Votroci vedení na Letné neudrželi, rozhodl druhý poločas

1. 10. 2022   |   Libor Novák
S lítostí se budou Hradečtí ohlížet za utkáním se Spartou. Zasloužené brzké vedení v něm obstaral Kubala, Východočeši totiž byli v první půli zřetelně lepším týmem. Letenští navíc od 26. minuty hráli bez vyloučeného Čvančary. Po změně stran se však obraz hry změnil, Pražané dokázali na startu druhé části hry otočit skóre a následně se síly na trávníku vyrovnaly po červené kartě pro Smrže. Votroci už pak reagovat nedokázali a padli 1:2.
10. kolo, sobota 1. 10. 2022, 19:00

AC Sparta Praha

2:1
0:1

Branky a nahrávky: 52. Sörensen, 57. Kuchta (Höjer) – 13. Kubala (Vašulín).
Rozhodčí: Nehasil – Hájek, Mokrusch.
Žluté karty: 65. Jankto, 90+7. Höjer – 10. Rybička, 15. Vašulín, 34. Harazim, 73. Koubek (trenér), 81. Kodeš. Červené karty: 26. Čvančara – 72. Smrž.
Držení míče:  47% :  53%. Střely na bránu: 8:5. Střely mimo: 7:3.
Rohové kopy: 7:2. Ofsajdy: 2:6. Fauly: 11:21.
Diváci: 10 317.

AC Sparta Praha:

M. Kovář – Wiesner, Sörensen, Zelený, Höjer – Daněk (77. Mejdr), Sadílek, Krejčí, Jankto (70. Minčev) – Čvančara, Kuchta (88. Sáček).

Reichl – Klíma, Čihák, Čech (66. Gabriel) – Harazim (66. Rada), Smrž, Kodeš (83. Koubek), Novotný – Vašulín, Rybička (46. Kučera), Kubala.

Snový začátek, Kubala dostal Hradec do vedení

Na hrací plochu vtrhli Votroci s velkou dávkou aktivity a od úvodních minut se snažili svého soupeře zaskočit. To se téměř povedlo v 7. minutě, když domácí ztratili míč na polovině hřiště a vzápětí se k němu dostal Daniel Vašulín. Ten na hranici vápna předal na svého spoluhráče Kubalu, jenž se snažil dostat míč do vzdálenějšího růžku, avšak gólman Kovář na jeho pokus dosáhl. Z hlavičky se snažil ještě dorážet Novotný, ale i na něj brankář domácích vyzrál. Ve 13. minutě Ladislav Krejčí trestuhodně ztratil míč po přihrávce od svého brankáře, Vašulín si všiml nabíhajícího Filipa Kubaly, a ten nekompromisním zakončením k tyči poslal Hradec do vedení - 0:1.

Ve 25. minutě se mohl náskok Votroků ještě zvýšit, jelikož předvedli přímo učebnicový protiútok! Vašulín našel křižnou přihrávkou Kubalu, který ještě rychle sklepl na Vojtěcha Smrže, avšak Kovář vytáhl perfektní zákrok a podržel svůj tým. O minutu později Tomáš Čvančara trefil loktem do obličeje Filipa Kubalu a rozhodčí mu okamžitě ukázal žlutou kartu. Celá situace se však ještě řešila na videu a po pečlivém zkoumání z toho byla dokonce červená karta, která poslala domácí do deseti!

V přesilovce byl Hradec nejbezpečnějším týmem a svůj náskok měl chuť zvýšit. Ve 35. minutě našel Novotný centrem osamoceného Daniela Vašulína před gólmanem domácích, avšak zakončení hradeckého útočníka skončilo těsně vedle pravé tyče. Před koncem první poloviny začala vystrkovat růžky i Sparta, ale Krejčího v pokutovém území těsně před zakončením odzbrojil výborným zákrokem Čihák.

Smolný gól a obrat Sparty

Do druhé půle vstupovali Hradečtí s jednobrankovým náskokem a proti oslabené Spartě byli ve výhodnější pozici. Domácí se však dokázali vzchopit a úvodní minuty byly velmi vyrovnané. V 52. minutě Sparta vybojovala rohový kop. Vysoký míč si našel Vašulín, který jej chtěl poslat do bezpečí, avšak smolně jej posunul na zadní tyč, kde číhal Asger Sörensen. Dánský obránce měl pak snadnou práci a doklepl míč do odkryté branky - 1:1.

Votroci chtěli na srovnání okamžitě reagovat, když se dostali po ztrátě Zeleného do úniku dva na jednoho. Kubala nakonec nic nevymýšlel a vzal celou situaci na sebe. Svou střelou sice prostřelil brankáře Kováře, avšak míč se zastavil na vzdálenější tyči a skóre se tak neměnilo. Měnilo se o tři minuty později, když si míč po standardní situaci našel Jan Kuchta, jenž hlavičkou překonal Reichela a dokonal sparťanský obrat - 2:1. Rozhodčí pak branku ještě zkoumal na videu kvůli ofsajdu, který sice neodhalil, nicméně několik nezávislých médií po zápase potvrdilo postavení mimo hru, jehož si však VAR nevšiml.

Hradec se nechtěl spokojit s tím, že by z Letné odjel s prázdnou. Velmi aktivní Kubala dostal ideální přihrávku do pokutového území, jenže jeho zakončení hlavou prostor tří tyčí netrefilo a svou druhou branku v zápase nepřidal. V 72. minutě se síly na hřišti srovnaly. Vojtěch Smrž předvedl nešetrný skluz na domácího Daňka a rozhodčí byl i v tomto případě nekompromisní. O něco později zahrozila Sparta pěknou kombinací ve vápně, ale Kuchtovo zakončení parádně vychytal brankář Reichl. Ve zbytku zápasu už se skóre neměnilo a Votroci tak odjíždějí domů s prázdnou.