Votroci na Slovan nestačili, z penalty rozhodl Olatunji

26. 4. 2023   |   Libor Novák
Po úvodní vlažnější půli se bitva mezi Hradcem a Slovanem rozhořela ve druhém dějství. Liberec se ve 49. minutě dostal do vedení zásluhou Rondiče, druhou branku přidal z penalty Olatunji. Hradec si vytvářel solidní šance ke skórování, ujala se však pouze střela Petra Kodeše po rohovém kopu. V závěru se Votroci snažili o vyrovnání, na které ale bohužel nedosáhli.
29. kolo, středa 26. 4. 2023, 17:30

FC Slovan Liberec

1:2
0:0

Branky a nahrávky: 81. Kodeš (Smrž) – 49. Rondić (Valenta), 79. Olatunji (pen.).
Rozhodčí: Hocek – Hurych, Pospíšil.
Žluté karty: 73. Harazim, 90+1. Kodeš.
Držení míče: 52 % : 48 %. Střely na branku: 5:6. Střely mimo: 1:4.
Rohové kopy: 9:5. Ofsajdy: 3:2. Fauly: 14:10.
Diváci: 450.

Bajza – Klíma, Čech, Smrž – Harazim (76. Hlaváč), Kučera, Kodeš, Ryneš – Rada (C) (76. Pudhorocký) – Koubek (56. Trusa), Vašulín.

FC Slovan Liberec:

Vliegen – Ndefe, Plechatý (C), Purzitidis, Fukala – Červ, Valenta (86. Prebsl), Frýdek (86. Rabušic) – Ghali (80. Preisler), Rondić (63. Olatunji), Tupta (80. Kozák).

V první půli branka nepadla

Do zápasu vlétly oba celky s velkou chutí a v úvodních minutách jsme viděli hned několik slibných příležitostí. Nejprve se přihlásili ke slovu hosté, kteří zahrávali ve třetí minutě rohový kop. Po rozehrávce nakrátko vyslal jeden z hráčů Liberce centr na zadní tyč, kde se objevil osamocený Valenta, ale míč poslal hlavičkou přímo do náruče připraveného gólmana Bajzy.

Ještě nadějnější šanci si ale o pár minut později připravili Votroci! Kučera nakopl míč do pokutového území a Koubek se jej ve skluzu snažil usměrnit k tyči, ovšem liberecký brankář Vliegen se natáhl a zakončení vyškrábl do bezpečí. Ve 13. minutě servíroval Smrž míč k zadní tyči, ale to bylo na nabíhajícího Harazima příliš dlouhé a brankář Slovanu tak vůbec nemusel zasahovat. Vysoké tempo z úvodních minut postupně utichalo a následující momenty se odehrávaly hlavně ve středu hřiště.

Vážnější příležitost se objevila až v 45. minutě, tedy krátce před koncem prvního poločasu. Koubek si všiml nabíhajícího Vašulína a vyslal mu vzdušnou přihrávku za obranu Liberce. Hradecký útočník se nastavenou nohou snažil dostat míč až do sítě, ale výborný zákrok si opět připsal Vliegen, který jeho pokus vyboxoval na roh.

O výsledku rozhodla penalta Olatunjiho

V úvodu druhé půle liberecký Purzitidis našel nákopem za obranu Valentu, který těsně před Bajzou dokázal posunout míč na Imada Rondiče, a ten neměl se zakončením do odkryté klece potíže - 0:1. Inkasovaná branka však Votroky ve svém snažení rozhodně nezastavila, naopak je ještě více nabudila. V 53. minutě si připravil dobrou možnost Smrž, který zakončoval na zadní tyč, ovšem Vliegen si s jeho pokusem opět poradil a stejně tak i s následnou dorážkou.

Krátce na to ze hřiště odešel Matěj Koubek, kterého nahradil Matěj Trusa. Právě Trusa pak unikal po křídle, v pokutovém území našel dobře postaveného Vašulína, ale jeho zakončení se zastavilo o kopačku jednoho ze stoperů Slovanu. Trusa byl vidět i v 66. minutě, když se snažil hlavičkou vměstnat míč pod horní tyč, ale opět měl poslední slovo belgický brankář ve službách Liberce.

Své řekli i hosté, Frýdek našel úplně volného Tuptu, který měl před sebou odkrytou část hradecké svatyně, avšak míč nakonec mezi tři tyče nevměstnal. V 77. minutě šel do akce VAR, který odhadil, že Vašulín zahrál centrovaný míč rukou a rozhodčí tak nařídil pokutový kop. Victor Olatunji se postavil k míči, střelou na opačnou stranu překonal Bajzu a zvýšil vedení - 0:2. O dvě minuty později ale dokázali Votroci zareagovat! Smrž našel od rohového praporku Petra Kodeše, který z voleje nasměroval míč k zadní tyči - 1:2. Šance tak stále žila. Hradec se sice následně tlačil kupředu, ovšem vyrovnat se již nepodařilo.

Hodnocení Stanislava Hejkala

Hodnocení Luboše Kozla (Liberec)

"Byl to dramatický duel, i když první půle byla spíš taktická, bez velkých šancí. Zápas se otevřel až s prvním gólem, pak šel Hradec za vyrovnáním a nám se otevřel prostor pro rychlé protiútoky. Po druhém gólu to vypadalo, že bychom to mohli dohrát v klidu, ale potom jsme inkasovali z rohu, což se nám stává v posledních zápasech často. Jsem strašně šťastný, že jsme odehráli šestý zápas bez porážky a dokázali se v nelehké situaci zvednout. Před minulým kolem jsme byli jedenáctí a měli jsme pár bodů na baráž, takže přemýšlet o skupině o titul by bylo v tu chvíli až nehorázné. Do každého zápasu jsme šli s pokorou, neměli jsme lehký los a trápily nás absence. Splnili jsme cíl, vyhneme se bojům o záchranu a do posledního zápasu se Spartou můžeme jít uvolněnější."