Zdeněk KREJČÍ

9. září oslaví své 80. narozeniny velký patriot hradecké kopané- pan Zdeněk Krejčí. Ten v černobílém dresu odehrál 12 mistrovských sezón a na lavičce Spartaku Hradec Králové „odkaučoval“ celkem 10 sezón.

Narodil se ve Dvoře Králové 9.9.1928. Jako správný kluk byl den co den na hřišti a bylo samozřejmostí, že oblékl dres místního SK. Tam odehrál většinu svých mládežnických utkání, s výjimkou několika zápasů, kdy nastupoval za klub v Jaroměři, protože tam navštěvoval místní gymnázium. Ale jelikož rodiče neměli na placení školy, vrátil se po roce zpět do Dvora a tam se doučil na obchodního příručího. Měl velkou oporu v Bedřichu Hubeném, místním majiteli obchodu s potravinami, u kterého byl na praxi. Ten mu umožňoval trénovat s místním týmem a podporoval ho.

Po dovršení 18ti let a hlavně po skončení světové války odešel se svými kamarády do Liberce (1947-1949), kde pravidelně nastupoval za dospělé v týmu Rapidu Liberec. V té době tento klub hrál krajský přebor. Zde vydržel dvě sezóny, ale protože byla jeho matka těžce nemocná, vrátil se k rodičům. Ne již do Dvora, ale do Jaroměře- Josefova, kam se přestěhovali. Do vojny nastupoval za místní Jiskru v krajském přeboru (1949-1950).

Vojenskou základní službu absolvoval v nedalekém Hradci Králové za LVA Hradec Králové (1950-1952). Klub hrál své mistrovské zápasy na hřišti u nemocnice, kde později Zdeněk Krejčí zažil nádherné fotbalové okamžiky. V týmu se setkal se svými budoucími spoluhráči- Mirkem Andrejskem a Rudou Galbičkou. Dále s Josefem Říhou z Teplic, Albínem Kosibou ze Žiliny, Ludou Molnárem z Interu Bratislava a dalšími. Na tu dobu byly v LVA dobré podmínky. Hráči se mohli věnovat pouze fotbalu a do služeb prakticky nechodili.

V roce 1952 si Zdeňka Krejčího přímo z vojny přivezl do nově se rodícího týmu Spartaku Hradec Králové nový sekretář klubu pan Jan Petrák. Dále se podařilo Spartaku angažovat Miroslava Michálka, Zdeňka Macka a brankáře Matyse. Do funkce hrajícího trenéra byl získán nejlepší fotbalista všech dob- pan Josef Bican. Ten naučil votroky hrát technický fotbal a dal fotbalu v Hradci Králové další směr. Bohužel byl na popud komunistických funkcionářů po dvou sezónách nesmyslně vyhozen.

Avšak parta okolo Krejčího, Andrejska, Michálka a dalších dokázala v roce 1955 vybojovat poprvé v historii klubu postup do 1. ligy. V roce 1958 zaznamenal Spartak sestup do 2. ligy, ale v Hradci byla tak výborná parta, že mužstvo dokázalo okamžitě postoupit zpět a dokonce vybojovat hned v prvním roce po návratu mistrovský titul. Zdeněk Krejčí se stal dvorním nahrávačem Míly Kvačka. Poté v černobílém dresu odehrál ještě 3 sezóny a v roce 1963 zakončil svoji bohatou hráčskou kariéru.

Okamžitě začal trénovat a jak jinak než v černobílém dresu. Nejprve připravoval mládež a poté, když se v roce 1969 A týmu v soutěži nedařilo, vystřídal na postu hlavního kouče Otu Hemeleho. Celkově strávil na lavičce Spartaku úctyhodných 10 sezón a je dodnes nejdéle působícím trenérem v hradeckém klubu.

Pan Zdeněk Krejčí byl úspěšným trenérem i v zahraničí. Působil v letech 1980-1983 a 1986-1988 na Kypru v Apollu Limasol, se kterým sehrál mnoho podařených utkání, třeba proti FC Barcelona.

Nepřehlédněte

Preview

Základní část jde do finále. Votroci vyrazí do Liberce

Aktuální zprávy

Program otevřeného tréninku pro školy a veřejnost

Aktuální zprávy

Víkendový program Votroků