První poločas rozhodl. Hradec bude dotahovat čtyřbrankové manko

21. 5. 2023   |   Tomáš Kalas
O osudu prvního utkání o sedmé místo rozhodl liberecký Slovan již v prvním poločase. Vidět byl zejména Victor Olatunji, který ve 20. minutě nejprve otevřel skóre a ve druhé nastavené minutě navyšoval po sražené střele Červa na 3:0. Dlouho to vypadalo, že takový rozdíl ve skóre bude konečný. V 88. minutě se ale ještě prosadil Purzitidis a s boleslavským azylem se Votroci rozloučili porážkou 0:4.
N3 – Finále play-off, neděle 21. 5. 2023, 15:00

FC Slovan Liberec

0:4
0:3

Branky a nahrávky: 20. Olatunji (Varfolomejev), 29. Frýdek, 45+2. Olatunji (Červ), 88. Purzitidis (Kozák)
Rozhodčí: Volek – Podaný, Bureš
Žluté karty: 24. Kubala, 45+1. Kučera, 52. Čech, 75. Leibl
Držení míče: 39 % : 61 %. Střely na branku: 3:6. Střely mimo: 2:6.
Rohové kopy: 4:3. Ofsajdy: 2:4. Fauly: 16:13.
Diváci: 950.

Vízek – Klíma (46. Trusa), Čech, Leibl (83. Koubek) – Gabriel, Kodeš, Kučera, Ryneš (26. Novotný) – Rada (46. Čihák) – Kubala, Vašulín.

FC Slovan Liberec:

Bačkovský – Plechatý, Prebsl, Purzitidis – Ghali (72. Ndefe), Varfolomejev (87. Polyák), Červ, Frýdek (81. Lexa), Mikula – Olatunji (87. Rabušic), Tupta (72. Kozák)

Nepovedená první půle a třígólové vedení Liberce

Liberec do toho od prvních minut výrazně šlápl a byl jednoznačně aktivnějším celkem. Už ve čtvrté minutě zahrával velmi zajímavý přímák, Frýdkovu střelu ale srazila hradecká zeď na rohový kop. Hradec se dopředu dostával poměrně sporadicky a v 16. minutě dostal velkou výstrahu. Frýdek nadvakrát odcentroval po rohu na zadní tyč, kde byl připraven Ahmad Ghali, jenž dostal míč do branky. Ale z ofsajdové pozice, což VAR odhalil a gól odvolal.

Na konci první dvacetiminutovky ale již o platnosti liberecké trefy nemohl být spor. Varfolomejev našel vzduchem za obranou Victora Olatunjiho, který šel prakticky sám na branku. Situaci mu trochu „ulehčil“ i gólman Vízek a obstřel hostujícího forvarda znamenal vedení Slovanu. O devět minut později bylo pro Votroky ještě hůře. Tuptův svižný pokus směřující k tyči vytáhl Vízek, ale jenom přímo k Christianu Frýdkovi, který bez potíží dorazil.

Severočeši s vědomím dvoubrankového vedení hru bezpečně kontrolovali a Bačkovský neměl v brance Liberce příliš práce. Naopak mohl v samotném závěru nastaveného času sledovat třetí zásah modrobílých. Červ se za šestnáctkou napřáhl ke střele, kterou nešťastně srazil přímo k nohám Victora Olatunjiho jeden z bránících hráčů. Jeho druhý gól v zápase tak znamenal vedení hostí 3:0.

Liberec ještě náskok o gól navýšil

Hradec se tak ve druhém poločase snažil o co nejlepší výsledek do odvety a do druhého poločasu vstoupil se dvěma změnami. Směrem dopředu byli domácí na startu poločasu o něco aktivnější a po šikovné přihrávce mezi dva beky se na konci první pětiminutovky dostal do zakončení z ostrého úhlu Vašulín, Bačkovský ale prostor mezi nohama zavřel.

V 55. minutě se ukázal liberecký obránce Purzitidis, ke kterému doputoval centr do vápna z pravého křídla. Míč si zpracoval přímo na střelu z první a protáhl Vízka, ostrá střela ale skončila jenom na spojnici tyčí. Obecně se hrál poměrně otevřený fotbal a na začátku poslední dvacetiminutovky dal Kubala více než dobrý míč Vašulínovi do vápna, který zakončoval z první. Pokus mu ale nesedl a šel vysoko nad.

Zápas již spěl ke svému konci, Slovan ale přesto ještě prostor na čtvrtý gól našel. Matyáš Kozák našel od rohového praporku Mariose Purzitidise, který přesnou střelou k tyči zapsal v 88. minutě svůj premiérový zásah v nejvyšší české soutěži. Hradec tak podlehl Liberci 0:4 a za týden jej čeká pod Ještědem těžká práce, nikoliv však nesplnitelná. Inspirací může být například příběh Sheffieldu Wednesday.

Hodnocení Stanislava Hejkala

Hodnocení Luboše Kozla (Liberec):

"Ten jednoznačný výsledek je podle mého zasloužený. Velký význam na to měl náš vstup do utkání. Navázali jsme brankou, která nakonec nebyla uznána. Byli jsme silnější na míči a v lepším pohybu. Hráli jsme technicky, kombinačně po zemi. V druhé půli naše převaha nebyla taková vzhledem k tomu vedení. Jsem rád, že jsme přidali čtvrtou branku a že jsme udrželi nulu. Dnes jsem s výsledkem a hlavně s výkonem spokojen."