Nezvládnutý závěr stál Hradec body. S Baníkem padl 2:3

9. 12. 2023   |   Štěpán Navrátil
Hradečtí Votroci dlouho sahali po vítězství, ale nakonec ani z druhého letošního utkání s Baníkem žádné body nezískali. Podobně jako v Ostravě o ně přišli v samotném závěru. Poločasové vedení 2:1 vydrželo domácím do 82. minuty, kdy se na vápně uvolnil Tanko a svoji třetí šanci zápase už proměnil. Stejný hráč pak k radosti zaplněného hostujícího kotle rozhodl o výhře Ostravanů o sedm minut později.
18. kolo, sobota 9. 12. 2023, 18:00

FC Baník Ostrava

2:3
2:1

Branky: 14. Horák (Pilař), 45+2. Pilař (pen.) – 7. Ewerton (Ndefe), 82. Tanko (Klíma), 89. Tanko (Klíma).

Rozhodčí: Szikszay – Mokrusch, Volf.

Žluté karty: 33. Vašulín, 42.Klíma, 57. Leibl – 32. Kpozo, 43. Ndefe, 55. Pojezný, 79. Rigo.

Držení míče: 41 % : 59 %. Střely na branku: 3:10. Střely mimo: 3:3.
Rohy: 4:8. Ofsajdy: 2:4. Fauly: 10:12.
Diváci: 5075.

Bajza – Klíma, Čihák, Leibl, Horák – Kodeš, Kučera (64. Pudhorocký) – Čmelík, Krejčí (72. Dancák), Pilař (72. Harazim) – Vašulín.

FC Baník Ostrava:

Letáček – Ndefe, Lischka, Pojezný, Kpozo – Boula (76. Kaloč) – Buchta (71. Šín), Kubala (76. Klíma), Rigo, Ewerton (84. Šehić) – Tanko.

Pilař dokonal otočku v nastavení

Úvod duelu patřil Baníku, hned ve třetí minutě totiž střelu Pojezného zpoza vápna tečoval Čihák. Na balon nedokázal Bajza zareagovat a měl štěstí, že se míč otřel jen o tyč. O minutu později se sám na hradeckou branku řítil Tanko, jenže na poslední chvíli byl dobře zablokován vracejícím se Leiblem. Baník však v 7. minutě dokázal otevřít skóre. Ránu zpoza šestnáctky ještě Bajza vyrazil, ale následně poslal Ndefe centr do vápna přesně na hlavu Ewertona, jenž zakončil pod břevno.

Votroci se z obdržené branky velmi rychle vzpamatovali a po dalších sedmi minutách vyrovnali stav utkání. Prvotní roh sice dokázala obrana Baníku odvrátit, ale Východočeši zůstali v útoku i nadále. Václav Pilař vyslal z levé strany přesný centr na nabíhajícího Daniela Horáka, jenž hlavičkou zamířil mimo dosah gólmana Letáčka.

V následující půlhodině hry musel Bajza zneškodnit několik tutovek Slezanů. Nejprve srazil střelu unikajícího Tanka na roh, následně zlikvidoval také dalekonosnou ránu Ewertona a vyřešil zapeklitou situaci kolem rozehrávky, do níž se znovu připletl rychlík Tanko. Několik svízelných situací Votroci ustáli a sami udeřili v nastaveném času. Kpozo totiž nezachytil náběh Kučery a srazil domácího hráče k zemi v pokutovém území. K penaltě se postavil Václav Pilař a zakončením do středu branky otočil vývoj utkání.

Hradec v poslední desetiminutovce neuhlídal aktivního Tanka

Hned zkraje druhého poločasu vyslal Pojezný dlouhý pas na rozběhnutého Tanka, jenž v souboji přetlačil Čiháka, ale znovu ztroskotal na připraveném Bajzovi. O další hrozbu se postaral Kubala, který na hranici vápna ukličkoval Leibla a prudkou ranou jen těsně minul levou tyč. Slezané si byli vědomí, že musí tlačit a poslali na hřiště velkou ofenzivní sílu.

Ve značně rozkouskované hře drželi Votroci vedení až do 82. minuty. Karel Pojezný oslovil průnikovou přihrávkou Tanka, jenž si narazil míč s Jiřím Klímou a po přesné patičce zakončil Abdullahi Tanko do protipohybu gólmana Bajzy. Hradec si mohl rychle vzít vedení zpátky na svou stranu, po rohovém kopu hostů se Pudhorocký vydal vpřed, posunul do strany na Dancáka, který centrem hledal na zadní tyči Harazima, jehož střela ale zamířila po teči Letáčka mimo tři tyče.

Kombinace po ose Jiří Klíma a Abdullahi Tanko se osvědčila i podruhé a tato dvojice v 89. minutě vymyslela nakonec rozhodující akci. Klíma se otočkou zbavil bránícího hráče, postupoval volným středem dále a adresoval přihrávku na Abdullaha Tanka, jenž po kličce oběhl Bajzu a zakončil kolem domácího gólmana přesně do sítě. Dlouho nadějné skóre nakonec nedokázali Votroci udržet a po dvou rychlých brankách Baníku padli těsně 2:3.

Hodnocení Václava Kotala

Hodnocení Pavla Hapala

„Jsem samozřejmě spokojený s výsledkem. Nicméně zápas se nevyvíjel ideálně, kromě začátku, kdy jsme měli spoustu šancí a šli jsme do vedení. Mohli jsme náskok navýšit, ale nepodařilo se nám to. Jak už bývá zvykem, soupeř si vypracuje nějakou situaci a my z ní inkasujeme. Nicméně věřili jsme, že jsme schopni se zápasem něco udělat nebo ho otočit, což se povedlo. Podařilo se to i díky výbornému střídání. Myslím, že Jirka Klíma to výborně oživil. Byl u gólů, které Tanko vstřelil. Tanko měl šance i v předchozích zápasech, zahazoval je. Dnes jsme ho tam nechali do konce, což se ukázalo jako dobré řešení. Jsme rádi za tři body, tabulka je hodně nacpaná. Každé vítězství je hrozně důležité.“

Na oživenou Slavii Votroci nestačili, po bojovném výkonu padli 1:2

Rezerva padla v Kolíně 0:2. Domácí rozhodli ve druhé půli