Hradečtí ve sněhové vánici prohráli vysoko se Sigmou Olomouc

16. 1. 2018   |   FC Hradec Králové
​Na čem všem se dá odehrát fotbalový zápas, o tom se Votroci přesvědčili v úterním přípravném utkání na Hané proti největšímu překvapení HET ligy Sigmě Olomouc. Před samotným utkáním totiž napadlo více než pět centimetrů čerstvého sněhu, což nebylo možné z umělé hrací plochy v dostatečné míře odklidit. Tudíž střetnutí se odehrálo ve velmi těžkých klimatických podmínkách.
úterý 16. 1. 2018, 14:00

SK Sigma Olomouc

7:3
2:0
SK Sigma Olomouc: 1. poločas: Buchta – Sladký, Kotouč, Radaković, Vepřek (21. Kalvach) – Zahradníček, Plšek, Texl, Sláma, Moulis – Řezníček. 2. pol.: Gröger – Surzyn, Neuer, Jemelka, Hála – Manzia, Zlatohlávek, Kalvach, Houska, Falta – Yunis.
FC Hradec Králové: Ottmar (46. Vízek) – Pajer, Bederka, Plašil, Mudra – Funda, Čech - Schwarz Vlkanova, Súkenník – Šípek. Ve 2. poločase střídali: Martan, Zorvan, Janoušek, Kvída, Kropáček, Eliáš.

Proč je moravský tým na třetím místě HET ligy, tak to jeho hráči prezentovali hned od prvních minut utkání, kdy Votroky přikovali na jejich polovinu a vypracovali si také množství příležitostí. První vážnější přišla hned v osmé minutě v podobě střely z vápna. Zde byl ještě Radim Ottmar na místě a nepříjemnou střelu vytěsnil mimo tři tyče. O pár sekund později se připomněli i hradečtí hráči, přesněji Jakub Šípek, který postupoval z hloubi pole sám na gólmana Buchtu, ale ten mu zajímavou příležitost dobrým zákrokem chytil. V 11. minutě měl zajímavou šanci domácí Zahradníček, prezentoval se krásnou střelou z cca 20 metrů. Gólman Ottmar i tentokrát pěkným zákrokem uchránil svoji svatyni od gólového pokoření.

Tlak Olomouce stále narůstal. Vše vyvrcholilo ve 14. minutě, kdy míč několikrát propadl ve vápně a vše ukončil nekompromisní hlavičkou na zadní tyči stojící Plšek, 1:0. Odplata mohla přijít o dvě minuty později, když Vlkanova vystřelil z hranice vápna, ale Buchta i tentokrát stál na místě. Skóre prvního poločasu stanovil zkušený Řezníček, který se ve 29. minutě uvolnil v hradeckém vápně a zhruba ze sedmi metrů se nemýlil, 2:0. Snížit sice mohl Šípek pár minut před koncem, ale pomezní rozhodčí mu při přebírání míče zamával ofsajd.

Druhý poločas začal velkou gólovou šancí novice Kropáčka, který se objevil zcela osamocený před gólmanem Grögerem, ale bohužel pro něj trefil pouze prostor, kde byl nachystaný olomoucký brankář. Poté přišly na obou stranách šance zakončené gólem. Nejprve olomoucký Hála navýšil samostatným průnikem na 3:0, aby v 51. minutě Láďa Martan využil špatné rozehrávky domácího brankáře a střelou do prázdné snížil průběžný stav utkání na 3:1. Poté měl šanci na zkorigování nejprve Mudra, který vyslal dobrou střelu z třiceti metrů. Ta však skončila těsně vedle. Hezky se ale prezentoval Martan i při další souhře, jeho přízemní střelu z náběhu však domácí brankář vyrazil.

Olomoučtí se nicméně nadále častěji dostávali na půlku Hradce a po půl hodině druhého poločasu bylo jasné, že skóre začíná hrozivě narůstat. Příkladem byla chybná rozehrávka mezi Čechem a Eliášem, kterou vystihl Kalvach a neměl problém zvýšit na 4:1. Poté přišla z hradecké strany jedna z korekcí výsledku. Po ose Zorvan – Janoušek – Martan posledně jmenovaný podél vyběhnutého brankáře snížil na 4:2.

Následovala však pětiminutovka, na kterou svěřenci trenéra Karla Havlíčka nebudou vzpomínat v dobrém. To se totiž do hradecké sítě postupně trefil dvakrát Manzia a svou druhou branku přidal také Hála. Skóre tak během chvilky narostlo na hrozivých 7:2. Za Votroky již pouze kosmeticky korigoval v 88. minutě Pajer. Konečné skóre tak znělo 7:3 pro domácí Sigmu Olomouc. Dnešnímu utkání udalo ráz hlavně počasí a zasněžená hrací plocha. Domácí také hradeckému týmu ukázali, proč jsou v probíhající sezóně na místech, které znamenají postup do evropských pohárů.

Ondřej Prášil, asistent trenéra: „V první řadě je třeba říct, že utkání se odehrálo na velmi těžkém terénu. Sigma Olomouc se s podmínkami popasovala lépe! Nám to tolik nesvědčilo. Na druhou stranu, náš přístup k zápasu nebyl úplně stoprocentní a v utkání jsme měli hodně, ale hodně velkých oken v defenzivní činnosti. Toto určitě na terén svádět nemůžeme. Zápas si vyhodnotíme a takto bychom se určitě prezentovat neměli,“ říká asistent trenéra Ondřej Prášil a poohlíží se také za pětiminutovkou v druhém poločase, ve které Votroci inkasovali hned třikrát. „Určitě se ještě jednou podíváme na celý zápas, tak jako na těchto pět minut. Jak jsem říkal o oknech v defenzivě, tak my je musíme zavřít. Čeká nás dlouhodobá a těžká práce, protože včerejších sedm gólů v naší síti je skutečně hodně. To by se nám, jako zkušenému týmu, stát nemělo, byť proti kvalitnímu soupeři, jakým byla Olomouc.“