Sparta je pod tlakem, což může být výhoda, tuší Petr Kodeš

27. 9. 2022   |   Petr Šatalík
V letošním ročníku zapsal svou první ligovou trefu, k ní přidal dvě asistence. Petr Kodeš se vypracoval v jeden z pilířů základní sestavy Miroslava Koubka. Ve středu pole je jeho důraz nepostradatelný, Votroci z něj těží v každém utkání. Co říká na změny v hradeckém kádru a proč v Jablonci nenastoupil v základu? Na vše jsme v obsáhlém rozhovoru zjistili odpověď.

Petře, jak zatím hodnotíš probíhající ročník?
Myslím si, že takhle rozjetou sezónu bychom před začátkem ligy určitě brali, protože podle mě náš start nebyl špatný. Nevím přesně, kolik je teď odehraných kol, ale dělat nyní nějaké závěry by asi bylo ukvapené. Soutěž je dlouhá, před námi je ještě spousta zápasů, takže se musíme pokusit do konce podzimu nasbírat co nejvíc bodů, abychom pak měli co nejlepší výchozí pozici do jara.

V předcházejících třech ligových duelech jsme ale nevstřelili branku. Zaměřujete se teď na koncovku v tréninku o něco víc?
Ani bych neřekl. Samozřejmě na tom pracujeme od začátku sezóny, protože to je něco, co musíme pilovat každý týden, ať už zrovna góly dáváme, nebo ne. Tomuhle tréninku se zkrátka nevyhneme. Řekl bych, že teď máme takové hlušší období, kdy se nám v tomhle ohledu úplně nedaří, ale věřím tomu, že to byla i nějaká shoda okolností a my to už v sobotu na Spartě protrhneme. A jakmile nám tam padne jedna trefa, tak to může strhnout další...

Ve 2. kole MOL Cupu jste rozstříleli Čáslav 11:0. Byla to potřebná psychická vzpruha, která vás může dostat zpět na koně?
Věřím, že především našim ofenzivním hráčům tenhle zápas hodně pomohl. Za svou kariéru už vím, že tahle utkání nejsou úplně jednoduchá. Pamatuji si, že s Teplicemi jsem vypadl například s Královým Dvorem, který hrál tehdy 3. ligu. Pohárové zápasy jsou tedy trochu zrádné, ale musím říct, že všichni kluci na trávníku to uchopili za správný konec a na každém z nich byla vidět obrovská chuť, každý si chtěl dát gól. Parádně jsme si zahráli, zastříleli, takže věřím, že tohle utkání nám určitě hodně pomohlo.

Ty ses už v průběhu loňské sezóny vypracoval v jednu z opor mužstva. Je důvěra kouče pro fotbalistu klíčová?
U každého hráče je strašně důležité, aby cítil trenérovu podporu. Psychika je u každého jednotlivce velice podstatná. Když ví, že ho kouč postaví a podrží, tak se nebojí na hřišti tvořit. Naopak pokud tuhle jistotu nemá, tak se bojí, že když něco zkazí, tak ho trenér vyndá a je z toho v jisté křeči, má strach z každého balonu. Vzájemná důvěra je tedy naprosto nezbytná.

V Jablonci jsi do utkání nenastoupil v základní sestavě kvůli jistým zdravotním lapáliím. O co přesně šlo a jsi už úplně v pořádku?
Na tréninku se mi stala taková smolná věc (směje se), kdy jsem se narazil o tyčku. Na chvilku mě to vyřadilo ze hry, protože bolest byla veliká. Teď už jsem ale v pohodě, zápasy zvládám bez potíží.

V utkání s Olomoucí jsi vstřelil svou první ligovou branku a rozhodl tak o výhře nad Hanáky (1:0). Z tvé reakce po ní bylo patrné, že jsi měl velkou radost...
Jasně, byla první, takže jsem ji musel patřičně oslavit (usmívá se). Jsem za ni určitě moc rád, ale víc než na góly se koukám na tým. Tím, že to byla vítězná trefa, tak si jí cením o to víc, protože jsme vyhráli 1:0. Tři body z toho utkání pro mě ale mají větší cenu než ten gól.

Zatím prožíváš svou nejproduktivnější sezónu v lize. K brance jsi přidal i dvě asistence. To hráče, který je zaměřen primárně na obranu, potěší, ne?
Teď se to tak sešlo, že mám gól a dvě nahrávky. V dnešní době se už i u defenzivnějších fotbalistů kouká na tahle čísla. Jsem rád, že se mi začátek sezóny bodově povedl, doufám, že na to ještě nějakým gólem nebo asistencí navážu.

