a Michal Hlavatý také vypálil pouze vedle.

V 57. minutě o sobě poprvé dal výrazně vědět Václav Pilař, který prokázal, že hlavičkovat umí velmi dobře. Míč se snášel pod břevno, ale Budínský jeho dráhu zkontroloval. V 61. minutě si malý hradecký šikula míč hodil do hřiště na svoji pravou nohu a vyslal luxusní centr na Štěpána Harazima, který se protlačil k hlavičce a srovnal na 1:1. Hned vzápětí z hranice vápna střílel Vašulín, ale nebyl tak úspěšný, jako jeho spoluhráč.

Domácí mančaft se oklepal a v poslední desetiminutovce opět srovnal hru. V 80. minutě přinutil Bajzu k zákroku Vojtěch Sychra, ale slovenský dlouhán byl u tyčky včas. Stejnou mincí oplatil Pilař a Budínský měl s jeho skákavou střelou problémy, ale nakonec před Harazimem míč schoval do rukavic. Do konce utkání už se nic nestalo, takže první východočeské derby této sezóny skončilo remízou.

Hodnocení Radoslava Kováče

„Do utkání jsme vstoupili nervózně, Hradec byl silnější na míči. Pak jsme převzali iniciativu, což vyústilo gólem. Utkání rozhodla neproměněná šance Hlavatého, za stavu 2:0 už si myslím, že bychom zápas zvládli. Po inkasované brance jsme z toho zase trochu vypadli, ale pak jsme měli šance stejně jako Hradec. Je to domácí ztráta, navíc jsme chtěli napravit až ostudný výkon v poháru ve Velvarech. Remíza je ale nakonec spravedlivá. Každý bod se počítá, musíme to napravit venku.“