Doma podruhé vítězně! Votroci přehráli Zlín 2:0

20. 8. 2023   |   Tomáš Kalas
Ani ve druhém zápase v nové Malšovické aréně nepoznal Hradec hořkost porážky. Proti Zlínu rozhodl především první poločas, respektive jeho nastavení. Hlavička Adama Gabriela totiž poslala domácí do vedení, které již nepustili. Hosté se sice ve druhém poločase prezentovali sympatickým výkonem, brejková situace ze 74. minuty, z níž se prosadil Daniel Horák, ale jejich odpor definitivně zlomila - 2:0.
5. kolo, neděle 20. 8. 2023, 15:00

FC Zlín

2:0
1:0

Branky a nahrávky: 45+1. Gabriel (Kodeš), 74. Horák (Krejčí).

Rozhodčí: Starý – Kotík, Dresler.
Karty: 20. Kodeš, 50. Klíma – 42. Fantiš, 48. Reiter.
Držení míče: 46 % : 54 %. Střely na branku: 3:1. Střely mimo: 5:8.
Rohové kopy: 4:6. Ofsajdy: 0:3. Fauly: 11:11.
Diváci: 8567.

Bajza – Klíma, Heidenreich, Leibl (65. Ševčík) – Gabriel, Dancák (46. Rada), Kodeš, Krejčí (82. Juliš) – Kučera, Pilař (65. Horák) – Vašulín (90. Čech).

FC Zlín:

Dostál – Cedidla, Simerský, Didiba, Čelůstka (78. Kovinić) – Kolář (59. Slončík) – Reiter (59. Vukadinović), Janetzký, Tkáč (86. Žák), Fantiš – Ndiaye (59. Dramé).

Bezbrankový stav prolomil v nastavení Gabriel

Od úvodního výkopu měli domácí opticky navrch. Obranu Zlína se často pokoušeli překonat vzduchem, veškeré centry však pozorná defenziva hostí dokázala odvracet a uhlídat. První dvě vážné situace přišly po čtvrthodině hry. Nejprve Krejčí šikovným centrem donutil Dostála k prvnímu zákroku duelu, jenom o pár chvil později pak připravil palebnou pozici pro Pilaře, který však z nadějné pozice minul.

Ševci se probrali až po občerstvovací pauze. Na dobré tři minuty drželi míč na kopačkách a vše vyvrcholilo zakončením Janetzkého z hranice šestnáctky v 25. minutě. Jeho pokus ale mířil vedle tyče. Zlín dokázal ojediněle hrozit i nadále, na konci 38. minuty dostal přesný míč Ndiaye a kopem přes hlavu nemířil nijak daleko od prostoru branky.

Dlouho to vypadalo na bezbrankový poločas, v nastavení ale Votroci tuto variantu odmítli. Rychle rozehrané vhazování od Krejčího přineslo nákop Petra Kodeše do vápna, na který si šikovně naběhl Adam Gabriel. Proti jeho zakončení na zadní tyč byl Dostál bezmocný a domácí si tak odnášeli do kabiny vedení 1:0.

Zlepšený výkon Zlínu body nepřinesl, pojistku dal Horák

Do druhého poločasu vyběhli Hradečtí bez Dancáka, který odstoupil po ostrém vzdušném souboji v 36. minutě, po němž byl delší dobu ošetřován. Aktivnější byli zpočátku Zlínští, první gólovou příležitost druhé části však měli Votroci. Vašulín prodloužil centr za sebe na Pilaře, jenž zavíral prostor u tyče. Hlavička domácího špílmachra ale skončila jenom na boční síti.

Žlutomodří byli v této pasáži lepším celkem a měli několik nadějných situací. Slončíkovu pumelici po Dramého přistrčení zblokoval obětavým skokem do střely Leibl, Cedidlův nadějný centr do vápna odehrál Klíma na poslední chvíli na roh. Povedenou akcí také zavařil domácím Slončík, jehož odvážný průnik skončil na konci 73. minuty střelou do boční sítě.

Východočechům ale stačil jeden povedený brejk, aby odskočili do dvoubrankového vedení. Zrychlení hry na pravé straně rezultovalo v samostatný únik Vašulína směrem k Dostálovi. Přestože byl dostižen, dokázal přistrčit Krejčímu, který našel z druhé vlny dobíhajícího Daniela Horáka. Po zemi prostřelil zlínského brankáře a při druhém startu na novém stadionu zapsal druhý gól. Čtvrt hodiny před koncem tak vedli Votroci 2:0. A přestože ještě byly příležitosti na navýšení skóre, rozdíl o dva góly zůstal finálním. Hradec je tak doma stále neporažen.

Hodnocení Jozefa Webera

Hodnocení Pavla Vrby

„Určitě jsme nebyli slabší tým, ale je pravda, že ve finální fázi byl Hradec důraznější. Když už jsme si vytvořili gólovou šanci, tak jsme z protiútoku dostali druhý gól a bylo rozhodnuto. Soupeř naposledy vyhrál doma 5:1, i kvůli tomu jsme možná měli přílišný respekt. Na druhou stranu jsme domácí nepustili do žádné gólové příležitosti, což se změnilo až na konci prvního poločasu. Jsme zklamaní, v tomhle zápase jsme měli na body.“