Votroci vysoko prohráli se Slavií

27. 2. 2022   |   FC Hradec Králové
Hradečtí připisují proti Slavii Praha nejvyšší prohru v sezoně. Zápas byl z velké části rozhodnut už v prvním poločase. Červenobílí totiž udeřili už z první akce zápasu a v 22. minutě to bylo již 3:0 pro hosty. Do poločasu navíc stihla Slavia přidat ještě jednu branku. Druhý poločas byl vyrovnanější, ale byl to opět pražský tým, kterému se povedlo vstřelit branku. Alespoň o čestný úspěch pro Hradec se v nastaveném čase postaral premiérovým gólem v nejvyšší soutěži Petr Rybička.
23. kolo, neděle 27. 2. 2022, 15:00

SK Slavia Praha

1:5
0:4

Branky: 90+1. Rybička – 2. Hromada, 12. Lingr, 21. Tecl, 30. Tecl., 70. Lingr. ŽK: 29. Kučera – 60. Lingr, 62. Samek. Rozhodčí: Klíma – Hájek, Leška. 2514 diváků.

Fendrich (26. Vízek) – Klíma, Král, Leibl – Mejdr, Kučera (83. Rybička), Rada (61. Doležal), Harazim (26. Novotný) – Kubala, Vašulín (83. Kodeš), Vlkanova.

SK Slavia Praha:

Mandous – Masopust, Ousou, Kačaraba (34. Talovierov), Jurásek – Hromada (55. Samek), Holeš – Lingr, Madsen (71. Dorley), Olayinka (71. Schranz) – Tecl (71. Fila).

Do zápasu 23. kola FORTUNA:LIGY proti úřadujícímu mistrovi Slavii Praha vstupovali Votroci v roli outsidera. Hosté byli navíc povzbuzeni nedávným postupem do čtvrtfinále Evropské konferenční ligy přes turecké Fenerbahçe.

Hradecký předzápasový plán nepustit soupeře do brzkého vedení vzal za své už ve druhé minutě. Sotva, co utichl hromový předzápasový potlesk vyjadřující symbolickou podporu Ukrajině, tak Slávisté vstřelili první branku zápasu. Ve druhé minutě totiž využil Jakub Hromada nedorozumění v hradecké obraně po pokusu o její proražení Madsenem a zpoza vápna překonal střelou k tyči hradeckého brankáře – 0:1.

V prvním náznaku šance pro domácí družstvo se ocitnul Kubala. Z otočky však zhruba deseti metrů vyslal jen slabou střelu do Mandousových rukavic. Byla to tak zase Slavia, kdo trestal. Ondřej Lingr si na zadní tyči mazácky počkal na Juráskův centr z levé strany a vcelku snadno poslal Pražany do dvougólového vedení – 0:2.

První polovina úvodního poločasu byla jak pro hradecké jako ze špatného snu. Vildovi Fendrichovi nevyšla klička po tom, co se po nepřesném obranném zákroku Leibla ocitl mimo šestnáctku. Olayinka ho obral o míč a poslal na volného Tecla, který jednoduše zakončil do prázdné brány – 0:3. Miroslav Koubek poté sáhl do sestavy, vyměnil brankáře a místo Harazima poslal na hřiště Novotného.

Na zastavení gólostroje hostů však změna v sestavě neměla vliv. Záhy nato totiž před vyběhnuvším Vízkem hlavou dloubnul centrovaný míč Stanislav Tecl a navýšil už na 4:0 pro hosty.

Tempo hry pak mírně polevilo a přišla také solidní šance pro Votroky. Od bloku Leibla se míč rychle dostal přes Vašulína až ke Kubalovi, který pelášil vstříc Mandousovi. Jeho střela z hranice vápna však o metr minula slávistické břevno.

Po změně stran přišla série rohových kopů pro černobílé, ale obrana Slavie vše přečkala bez úhony. Hra byla vyrovnanější oproti prvnímu poločasu, a i Východočeši se dostávali do zakončení. Aktivní byla především levá strana. Až na výjimky však střely Votroků mířily mimo.

Na rozdíl od Votroků ukázal tým z hlavního města vyšší efektivitu v zakončení. Ondřej Lingr v 70. minutě napřáhl z hranice pokutového území a tvrdou ranou do horního rohu nedal Vízkovi šanci zabránit gólu – 0:5.

Na samém konci zápasu pak unikal do šance při přečíslení kapitán Vlkanova. Agilní Ukrajinec Talovierov se však dlouhým krokem rychle vrátil a v poslední chvíli zamezil hradeckému štírkovi zakončit. Co se však nepovedlo jemu, se povedlo o moment později Petru Rybičkovi. Ten obdržel balon z pravé strany od Kubaly a sám tváří tvář brankáři uspěl – 1:5.

Slavia nakonec nebyla daleko od vítězství rozdílem pěti branek. Fila však v ideální pozici prováhal moment, kdy vystřelit a zápas skončil výhrou hostů 5:1.