Starší žáci poznávali, jak funguje mládež v Žilině

29. 11. 2019   |   FC Hradec Králové
Mladí Votroci kategorií U14 a U15 podnikli na konci minulého týdne zájezd na Slovensko. Změřili síly se svými vrstevníky ze Žiliny a z Ružomberka, podívali se na to, jak v těchto klubech probíhají tréninky mládeže i celková práce s ní. „Bylo to velmi přínosné. Takové cesty chceme podnikat co nejčastěji,“ pochvaloval si cestu šéftrenér žákovských kategorií Martin Štěpán.

Cestu hradeckých starších žáků na západ Slovenska zorganizoval sekretář mládeže Ondřej Trojna ve spolupráci s ředitelem akademie MŠK Žilina Jaroslavem Bačíkem. Čtrnáctka i patnáctka si v rámci zájezdu zahrály proti stejně starým fotbalistům Ružomberka a Žiliny – starší Votroci dvakrát remizovali (3:3 a 1:1), mladší obě utkání vyhráli (7:1 a 3:1). „Patnáctka hrála v Ružomberku vyrovnaný zápas nahoru-dolů, byl to pěkný fotbal, žádná nakopávaná. Se Žilinou byla první půle vyrovnaná, druhou jsme bránili,“ popisuje průběh utkání Martin Štěpán. „Čtrnáctka byla proti Ružomberku jednoznačně lepší, nebýt chyby v rozehrávce, nedostali bychom ani gól. Hráči Žiliny pak byli lepší individuálně, ale naši kluci to odbojovali na hranici sebeobětování.“

V areálu Žiliny si mohli Votroci i zatrénovat na dobře připravených plochách. „A před zápasem nám připravili do kabiny parádní svačinu pro každého hráče,“ pochvaluje hostitele Štěpán.

Snad ještě důležitější než zápasy ale bylo to, co mladí Hradečáci viděli mimo ně. V Žilině si třeba mohli prohlédnout stadion. „Je pěkný, útulný. Hned, jak jsme tam přišli, půlka kluků říkala Kéž bychom tohle měli v Hradci,“ usmívá se Štěpán. „Zaujala nás tam krásná posilovna vyvedená v žilinských barvách, v jedné místnosti byl stůl na teqbal, na něm se kluci vyřádili.“

Poučná byla i návštěva tréninku žilinských kategorií U14 a U15. „Hlavně pro nás trenéry, kluci ale taky ukázali, že o fotbale přemýšlejí. Sledovali detaily, třeba jak hráči přebírají míč, a podobně. Příště bychom takových tréninků chtěli vidět víc,“ plánuje Štěpán.

Ten si odnesl poznatky i z dlouhé debaty s ředitelem akademie Bačíkem o tom, jak pod Dubňom „dělají fotbal“. Klub Jozefa Antošíka se snaží investovat co nejméně do posil A týmu a zvyšovat investice do mládeže, odkud právě áčko čerpá nejvíc. „Mladé kluky vychovávají, pak je prodávají. Mají profesionální trenéry v kategoriích U7 až U19, kondiční trenéry a trenéry brankářů, kteří mají na starosti každý dvě kategorie. Kouče interně vzdělávají, mají společnou metodiku podobně jako my,“ vypočítává Štěpán. „Ukázalo nám to, že jsme na správné cestě, ale Žilina je na ní tak o tři čtyři kroky před námi,“ porovnává s Hradcem.

„Musím našim hostitelům, a hlavně panu Bačíkovi, poděkovat za skvělou organizaci. Určitě chceme na takové cesty vyrazit častěji,“ plánuje Štěpán.

Fotogalerie

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Rozhovory

Zdenko Frťala: Kdyby kluci nebyli unavení, bylo by to špatně

Rozhovory

Pavel Dvořák: Návrat? Nejlepší, co jsem mohl udělat

Reportáž

SAM & SOUKY ZE ŠPINDLU: Den 5