Skvělý Bajza držel naděje Hradce na bod, Baník rozhodl v nastavení

12. 8. 2023   |   Štěpán Navrátil
V utkání s Baníkem držel akcie Hradce Králové nad vodou gólman Bajza, jenž předvedl několik famózních zákroků. Zlikvidoval šance Kubaly i Almásiho a čistý štít uchránil až do 90. minuty. Rozhodující branka ale přišla v samotném závěru, kdy Buchta zařídil domácím vedení. Konečné skóre pečetil gólem v poslední minutě unikající Tanko. Východočeši v Ostravě prohráli 0:2.
4. kolo, sobota 12. 8. 2023, 15:00

FC Baník Ostrava

2:0
0:0

Branky a nahrávky: 90+2. Buchta (Rigo), 90+6. Tanko (Šín).
Rozhodčí: Zaoral – Caletka, Pečenka.
Karty: 58. Blažek, 65. Juroška, 74. Tanko – 35. Čech.
Držení míče: 69 % : 31 %. Střely na branku: 6:1. Střely mimo: 6:1.
Rohové kopy: 4:0. Ofsajdy: 1:4. Fauly: 15:20.
Diváci: 7042.

FC Baník Ostrava:

Letáček – Blažek, Bitri, Lischka – Juroška (80. Buchta), Tetour (86. Šín), Boula (73. Rigo), Kpozo (86. Madleňák) – Kubala (73. Tanko), Almási, Ewerton.

Bajza – Klíma, Heidenreich, Čech (90+4. Dancák) – Gabriel, Kučera (75. Pudhorocký), Kodeš, Horák – Šašinka (46. Rada), Vašulín (83. Juliš), Pilař (83. Ševčík).

Skvělý Bajza likvidoval šance Baníku

Hned zkraje utkání vyrazili vpřed Východočeši, jenže na hranici vápna narazili na pevně zformovanou obranu Baníku. Právě domácí si připsali první vážnější šanci po centru Lischky, jenž přesným centrem oslovil nabíhajícího Kubalu, jeho raně z voleje však chyběla přesnost. O malou chvíli později zkusil své štěstí Almási, ani jeho střela však neprošla až k Bajzovi.

Ostravský kanonýr měl na kopačce další skvělou možnost po čtvrthodině hry. Po dobrém pasu Ewertona ale branku Hradce minul. Stejná dvojice zahrozila ještě jednou, tentokrát však zasáhla připravená defenziva Votroků, která pas Brazilce do malého vápna úspěšně odvrátila.

Největší práci nachystal Baník pro Bajzu na samotném konci úvodního poločasu. Nejprve si gólman Votroků poradil fantasticky v souboji tváří v tvář s unikajícím Kubalou, a pak ve druhé minutě nastavení famózně vykopl ránu Kubaly, který po zpětném pasu Ewertona z brankové čáry mohl pálit ze stoprocentní pozice. Po pětačtyřiceti minutách platil bezgólový stav 0:0.

Ostravští rozhodli v nastavení

Hned po změně stran ukázali své útočné schopnosti Votroci. Gabriel se prohnal obranou Slezanů a pasem hledal ve vápně Vašulína, jenže ten na míč těsně nedosáhl. Nebezpečná byla také kombinace po křídle, Vašulín si však nepohlídal svůj náběh a byl zastaven zdvihnutým praporkem pomezního.

Po práci Tetoura, který vyvážel míč od středové čáry, skvěle zapracoval Kučera, který domácího záložníka čistě zastavil ještě před vápnem Hradce. Mnohem nebezpečnější byla akce Ewertona, jenž milimetrově přesnou kolmicí vysunul vpřed Tanka, proti němuž okamžitě vystartoval Bajza. Ostravský rychlík přeletěl přes brankáře a dožadoval se penalty, jenže sudí Zaoral okamžitě vytáhl žlutou kartu za přihraný pád.

Penaltu si chtěl vyprosit i Almási, jenže i tentokrát zůstával hlavní rozhodčí klidný. Baník stále stupňoval svůj tlak a ve druhé minutě nastavení udeřil. David Buchta se procpal po pravé straně až k šestnáctce, odkud přesnou ranou na zadní tyč otevřel skóre. V samotném závěru měl Hradec šanci na vyrovnání ze standardní situace, jenže odražený míč se dostal k Abdullahi Tankovi, který v rychlém úniku se Šínem vykombinoval rozhozenou obranu a hlavou upravil na konečných 2:0 pro Baník.

Hodnocení Pavla Hapala

„Dnes jsme odehráli velice dobrý zápas. V první půli jsme jasně dominovali, dvě stoprocentní šance jsme bohužel neproměnili. Ale i druhou půli jsme hráli pořád s touhou zvítězit. Hosté poté, co přišel střídající Rada, přeskupili řady a ten třetí hráč uprostřed nám trochu dělal problém. Ale na mužstvu bylo vidět, že chce vyhrát. Že to přišlo až na konci, je o to krásnější. Soupeře jsme za celé utkání nepustili do šance. Jsem rád za mužstvo, protože dnes šlo do zápasu s tím, že bylo cítit, že to opravdu chce zlomit a vyhrát.“