Zběsilá jízda začne Votrokům proti Ústí

19. 11. 2020   |   FC Hradec Králové
Koronavirová pauza – zápas – reprezentační pauza... A teď začíná ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE jízda se svižným tempem pěti zápasů ve dvou týdnech. Nabušený program začnou Votroci v sobotu odpoledne utkáním proti FK Ústí nad Labem.

Nejdřív šli z tréninku do tréninku, zápas v nedohlednu, a teď fotbalisté pomalu nevědí, na který se chystat dřív. V sobotu je na programu osmé kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, ve středu deváté, a tak to půjde dál až do začátku prosince. „Žádnou vědu z toho nedělám,“ usmívá se hlavní trenér Votroků Zdenko Frťala. „Vím, že trenéři v jiných sportech by to zažili rádi. Bude se mluvit o terénech, před každým zápasem si budeme říkat, hlavně aby dobře dopadly testy. Měli jsme dost času na to, abychom se na takový závěr připravili – musíme správně odpočívat, ale je to jen pět zápasů, uteče to jako voda. Nebude takový prostor na to, abychom tolik prožívali neúspěchy i úspěchy,“ hledá pozitiva, když si představuje, jak se budou nadcházející dva týdny odehrávat.

Profesionální soutěže se hrají pod podmínkou pravidelných testů, a tak ani v době, kdy vzniká tento text (ve čtvrtek odpoledne), Frťala neví, se kterými hráči bude moci počítat do nominace, a kdo půjde – chraň Bůh – do karantény. „Takhle nejde přemýšlet. Určité věci v tréninkovém procesu chystáme tak jako tak. Na improvizaci jsem ale připravenější. Před utkáním s Tříncem jsme bez ohledu na koronavirus museli řešit Kubu Radu, takže je to součást trenérské práce. Stejně musíš mít nachystaných víc alternativ. Jasně že máme obavy, aby do toho nespadlo víc hráčů, ale kromě prevence s tím nic neuděláme,“ krčí rameny hlavní trenér Hradce.

Do fotbalu vstoupil faktor, o kterém ještě před rokem nikdo neměl ani potuchy. Proměnlivé zápasové kádry a nevyzpytatelné nominace stírají papírové předpoklady. „Má na to vliv šířka kádrů jednotlivých mančaftů. V utkáních jsou sestavy nepředvídatelné, role favoritů a outsiderů nejsou tak výrazné. Ve druhé lize ale dlouhodobě platí to, že skoro žádný zápas nemá favorita. Žižkov ztratil doma s Třincem, to málokdo předpokládal,“ ukazuje na nedávný příklad Frťala.

Papírové předpoklady staví na hlavu i sobotní soupeř Votroků. Ústí nad Labem se vydalo úspornou cestou, sází na mladé hráče, a tak může být jeho třetí místo v tabulce dost překvapivé. „To i pro mě,“ přikyvuje Frťala. „Klobouk dolů, jak zvládli posledních pět utkání poté, co v prvních dvou získali jen bod. Už od prvního kola předvádějí koukatelný fotbal založený na kombinaci, výstavbě... Je tam spousta mladých hráčů, kteří si nepřipouštějí tlak, navíc tam zůstalo jádro – Bílek, Písačka, Peterka, Prošek... Čičovský nebo Kušej se snaží taky ukázat, že umějí hrát fotbal. Získali ostruhy v Německu, nechybí jim sebevědomí a kvalita,“ vypočítává hlavní kouč Votroků.

Na překvapivém umístění Severočechů má podle něj velkou zásluhu i trenérský nováček Jiří Jarošík. Pro něj je angažmá v Ústí premiérou v pozici hlavního trenéra. „Má obrovské zkušenosti jako hráč a trenérskou dráhu taky nastartoval exkluzivně. Přinesl jim takové přesvědčení o tom, aby se nebáli hrát fotbal. I když prohrávali, nepanikařili a hra se jim nezvrhla v nakopávanou,“ chválí Frťala kolegu.

Utkání proti FK Ústí nad Labem začíná v sobotu 21. 11. ve 13:30 a hraje se bez diváků. Stream z něj přinese sázková kancelář Fortuna, poběží i fanouškovské Radio Gunny ZDE.

FK Ústí nad Labem

V tabulce: 3. | 4-2-1 | 12:8 | 14 bodů

Nejlepší střelci: Josef Bazal, Adam Čičovský, Matěj Koubek, Vasil Kušej a Václav Prošek– 2 góly

Poslední zápas:

FK Ústí nad Labem – FK Viktoria Žižkov 2:1

Branky: 63. Kušej, 83. Čičovský – 20. Urbanec.

Ústí: Tvrdoň – Bílek, Hudec, Brak, Písačka – Miskovič (78. Emmer), Peterka, Čičovský – Prošek (84. Chodora), Koubek (81. Šilhan), Kušej.

Poslední vzájemný zápas:

4. 7. 2020 – FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – Malšovický stadion

FC Hradec Králové – FK Ústí n/L 1:0 (0:0)

Branka: 88. Král. Rozhodčí: Petřík – Paták, Dobrovolný. ŽK: 57. Jukl – 53. Matějka.

FCHK: Vízek – Donát (73. Král), Martinec, Zbrožek, Urma – Jukl (82. Soukeník), Rada (50. Firbacher) – Samko (50. Kateřiňák), Vlkanova, Frýdek (46. Šípek) – Prekop.

Ústí: Plachý – Hudec, Pimpara, Chodora, Drame – Bassey (89. Škoda), Černý (82. Bílek), Čičovský (78. Kunc), Valenta, Prošek – Matějka.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Reportáž

Skvělý obrat v závěru zajistil výhru v Blansku

Rozhovory

Kouč Frťala: Jsou to nesmírně cenné tři body

Rozhovory

Padlo to tam nádherně, hodnotí vítězný gól Erik Prekop