Hradec v přípravě porazil čtvrtý tým polské ligy

21. 1. 2022   |   FC Hradec Králové
V prvním střetnutí na tureckém soustředění čelili Votroci polskému Radomiaku Radom. Miroslav Koubek v zápase protočil dvě kompletní jedenáctky a po prohrané první půli Hradec zvádnul změnit průběh hry, když druhý poločas olemovaly góly Dana Vašulína a v poslední minutě Davida Jurčenka.
přát., pátek 21. 1. 2022, 15:00

RKS Radomiak Radom

1:2
1:0

Branky: 30. Angielski – 48. Vašulín, 90+1. Jurčenko. ŽK 42. Silva.

RKS Radomiak Radom:

Kochalski – Jakubik, Goncalo Silva, Cichocki, Abramowicz – Leandro, Cele, Filipe Nascimento, Machado (82. Olejarka) – Angielski, Maurides.

1. poločas: Fendrich – Klíma, Král, Leibl – Harazim, Kučera, Rada, Kutík – Prekop, Kubala, Vlkanova.

2. poločas: Vízek – Donát, Čech, Kodeš – Mejdr, Soukeník, Doležal, Novotný – Rybička, Vašulín, Jurčenko.

Při svém prvním zápase na Turecké riviéře se Votroci utkali s ambiciózním polským celkem Radomiak Radom. Celek z města Radom na východě Polské republiky po podzimu okupuje čtvrtou příčku polské Ekstraklasy. Podobně jako Votroci i fotbalisté Radomi v minulé sezoně vyhráli druhou nejvyšší soutěž a v té nejvyšší se jim tedy daří nad očekávání.

S Hradcem, jakožto městem, lze najít ještě dvě další analogie – dvousettisícová Radom je v Polsku známá pro jazzový festival a vojenskou leteckou přehlídku. Pro toto mužstvo byl podvečerní souboj s Východočechy už druhým zápasem během jednoho dne. V dopoledním střetnutí, ve kterém nastoupili především hráči širšího kádru, prohráli s MTK Budapešť 2:3.

V souboji černobílých hrozili v úvodu naši severovýchodní sousedé nakopávanými balony za hradeckou obranu. S čím si však neporadila hradecká obrana, tak to stíhal hasit svým včasným výběhem nebo jistým zákrokem Vilém Fendrich.

První velkou šanci přípravného utkání přichystal Adam Vlkanova. Aktivním presinkem získal míč, který dostal na Filipa Kubalu a ten střelou na zadní tyč donutil Kochalského předvést parádní zákrok.

Obě družiny se snažily hrát rychlý kombinační fotbal. K nebezpečnému zakončení se po sérii krátkých přihrávek dostal v 22. minutě Maurides z hranice vápna, Fendrich však jeho střelu k tyči bezpečně zlikvidoval.

O pár minut později však tlak polského týmu sice krátkodobě, ale o to razantněji vzrostl. Ve 28. minutě byl před hradeckou bránou velký závar, polští hráči však nedokázali zakončit a Hradec odvrátil na roh. Hned z následné akce se po hlavičce uvnitř vápna od Silvy dostal do vyložené šance Angielski, napálil však jen břevno.

Odražený míč se však znovu dostal k hráči Radomiaku Celemu, kterého uvnitř pokutového území nedovoleně zastavil Dan Kutík a sudí bez váhání ukázal na značku penalty. Angielski, který o minutu dříve trefil brankovou konstrukci, pokutový kop bezpečně proměnil střelou na pravou stranu, když poslal Fendricha opačným směrem – 1:0.

Votroci hned po obdržené brance přebrali iniciativu. Po vyhraném hlavičkovém souboji Král mohl brzy na to srovnat. Spolu s Klímou přemohli po rohovém duo polských obránců a Honza Král zblízka trefil vnější tyč. Hradec měl i další příležitosti v podobě rohových kopů, radomští však vždy dokázali míč odvrátit anebo Votrokům chybělo k zakončení pár centimetrů, jako v případě Leibla po Vlkanovově signálu.

Pro druhý poločas nastoupila čerstvá jedenáctka. Z důvodu časového posunu se již hrálo za umělého osvětlení, avšak ve stále příjemných 11 °C nečekala na gólový úspěch dlouho. Ve 48. doběhl a zpracoval těžký míč rozehraný od Petra Kodeše ze středu pole Jan Mejdr a prudkým přízemním centrem našel na přední tyči Dana Vašulína, který svou peckou nedal brankáři Kochalskému šanci zasáhnout – 1:1. O chviličku později dělilo stejného hráče od zakončení do odkryté brány po centru Rybičky jen kousek. Hradec byl v tu chvíli jednoznačně aktivnějším týmem.

Na druhé straně pak nechybělo mnoho, aby Abramowicz poslal Poláky zpět do vedení, ale i když se po centru z levé strany vyšrouboval nejvýš, tak Vízkovu branku minul. Votroci pak drželi obranu soupeře v permanenci především útoky po pravé straně, koncovka úspěšného scénáře ze začátku druhého poločasu se však již neopakovala.

Zbývalo deset minut do konce, když František Čech vybojoval ve středu pole míč a poslal na zteč Dana Vašulína. Ten si míč potáhl až k vápnu a přízemní prudkou střelou jen o kousek minul tyč radomské brány. S přibývajícími minutami byli Votroci jednoznačně aktivnějším celkem, ale vítězný gól ne a ne přijít.

To se však změnilo v poslední akci zápasu. Novotný rozehrál nákopem trestný kop ze zhruba třiceti metrů. Polský brankář si vyběhnul pro míč, ale ten mu při výskoku vypadl z ruky a střelecký instinkt v tu chvíli prokázal sedmnáctiletý talent David Jurčenko – dostal se k míči a zakončil do odkryté brány – 1:2!