Zdenko Frťala: Kdyby kluci nebyli unavení, bylo by to špatně

23. 1. 2021   |   FC Hradec Králové
Potřetí v řadě absolvovali Votroci zimní kondiční soustředění ve Špindlerově Mlýně. „Přidali jsme na objemu aerobního tréninku, naběhali jsme toho víc než v dřívějších letech. Kvůli vládním opatřením jsme neměli možnost využít wellness, ale měli jsme i dost času na odpočinek,“ rekapituluje hlavní trenér Zdenko Frťala.

Jak jste spokojený s tím, jak proběhlo soustředění?

Kromě sobotního počasí – od rána vydatně pršelo – jsem. Splnili jsme záměry, se kterými jsme do Špindlu jeli. Jsem rád, že nebyly žádné vážnější zdravotní komplikace. I to mě nesmírně těší.

V Krkonoších jsme byli třetí rok v řadě. Bylo tohle soustředění v něčem jiné?

Obsah tréninků byl rozbitý tím, že jsme ve středu a v pátek měli možnost využít hřiště s umělou trávou ve Vrchlabí. Na hrubou kondici jsme částečně navázali i tu herní, měli jsme pocit míče. Nejzásadnější rozdíl ale byl v tom, že jsme vzhledem k vládním opatřením neměli možnost využít hotelovou regeneraci. Každopádně byl aspoň prostor na klid a odpočinek. Doma mají hráči i mimofotbalové starosti, tady měli dvacet čtyři hodin denně na trénink a aktivní nebo pasivní odpočinek.

Byla na nich znát větší únava kvůli tomu, že nemohli využít wellness?

Kdyby nebyli unavení, bylo by to špatně. (směje se) Ne, vodu jsme museli oželet, ale kluci chodili na masáže k Aldovi a hodně odpočívali.

Rozdíl oproti minulým rokům byl i v tom, že jsme nebyli ani na žádné túře. Proč?

To bylo kvůli pověrčivosti. Dvakrát jsme na túře byli a dvakrát jsme nepostoupili, tak jsme chtěli něco změnit. (směje se) Čas ukáže, jestli to zafunguje.

V neděli mají hráči volno, v pondělí už nás čeká předzápasový trénink a v úterý utkání Tipsport ligy s Duklou. Jaké máte zkušenosti s utkáními krátce po konci kondičního soustředění?

Většinou mám zkušenost s tím, že když se hrají zápasy v den odjezdu, hráči už nejsou tak koncentrovaní. Už se těší domů. Proto jsme rádi, že jsme v pátek mohli využít hřiště a zápas se hraje až v úterý. V pondělí už bude míč v tréninku normálně.

Projeví se nastřádaná únava?

Stoprocentně. Tohle je takový aktivační týden, zaměřený z osmdesáti procent na kondiční přípravu nespecifickou formou, z dvaceti specifickou spojenou s fotbalem. Hráči budou mít těžší nohy. V podobném mikrocyklu budeme pokračovat ještě týden. Pro mě je důležité, že zdravotní stav hráčů je dobrý. I ti tři, kteří jsou po úrazu, Mejdr, Vašulín a Kosař, zvládli celé soustředění.

Říkal jste, že jste spokojený s plněním toho, s čím jsme do Špindlerova Mlýna jeli. Hráči všechny časy a objemy běhů zvládali bez problému?

Jo, museli jsme brát v úvahu i to, na jakých terénech se běhalo, takže časy jsme při různých objemech přizpůsobovali. V pátek večer jsme si každopádně vyhodnotili celý týden ze sporttesterů a zóny, ve kterých by se hráči měli pohybovat, kluci plnili. Letos jsme přidali na objemu aerobního tréninku, odpoledne jsme před posilovnou běhali fartlek, takže objemově jsme tady určitě naběhali víc než minulé roky.

Týdenní soustředění, během kterého jsou hráči pořád spolu, ukáže i to, jak funguje kolektiv. Jak hodnotíte soustředění z tohoto pohledu?

Minulé roky to bylo trochu jiné. Nově příchozí hráči byli trochu opatrní. Teď bylo vidět, že se s dorostem a B týmem potkáváme na stadionu, vzájemné poznávání netrvalo dlouho. Kluci ty nové přijali. V závěru herních tréninků jsme hráli fotbal staří proti mladým a mělo to náboj a šťávu. Ve středu vyhráli mladí, starší – nechci říkat staří – se do páteční odvety správně namotivovali a porážku jim oplatili. Přát ostatním dobrou chuť k obědu nebo k večeři nemají hráči rádi, bylo vidět, že jim to není lhostejné. Vztahy mezi nimi mají zdravý náboj. Mladí si v dobrém slova smyslu dovolí hecování vůči starším, to bylo vidět i na videu se Soukym a Samem.

V pondělí se k nám na tréninku připojí dva testovaní hráči. Co si od nich slibujeme?

Kádr určitě není uzavřený. Čeká nás ještě šest týdnů přípravy, to je strašně dlouhá doba. Určitě nespíme. Tenhle kádr z devadesáti procent bude, ale jedno dvě okénka ještě otevřená jsou. Od sportovního vedení mám informace, že by se příští týden měli připojit dva hráči, jeden Černohorec, jeden Nigérijec. Podíváme se na ně v tréninku a v přípravných utkáních.

Těch máme po odřeknutí Nitry o jedno méně. Budeme to nějak řešit?

Nitra má čerstvě vnitřní interní problémy, co se majitelů a trenérů týče. Navíc se jim v jejich regionu hodně zkomplikovala koronavirová situace. Jednáme o náhradě v podobě rezerv ligových týmů, ale jsme připravení i na to, že si zahrajeme modelové utkání s naším B týmem. Ale to je krajní varianta.

Na přestupovém trhu ještě aktivní budeme?

Nějak se vyvíjejí odchody, to se týká Dana Procházky, eventuálně Kuby Šípka. Formou hostování, nebo přestupu. Nejsme ve stavu, že by nás tlačila bota na nějakém postu – i z pohledu zdravotního stavu. Jediný, kdo má trochu problémy, je Urmič, který s námi kvůli tomu nebyl na soustředění. Nebyl s námi ani Katy, ale ten už bude po nemoci v pořádku. Kdyby se nám naskytla možnost někoho získat, určitě by to nebyl dvacátý hráč. Máme to nastavené tak, že kdo není lepší než naši odchovanci, nepřijde. Pokud někoho podepíšeme, bude to hráč, který bude mít přinejmenším blízko k základní sestavě.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Rozhovory

Richard Jukl: RFA je významný krok pro celý kraj

Rozhovory

Pavel Dvořák: S takovým soupeřem musíš dát všechno

Reportáž

Votroci po boji padli s Plzní