Parádní start jara! Votroci porazili Plzeň na jejím hřišti 2:1

28. 1. 2023   |   Denisa Józsová
První duel po zimní pauze čekal na Votroky v Plzni. Zápas nezačal pro Hradec ideálně, jelikož Východočeši prohrávali už od šesté minuty. Ještě do konce poločasu však srovnal Smrž a v druhé půli dokonala obrat nešťastná teč Havla, jenž se snažil blokovat pokus Pudhorockého. Černobílí zvítězili na půdě Viktorie po téměř čtyřiadvaceti letech a do jara tak vkročili pravou nohou.
17. kolo, sobota 28. 1. 2023, 15:00

FC Viktoria Plzeň

1:2
1:1

Branky a nahrávky: 6. Chorý (Kalvach) – 43. Smrž (Ryneš), 72. Pudhorocký.

Rozhodčí: Machálek – Hájek, Antoníček.

Žluté karty: 57. Leibl, 90+8. Ryneš

Držení míče: 57 %: 43%. Střely na branku: 6:3. Střely mimo: 8:3.

Rohové kopy: 9:1. Ofsajdy: 4:0. Fauly: 10:19.
Diváci: 8135.

FC Viktoria Plzeň:

Staněk – Holík (59. Kaša), Pernica, Jemelka, Havel – Kalvach, Bucha (75. Květ) – Mosquera (79. Jirka), Vlkanova (59. Vydra), Kopic (75. Durosinmi) – Chorý.

Reichl (67. Bajza) – Klíma, Čech, Leibl – Gabriel, Kodeš, Pudhorocký (90+5. Harazim), Smrž, Novotný – Ryneš, Koubek (90+3. Kubala).

První poločas přinesl branku na obou stranách

První ofenzivní výpad zápasu si na své konto připsali Votroci, ale Staňka mezi tyčemi Viktorie nezaměstnali. O chvilku později udržel Vlkanova míč na pravé straně a jeho centr byl sražen na rohový kop. Z něj pak padla první branka duelu a to už po šesti minutách. Kalvach našel centrem od praporku na malém vápně Tomáše Chorého, který svou hlavičku umístil přesně do vzdálenějšího růžku svatyně Reichla. Za domácí měl ještě další dobré šance právě střelec úvodního gólu, avšak ani jeden z jeho pokusů neměl potřebnou přesnost.

Následující patnáctiminutovka příliš fotbalové krásy nepřinesla. Hradec se ale snažil překonat obranu domácích, aby srovnal skóre. K odraženému balónu se na hranici vápna dostal Kodeš, jehož pokus však byl sražen na rohový kop. Po něm se k hlavičce dostal Gabriel, ale jeho zakončení se mezi tři tyče nevešlo. Na druhé straně se k zajímavé střele dostal Holík, jehož technický projektil mířil těsně vedle svatyně Reichla.

Aktivita Hradce se následně zvedla a Votroci šli za vyrovnáním. Nejprve se ale velmi aktivní Vlkanova pokoušel najít v dobré pozici Jemelku, jenže ten nakonec nedokázal balon v zajímavé pozici trefit. Vyrovnání se hosté dočkali dvě minuty před koncem první půle. Černobílí se dostali do akce dva na dva, když Ryneš posunul míč na pravou stranu. Tam se do něj opřel Vojtěch Smrž, který se parádní ranou trefil ke vzdálenější tyči, s čímž nemohl vyběhnuvší Staněk vůbec nic dělat. Do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu.

Pudhorocký trefil v druhé půli historickou výhru

Hned v úvodu druhého poločasu měla Plzeň dobrou příležitost ke skórování, když míč propadl až na hranici malého vápna, jenže Mosquera nedokázal trefit bránu. Následně se útoky střídaly na obou stranách, avšak ani jeden z týmů si nedokázal vypracovat větší šanci. Nepříjemná situace se odehrála krátce po šedesáté minutě, když ve vzdušném souboji srazil Chorý Reichla. Brankář Hradce se snažil pokračovat, ale o malou chvilku později musel signalizovat k lavičce, že potřebuje střídat. Mezi tyče se tak postavil Pavol Bajza.

Votroky to správným způsobem nakoplo. K odraženému míči se na hranici šestnáctky dostal Petr Pudhorocký, jenž vypálil a jeho pokus srazil Milan Havel do protipohybu Staňka – 2:1. Čerstvá akvizice se tak trefila hned ve svém prvním ligovém duelu.

Asi nikoho nepřekvapí, že domácí tým následně vrhl všechny své síly do ofenzivy. K hlavičce se dostal opět Chorý, jenže bránu netrefil. Viktoria sice tlačila a připsala si i další gólovou možnost, jenže navrátilec na tuzemské trávníky Vydra v šanci selhal. Po devítiminutovém nastavení se tak mohli radovat Votroci. Vždyť v prvním jarním kole vyhráli na hřišti, kde nezvítězili více než třiadvacet let! Lídra tabulky a úřadujícího mistra porazili 2:1 a berou tři šokující body do tabulky!

Hodnocení Michala Bílka (Plzeň):

"My jsme sehráli takových 25, 30 minut velmi dobře. Dali jsme branku a měli další stoprocentní příležitosti, které jsme neproměnili. Po 30. minutě už jsme nekombinovali tak dobře, měli jsme spoustu ztrát, soupeř vyrovnal. Ve druhé půli jsme přeskupili řady a šli na tři obránce s tím, že chceme dostat do hry víc gólových hráčů. Šancí jsme zase měli spousty, ale bohužel branka na 1:2 naše snažení hodně zkomplikovala. Nesehráli jsme dobré utkání, kromě úvodních 25 minut. Přesto jsme měli vyhrát, protože šancí bylo opravdu hodně. Jakákoliv ztráta je nepříjemnost, zvlášť když prohrajeme doma. Komplikace to jednoznačně je, ale tohle mužstvo je velmi kvalitní. Musíme se z této rány rychle oklepat a v dalších zápasech být lepší než dneska."