Votroci berou z jarní premiéry bod, Bohemians spasil střídající Shejbal

11. 2. 2024   |   Tomáš Kalas
Když v 74. minutě navyšoval na 2:0 pro Hradec Daniel Vašulín, málokdo ze šesti tisíců diváků si tehdy myslel, že se budou body v duelu prvního jarního ligového kola nakonec dělit. Klíčovým momentem ke konečnému výsledku 2:2 byla pasáž mezi 80. a 83. minutou, v níž Bohemians skórovali dvakrát, a to z nohy střídajícího Jana Shejbala. I přes tlak v nastaveném čase z domácí strany si tak tabulkoví konkurenti body rozdělili.
20. kolo, neděle 11. 2. 2024, 15:00

Bohemians Praha 1905

2:2
1:0

Branky a nahrávky: 32. Čihák (Čmelík), 74. Vašulín (Horák) – 80. Shejbal (Beran), 83. Shejbal (Ristovski).

Rozhodčí: Radina – Váňa, Pfeifer.

Žluté karty: 62. Čmelík, 77. Leibl – 46. Hůlka, 69. Hybš, 72. Veselý (trenér), 82. Shejbal.

Držení míče: 47 % : 53 %. Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 5:7.
Rohy: 7:6. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 13:10.

Diváci: 6118.

Zadražil – Harazim, Čihák, Leibl – Čmelík, Kodeš, Kučera, Horák – Šašinka (65. Pudhorocký), Pilař (79. Krejčí) – Vašulín.

Bohemians Praha 1905:

Reichl – Křapka, Vondra, Hybš – Köstl (67. Mužík), Beran (90+7. Kadlec), Hůlka, Kovařík – Ristovski (90+7. Jindřišek), Kozák (90+2. Huf) – Prekop (66. Shejbal)

Čihákova hlavička poslala Hradec do vedení

Aktivnější byl v úvodních minutách Hradečtí, kteří kombinovali především skrze levou stranu. Výraznější příležitost si ale jako první vytvořili hosté, a to na začátku šesté minuty. Kozák vytáhl po pravé straně hru dopředu a odcentroval skvěle do vápna na rozběhnutého Kovaříka, jenž by zakončoval do prázdné. I díky skvělému návratu Harazima to však ke gólu nevedlo.

Více času drželi zprvu míč Votroci, po čtvrthodině hry ale čelili druhé velké šanci Bohemians. Rozehrávka přímého kopu vedla k tutové šanci pro Kovaříka, jenž zůstal na malém vápně sám před Zadražilem, z první však trefil jenom gólmana, pro kterého to byl navíc ligový debut. Východočeši donutili ex-hradeckého Reichla k zákroku v 25. minutě, kdy výborným centrem zleva našel Horák v šestnáctce Kučeru, jehož hlavička šla do rukou brankáře.

Zajímavý poločas pokračoval i nadále za vytrvalého deště, i to tak mohl být důvod, proč v 26. minutě zaváhal Zadražil při odkopu, číhajícímu Ristovskému se ale nepovedlo míč lépe zpracovat. Hradec přebíral iniciativu a ve 32. minutě mu to vyneslo vedoucí trefu. Čmelík si vzal do parády odražený míč, navedl si ho více na křídlo a nakopával kamsi k malému vápnu. Tam byl ve vzduchu nejvýše Filip Čihák a hlavou se postaral o první jarní trefu Votroků.

Vašulínova trefa k výhře nestačila, body se nakonec dělily

Začátek druhého poločasu se nesl v oparu z odpálené pyrotechniky, která byla součástí prezentace hostujícího sektoru. Právě za stoupajícího dýmu měli černo-bílí ohromnou příležitost odskočit do trháku. Rychlý kontr vedl Pilař, centr však přenechal Čmelíkovi, jenž našel na zadní tyči Vašulína. Jeho zakončení v pádu šlo do protipohybu Reichla, k domácí smůle však také těsně vedle branky.

Vedení svěřenci trenéra Kotala drželi poměrně v klidu. Pražský celek byl nebezpečný především ze standardních situací, výborně ale působil Zadražil, jenž míče často sbíral ze vzduchu. Lehké zaváhání při rozehrávce na začátku poslední dvacetiminutovky navíc skvěle vykompenzoval Čihák, který naprosto čistým skluzem odstavil Ristovského od balonu v šestnáctce. V 74. minutě navíc přidali Votroci druhý gól. Čmelíkův centr na zadní tyč sebral hlavou Horák a přistrčil jej pro sbíhajícího Daniela Vašulína, který snadno doklepl do prázdné.

Vršovický celek se ale nevzdal a v 80. minutě se vrátil do hry. Michal Beran táhl útok do otevřené obrany po pravé straně a v ideální moment poslal míč do vápna pro Jana Shejbala, který ve skluzu zakončil prakticky do prázdné branky. O tři minuty později navíc přišel pro diváky v Malšovické aréně šok, když přišlo srovnání, navíc opět přes pravou stranu. Ristovski přešel na hranici vápna přes Kodeše, přihrál zhruba na úroveň penaltového puntíku pro Jana Shejbala, jenž si počkal na optimální moment a tvrdou střelou nedal Zadražilovi šanci. I přes hradecký tlak v nastavení, kdy v šesté nastavené minutě minul Čmelíkův obstřel těsně šibenici, již další branka nepadla, a tak se body dělily.

Hodnocení Václava Kotala

Hodnocení Jaroslava Veselého

„Utkání moc nepomohl terén, který je tady v kombinaci s deštěm složitý. Ale na to, na jakém hřišti se hrálo, to byl ještě hezký fotbal. Co se týká výstavby hry a kombinace, tak jsme byli téměř po celé utkání lepším týmem, nicméně domácí si dokázali vytvářet nebezpečné situace. Inkasovali jsme po standardce a domácí pustili na koně. Karty se změnily. Zdálo se mi, že většinu druhého poločasu jsme kontrolovali, přesto jsme inkasovali. Byl ve vzduchu i třetí gól, kterým by se to všechno vyřešilo. Musím smeknout před mužstvem, protože jsme se nevzdali, kluci za to vzali a vyrovnali. Možná jsem za takový bod radši a je to pro mě hodnotnější, než kdybychom tady 3:0 vyhráli. Ukazuje to, že máme vnitřní sílu.“