První východočeské derby v nové aréně ovládli Votroci! Trefili se Čihák a Vašulín

9. 3. 2024   |   Adam Horáček
V utkání hraném ve výborné atmosféře se dlouho čekalo na gól, Malšovická aréna se v první půli branky nedočkala. To se změnilo ve druhém dějství, kdy Hradecké poslal do vedení Filip Čihák. Druhou gólovou radost pak fanouškům černobílých dopřál Daniel Vašulín, který poslal Votroky do trháku. Svěřenci Davida Horejše, jenž si na domácí lavičce odbyl premiéru, Pardubice k vážnějšímu ohrožení své brány nepustili a z bitvy o východní Čechy berou všechny body.
24. kolo, sobota 9. 3. 2024, 15:00

FK Pardubice

2:0
0:0

Branky a nahrávky: 57. Čihák (Krejčí), 73. Vašulín (Dancák).

Rozhodčí: Rouček – Hájek, Dresler.

Žluté karty: 63. Pudhorocký, 66. Pilař, 77. Čmelík, 84. Harazim, 92. Koubek – 8. Ortíz, 11. Patrák, 70. Hlavatý, 81. Icha.

Držení míče: 49 % : 51 %. Střely na branku: 6:4. Střely mimo: 2:1.

Rohy: 4:4. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 11:10.

Diváci: 8 519.

Zadražil – Klíma, Čihák, Spáčil – Čmelík (82. Harazim), Pudhorocký, Dancák, Krejčí – Šašinka (62. Koubek), Pilař (90. Čech) – Vašulín (90. Hais).

FK Pardubice:

Kinský – Icha, Solil, Ortíz, Chlumecký – Vacek (62. Tischler), Kissiedou (46. Darmovzal), Hlavatý – Daněk (70. Krobot) – Patrák (80. Sychra), Zlatohlávek (46. Černý).

Převaha Votroků ke změně skóre nevedla

Přestože rozehrávali hosté, k první šanci utkání se dostali domácí, a to už po čtrnácti vteřinách, kdy ztráty Pardubic na středovém kruhu využil Šašinka. Jeho střelecký pokus však skončil těsně nad horní tyčí svatyně celku z města perníku. Dlouhá úvodní pasáž plná nepřesností a přerušování hry fauly fanouškům pohled na další vážnější šanci nenaskytla.

Ve 20. minutě měl příležitost poslat Votroky do vedení Vašulín. Ten si našel Krejčího roh, nicméně jeho hlavička minula levou tyč. První střelu na bránu zaznamenal o devět minut později Pilař, naštěstí pro hosty si s jeho přízemní střelou brankář Kinský poradil. O první střelecký pokus Pardubic se záhy postaral aktuální Přihraj:Král asistencí Patrák, jenže jeho střela po zemi doprostřed brány Zadražila nijak vyděsit nemohla.

Závěrečná patnáctiminutovka první půle se nadále odehrávala v režii domácího celku. Tlak černobílých vyústil ve Vašulínovu střelu, hradecký útočník, ačkoli sám na zadní tyči, si s míčem neporadil dle jeho představ. I kdyby bránu hostů ohrozil, gól by neplatil pro signalizovaný ofsajd. Žádný z týmů si do konce poločasu větší šanci nevytvořil, a hráči tak odešli do kabin za bezbrankového stavu, ačkoliv aktivita zřetelně náležela domácím.

Druhé dějství rozhodlo o vládci východu Čech

Po změně stran se hra více vyrovnala, ale příležitosti si nadále vytvářel jen Hradec. Pilař po vyvezení míče z vlastní poloviny oslovil Šašinku, který prověřil pozornost hostujícího gólmana. Stejně jako předchozí střely mezi tyče však gólové parametry neměla. Fanoušci v Malšovické aréně si konečně zařvali „GÓL!“ v 57. minutě, a to díky krásné hlavičce Filipa Čiháka, jenž si našel precizní centr Krejčího a rozvlnil síť Pardubic. Obránce celku z města pod Bílou věží se tak prosadil proti svému dřívějšímu zaměstnavateli.

Na další vážnější akci utkání si diváci museli počkat až do 73. minuty, těm domácím se ale čekání dozajista vyplatilo. Dancák při rychlém kontru našel nabíhajícího Daniela Vašulína, který si navedl míč až do vápna, následně balón zasekl, čímž se zbavil svého strážce a obalovanou střelou na zadní tyč nedal Kinskému v brance Pardubic šanci – 2:0.

Se skóre se pak snažil něco udělat pardubický Tischler, následně pálil i Hlavatý. Důsledná obrana týmu z města na soutoku Labe a Orlice změnu stavu nedovolila a oba pokusy zblokovala. Závěr utkání se odehrával převážně na domácí polovině trávníku a hráči hostů pokračovali ve snaze probít se obranou Votroků. Marně. Na otázku, jak se dostat přes hradeckou obranu, řešení nenašli. Nic se tak nezměnilo na tom, že svěřenci Davida Horejše odešli z prvního derby v nové aréně vítězně. Do tabulky zapsali tři důležité body a svému rivalovi výrazně poodskočili.

Hodnocení Davida Horejše

Hodnocení Radoslava Kováče

„Obrovské zklamání z našeho výkonu. Jednoznačně jsme od první do poslední minuty tahali za kratší konec. Viděl jsem faktor Pilaře, hráče, který chtěl derby vyhrát. Přidali se k tomu kluci kolem něho, Vašulín, Láďa (Krejčí), i když je ze Sparty. Hlavně Pilka nás porazil skoro sám. My jsme hráče vůbec neměli v drajvu. Od první minuty si vůbec nedokážu vysvětlit, jak jsme se na to mohli takhle (špatně) připravit. Apelovali jsme na to, že to bude o soubojích a agresivitě. Jsme herní tým, ale pokud tam nedáte základní věci, nemůžete nikdy vyhrát. Hradec si zasloužil derby vyhrát.“