Prokletí zlomeno! Votroci po 64 letech vyhráli v Ostravě

26. 2. 2023   |   Lukáš Foff
1959. V tomto roce naposledy vyhráli Votroci venkovní utkání v Ostravě. Po dlouhých 64 letech se to družině Miroslava Koubka podařilo, a to navíc s čistým kontem. Pod výhru 2:0 se největší měrou podepsal Vojtěch Smrž, který zaznamenal dvě asistence. V prvním poločase posadil míč ze standardky přesně na hlavu Michala Leibla a v druhém oslovil přihrávkou pod sebe Matěje Ryneše.
21. kolo, neděle 26. 2. 2023, 18:00

FC Baník Ostrava

0:2
0:1

Branky a nahrávky: 23. Leibl (Smrž), 70. Ryneš (Smrž).
Rozhodčí: Starý – Kubr, Vodrážka.
Žluté karty: 37. Lischka, 39. Kaloč, 45. Pojezný, 67. Bitri – 48. Harazim, 79. Kučera.
Držení míče: 68 %: 32%. Střely na branku: 2:2. Střely mimo: 4:4.
Rohové kopy: 3:5. Ofsajdy: 3:1. Fauly: 19:18.
Diváci: 4271.

FC Baník Ostrava:

Laštůvka – Pojezný, Bitri, Lischka – Cadu (68. Juroška), Kaloč, Šín (77. Mišković), Šehić – Kuzmanović (46. Klíma), Plavšić (60. Buchta) – Tijani (60. Almási).

Bajza – Klíma, Kodeš, Leibl – Gabriel (90+3. Dvořák), Kučera, Pudhorocký, Harazim – Smrž – Ryneš (84. Čech), Koubek (75. Kubala).

Precizní obrana a výborná standardka přinesly Hradci vedení

Utkání v ostravských Vítkovicích začal Baník větším držením míče než Hradec Králové, ale jeho kombinace často postrádala nápady a přesnost. Oba mančafty navíc hrály hodně důrazně, takže na míči neměl žádný z hráčů moc času. I to bylo důvodem, proč střelci často volili pokusy z velké dálky.

Ve 22. minutě se do první příležitosti dostal navrátilec do základní sestavy Jakub Kučera, ale nestihl včas zakončit, jenže to Votrokům nemuselo vadit. O minutu později totiž ze standardní situace přilétl do vápna skvělý míč, který Jan Laštůvka podběhl a toho dokonale využil Michal Leibl, čímž zařídil hostům vedení 1:0. Ostravané stále měli míč častěji u nohou, ale Hradec byl vzadu velmi kompaktní a snažil se chodit do protiútoků a těžit ze standardek.

Při chuti hrající Leibl se pokusil o životní gól volejem z obrovské dálky, ale míč doplachtil pouze na horní síť. Baník si svoji jedinou gólovku vypracoval až ve druhé minutě nastavení prvního poločasu, ale Tijaniho hlavičku z velké blízkosti skvěle zlikvidoval Bajza. Improvizovaná obrana Východočechů tak až na jediné zaváhání hrála skvěle a díky tomu v poločase vedli Votroci.

Tijaniho minela uklidnila Votroky, kteří definitivně rozhodli

Pavel Hapal poslal už v poločasové přestávce do hry Jiřího Klímu a změnil formaci svého družstva, ale stejně to mohli být Hradečtí, kdo se poprvé prosadil ve druhé pětačtyřicetiminutovce. Matěj Ryneš totiž střílenou přihrávkou oslovil Matěje Koubka, ale jeho teč skončila vedle Laštůvkovy brány.

V 54. minutě mohl Baník srovnat, lépe řečeno měl. Klíma si skvěle zaběhl za obranu a nahrál přímo před prázdnou bránu Muhamedu Tijanimu, který ji nepochopitelně přestřelil z malého vápna a pak jen marně pěstí bušil do rozoraného pažitu. Stejný hráč měl o pár vteřin později ještě jednu šanci hlavou, ale opět míč netrefil ideálně a tím utlumil tlak Ostravy.

Definitivní rozhodnutí přišlo v 70. minutě po další chybě domácího gólmana. Ten chtěl situaci řešit konstruktivně, ale nedohodl se s Lischkou, čehož pohotově využil Vojtěch Smrž a předložil míč do vápna Matěji Rynešovi, který z druhého doteku zamířil přesně. Ostravané si od té doby nevypracovali žádnou příležitost, protože hradecká obrana byla velmi pevná, což vydrželo až do závěrečného hvizdu a po čtyřech utkáních bez výhry tak fanoušci opět mohli slavit tříbodový zisk.

Hodnocení Pavla Hapala (Ostrava)

Hodnotí se mi to samozřejmě těžce, protože jsme prohráli třetí zápas v řadě a dva z toho byly v domácím prostředí. Udělali jsme spoustu chyb, které nás stojí góly. A když se máme nějakým způsobem dostat do zápasu, tak se nám nepodaří nějaký vstřelit. Je to teď hodně o hlavách. A je potřeba nachystat se na další zápas, protože jiné východisko stejně není. Musím ale ohodnotit i to, že Hradec hrál velice bojovně, koncentrovaně, soustředěně. A potrestal naše chyby. Dnes u nich byl možná Lašty, ale pro mě je úplně stejnou chybou, když Tijani nedá do prázdné branky. To je stejně velká chyba jako ta, po které jsme inkasovali. Momentálně se nám nedaří přetlačit ty zápasy na naši stranu, ale jiné východisko než tvrdá práce není.