Vítězství! Votroci uťali nepříznivou sérii, Brno porazili 2:1

8. 4. 2023   |   Petr Šatalík
Hradečtí ukončili sérii bez výhry a po čtyřech zápase se radují z plného bodového zisku. Začátek ale vůbec nebyl ideální, protože skóre otevřeli domácí fotbalisté. Votroci se však nevzdali, před přestávkou vyrovnal Daniel Vašulín a po návratu z kabin obrat dokonal Matěj Ryneš, který skóroval téměř ze třiceti metrů a může aspirovat klidně na gól roku. Hradečtí zbytek utkání úspěšně ubránili a v tabulce se posouvají na sedmé místo.
26. kolo, sobota 8. 4. 2023, 16:00

FC Zbrojovka Brno

1:2
1:1

Branky a nahrávky: 19. Alli – 40. Vašulín (Koubek), 52. Ryneš.
Rozhodčí: Všetečka – Pečenka, Kotalík.
Žluté karty: 26. Texl, 90. Alli – 26. Kubala, 46. Klíma, 84. Harazim, 88. Dvořák.
Držení míče: 51 % : 49 %. Střely na branku: 2:4. Střely mimo: 6:5.
Rohové kopy: 3:5. Ofsajdy: 5:0. Fauly: 12:18.
Diváci: 3155.

FC Zbrojovka Brno:

Berkovec – Hrabina, Šural, Tijani, Hlavica (78. Fousek) – Texl (78. Blecha), Souček (34. Hladík) – Alli, Falta, M. Ševčík – Řezníček.

Bajza – Klíma, Čech, Smrž – Harazim, Rada, Pudhorocký (83. Dvořák), Ryneš – Kubala (90+1. Trusa) – Koubek (74. Leibl), Vašulín.

Na branku Brna odpověděl v závěru půle Vašulín

Úvodní čtvrthodina duelu v největším městě na Moravě patřila aktivnějším Votrokům. Již v první minutě se do zajímavé pozice v šestnáctce Zbrojovky dostával Kubala, jenž si ale pomohl útočným faulem. Stejný hráč se následně prodral do dalších dvou nadějných situací. V první však svým akrobatickým zakončením balon netrefil a v druhém jej poslal mimo prostor, který střežil gólman Berkovec.

Zbrojovka naopak zvládla udeřit ze své první větší šance. V 19. minutě zahrávala rohový kop z levé strany. Odražený balon se dostal k Wale Musovi Allimu, jenž z bezprostřední blízkosti propálil Bajzu – 1:0 pro Brno. Na trávníku vládla v celém dějství dosti napnutá atmosféra, což o chvíli později potvrdil střet Kubaly s Texlem, za nějž oba aktéři viděli žlutou kartu.

Zdálo se, že si Moravané odnesou do šaten nejtěsnější náskok. Ve 40. minutě se ale po pravém křídle prodral kupředu Koubek, jenž zvládl poslat ostrý centr do vápna Zbrojovky. Kubala sice míč netrefil, za ním však stál připravený Daniel Vašulín, jenž pohotově usměrnil balon k zadní tyči – 1:1. V první pětačtyřicítce se pak už nic podstatného neudálo, takže se šlo do kabin za nerozhodného skóre.

Povedený druhý poločas podtrhl nádherný gól Ryneše

Nástup do druhé půle byl trochu ospalejší než úvod prvního dějství. O to razantněji však zapůsobila událost z 52. minuty. Matěj Ryneš v ní dostal balón a následně vypálil z dobrých třiceti metrů. Nádherný projektil trefil na své cestě do sítě břevno, od něhož se meruna odrazila do svatyně zcela bezmocného Berkovce – 2:1 pro Votroky.

Moravané hnáni k vyrovnání domácím publikem následně zabrali. Nebezpečně se jevil náběh Alliho z levého křídla. Prudkou přihrávku na rychlonohého záložníka však v poslední chvíli zastavil Klíma. Zbrojovka ale tlačila dál, Ševčík však z hranice velkého vápna hradbu těl před sebou procedit nedokázal. Tentýž hráč Brna následně pálil po šikovné otočce, kdy mu však do rány padl skvělým defenzivním zákrokem Čech.

Votroci pak v závěru žádné větší drama nedopustili, dokonce s přehledem drželi míč na polovině soupeře. Tam hráli poměrně v klidu a ještě se opatrně pokoušeli o navýšení vedení. To se sice nepovedlo, ale Hradec to mrzet nemusí, protože velmi dobře zvládl hru směrem dozadu. Východočeši si tak naprosto zaslouženě došli pro plný bodový zisk, což se jim podařilo poprvé od poloviny února, kdy přehráli ostravský Baník. V tabulce je výhra posunula až na sedmé místo. V Brně navíc zvítězili po dlouhých deseti letech.

Hodnocení Richarda Dostálka (Brno)

"Šlo nám o hodně, věděli jsme, že potřebujeme uhrát body. Určitá nervozita z naší strany tam byla, ne všechny věci se podařily. Dali jsme gól, ale vyrovnávací branka nás přibrzdila a gól z velké dálky nás srazil dolů. Snaha tam byla, ale chyběla kvalita do finální fáze, řešení před šestnáctkou byla opakem toho, co jsme potřebovali hrát. Chyběla nám větší podpora hrotových hráčů, Alli zaměstnával obranu v podstatě sám, ztráceli jsme odražené míče. Zápas jsme nezvládli."