Vysněný křest nového Malšáku. Hradec zničil Budějovice 5:1

5. 8. 2023   |   Lukáš Foff
Euforie. Úleva. Radost. Všechny tyto pocity se mísily v průběhu utkání 3. kola nejvyšší české soutěže a těsně po něm v útrobách a ochozech nového Malšovického stadionu. Hradec se musel nastartovat, v čemž mu pomohl Pavol Bajza, když zlikvidoval několik tutovek Jihočechů, ale pak to z Votroků spadlo a gólem Daniela Vašulína se to odšpuntovalo. Východočeši nakonec soupeři dali neskutečných pět branek, což se jim po návratu do ligy povedlo poprvé.
3. kolo, sobota 5. 8. 2023, 18:00

SK Dynamo Č. Budějovice

5:1
3:0

Branky a nahrávky: 19. Vašulín (Heidenreich), 21. Horák, 31. Krejčí (Pilař), 49. Kučera, 58. Pilař (pen.) – 48. V. Hora

Rozhodčí: Černý – Mokrusch, Líkař

Žluté karty: 84. Pudhorocký

Držení míče: 40 % : 60 %. Střely na branku: 6:4. Střely mimo: 4:9.
Rohové kopy: 6:7. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 21:13.
Diváci: 9058.

Bajza – Klíma, Heidenreich, Čech – Gabriel (90. Koubek), Kodeš, Kučera (90. Ševčík), Horák – Pilař (63. Juliš), Krejčí (46. Pudhorocký) – Vašulín (82. Šašinka).

SK Dynamo Č. Budějovice:

Šípoš – Osmančík, Králik, Havel, Trummer – P. Hellebrand, Suchan (89. Nikl) – Čmelík (66. Dejanović), Hais (81. Matoušek), Adediran (46. V. Hora) – Ondrášek.

Bajza na začátku podržel, pak se psala historie

Začátek utkání provázely očekávatelné drobné komplikace a zdálo se, že to poznamenalo i natěšené Votroky na pažitu. Začátek hodně ofenzivně laděného zápasu totiž patřil spíš Dynamu, které si vypracovalo dvě absolutně tutové příležitosti. V té první byl Adediran, který z malého vápna hlavou trefil Pavola Bajzu a stejně dopadl i jeho spoluhráč Hais. Za domácí se jako první mohl prosadit hlavou Heidenreich, ale ten ještě gejzír emocí ve zbrusu nové aréně nespustil.

O to se v 19. minutě poprvé postaral doklepnutím z extrémní blízkosti Daniel Vašulín a stylově se nesmazatelně zapsal do historie klubu právě hlavní útočník A-týmu. O tři minuty později už kdejakému pravému hradeckému fanouškovi z euforie vytryskly slzy dojetí do očí. Po krásné kombinaci už mohl zakončovat Ladislav Krejčí, ale míč propadl ještě k Danielu Horákovi a ten zkušeně zakončil za Šípoše a připsal si svůj premiérový gól ve FORTUNA:LIZE.

Nádherný fotbal pokračoval dál. Oba týmy se tlačily do útoku a ve 31. minutě vedli Votroci už o tři góly. O branku se postaraly dvě největší předsezónní posily. Václav Pilař totiž kolmicí dokonale vyslal Ladislava Krejčího a ten kolem brankáře hostů procedil míč – 3:0. Radost namlsaným Východočechům mohl mírně zkazit Adediran ve 42. minutě, ale i když Bajzu překonal, slovenského brankáře zastoupil jeden z obránců na čáře. Snový poločas skončil 3:0 pro FC Hradec Králové.

Gól Dynama s Hradcem nezamával, soupeři dal bůro

Nástup do druhého dějství nasvědčoval tomu, že hostující trenér Nikl o poločase v kabině zvýšil hlas a zafungovalo to. Hned ve 48. minutě se totiž sraženou střelou zpoza vápna prosadil Vojtěch Hora a Pavol Bajza byl na své obránce hodně rozzlobený. Jenomže domácí nehodlali udělat ze zápasu drama a okamžitě z dalšího útoku si vzali zpět své třígólové vedení. Jakub Kučera zakončil po centru z pravé strany bez přípravy k levé tyči ze svého pohledu a ikdyž se Šípoš natahoval, tak na tuto střelu nedosáhl.

Hradečtí hnaní fantastickou kulisou stále přitápěli pod kotel. V 53. minutě pronikal Václav Pilař po levé straně do vápna, kde byl faulován, což potvrdil sudí Dalibor Černý i po tom, co si situaci prohlédl na videu. Sám faulovaný hráč si postavil míč na puntík a utaženou střelou k tyči zvýšil už na 5:1 pro Votroky.

Domácí si od té doby výsledek hlídali a do své obrany soupeře příliš nepouštěli. Naopak Adam Gabriel neustále piloval pravou lajnu a posílal do vápna jeden centr za druhým. V 75. minutě našel Vašulína, ale ten v krkolomné pozici zamířil vedle. Pokud někdo z domácích fotbalistů pociťoval drobné zklamání, byl to Matěj Koubek. Ten totiž dal v 93. minutě gól, který náležitě oslavil, ale pro předcházející faul mu byl videem sebrán. I tak ale více než 9000 fanoušků vidělo historický zápas, který pro Votroky snad nemohl dopadnout lépe. Ti pokřtili novou arénu pěti góly, což se jim po návratu do ligy povedlo poprvé.

Hodnocení Jozefa Webera

Hodnocení Marka Nikla

„Krásné prostředí nového stadionu, skvělá kulisa, ale my jsme zápas nezvládli. Nemyslím si, že by na hráče dolehla atmosféra vyprodaného stadionu. Momentálně nám tam zkrátka nespadne nic, naopak každá akce soupeře skončí gólem. Téměř z každé akce má soupeř šanci. Naše defenziva je průšvih, směrem dozadu se chováme špatně. Přijde mi, že fotbal nás teď nemá moc rád, ale rozhodně si za to můžeme sami. Musíme něco změnit a hodně toho zlepšit.“