Reprezentační přestávku jsme si zkrátili o utkání MOL Cupu s Čáslaví. Byl alespoň nějaký prostor na menší odpočinek?
Tím, že jsme do minulého týdne přidali pohár, tak se tolik netrénovalo, což mě osobně vyhovuje, zvlášť, když se hraje systémem středa – víkend. Já osobně jsem si tedy během repre pauzy odpočinul, protože v Čáslavi jsem hrál jen nějakých šedesát minut. Ve čtvrtek byl klasický pozápasový trénink, v pátek tam byla trochu větší zátěž, ale víkend jsme měli volný, takže jsme si určitě všichni trochu vydechli. Věřím, že ty dva dny všem prospěly a teď můžeme s chutí nastoupit do dalšího týdne a v sobotu na Spartu.

Přesně tak, v sobotu nás na Letné čeká Sparta. Pražané aktuálně drží sérii pěti nerozhodných výsledků z pěti předchozích utkání. Jak zatím hodnotíš jejich výkony?
Plzeň, Spartu a Slavii sledují všechny týmy v lize nejvíc. Díváte se na ně v pohárech, když je dávají v televizi, tak ji zapnete taky. Řekl bych tedy, že tahle mužstva mají všichni hráči v lize nakoukané. Jenže v samotném zápase je to pak o něčem úplně jiném, než když na ně koukáte na videu. Co se týče Sparty, tak si myslím, že jim to teď směrem dopředu úplně nelepí, stejně jako nám. Na druhou stranu musím říct, že rozhodně zlepšili defenzivu oproti minulé sezóně. Brání teď podstatně lépe než dřív. Určitě budou chtít přerušit sérii pěti remíz, zvlášť v domácím prostředí, kam chodí hodně diváků. Jsem si jistý, že nebudou chtít ztratit další body, takže v tomhle ohledu to bude složitý zápas, protože to potřebují zlomit a k tomu nás musí porazit.

Zároveň jsou ale v nezáviděníhodné pozici. Dozajista jsi reflektoval reakci jejich fanoušků po utkání s Baníkem...
Ve Spartě to určitě není jednoduché. Její hráči jsou pod obrovským tlakem, protože lidé jsou tam zvyklí, že jejich tým domácí zápasy pravidelně vyhrává, k tomu dřív získával tituly. Jenže teď má trochu hlušší období, kdy se nedostává do pohárů a malinko zapadá do stínu Slavie a Plzně. Fanoušci i vedení jsou v tomto klubu hodně nároční, takže to může být v jistém smyslu i menší plus pro nás, že budou pod takovým tlakem. My tam jedeme zkusit získat jakýkoliv bod, při nejlepším samozřejmě tři. Ale tíha utkání bude víc ležet na nich, než na nás.

V létě přišlo do kádru Votroků hodně nových fotbalistů. Stihli jste se už dokonale sehrát?
Neřekl bych, že bychom byli tak daleko. Před sezónou a vlastně i v jejím průběhu nám do mužstva přicházeli noví hráči. Určitě to byl velký zásah do týmu, na druhou stranu ale musím říct, že tu máme velice dobrou kabinu. Stále si držíme zdravé jádro, takže si myslím, že když přijdou kluci, kteří budou pokorní a pracovití, tak nebudou mít problém s tím, aby sem zapadli. Všechno to chce ale svůj čas, aby si to sedlo, ať už v kabině či na hřišti. Zároveň se těm novým hráčům musí dát prostor, aby se trochu rozkoukali. Věřím ale, že kluci, kteří přišli, mají svou kvalitu. Přece jen jich dorazilo celkem dost například ze Sparty nebo z Plzně, takže věřím, že si to sedne, jen to bude chtít ještě nějaký čas.

Co bys na závěr vzkázal fanouškům Hradce?
Když se vžiju do jejich role, tak naprosto chápu, že je to teď dost náročné. Když hrajeme v Boleslavi od čtyř nebo od sedmi a k tomu to mají někteří z nich i hodinu a půl cesty domů, tak to prostě není snadné. Přesto bychom byli rádi, aby jich jezdilo co nejvíc. Věřím, že na Spartu dorazí, protože je tam hezký stadion a myslím, že to bude i zajímavý zápas, takže doufám, že přijede hodně našich fanoušků, kteří nás v utkání podrží.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Aktuální zprávy

Osmifinále MOL Cupu v Budějovicích se odehraje na začátku února

Aktuální zprávy

Votroci navštívili dětskou kliniku hradecké fakultní nemocnice

Aktuální zprávy

Tipovací soutěž Votroků se školáky otevírá 2. kolo