Richard Jukl: RFA je významný krok pro celý kraj

3. 3. 2021   |   FC Hradec Králové
Druhý březnový den odsouhlasil Výkonný výbor FAČR záměr rozšířit počet Regionálních fotbalových akademií o jednu – v Hradci Králové. „Pětiletá práce se vyplatila, tohle bude opravdu velký přínos pro výchovu mladých fotbalistů v kraji,“ raduje se generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl.

Jak jste přijal zprávu o tom, že výkonný výbor FAČR potvrdil záměr otevřít Regionální fotbalovou akademii v Hradci?

Je to významný krok pro výchovu mladých fotbalistů v našem kraji. Regionální akademie mají v tomto ohledu úplně jiné možnosti než samotné kluby. My se snažíme vést a rozvíjet svou klubovou akademii ve spolupráci s krajem a městem, ale Regionální fotbalová akademie bude dál.

Dá se to nějak konkretizovat? Jak moc jsou možnosti Regionální fotbalové akademie odlišné, pokud jde o finance?

To bych asi nekonkretizoval, ale jde hlavně o možnosti zabezpečení pro kluky – vyšší počet trenérů, fyzioterapeutů, psychologů, lepší kapacitu lékařských služeb, stravovací režim... Aspektů, ve kterých má RFA náskok, je celá řada. V podstatě jde o zprofesionalizování mladých fotbalistů, které je v dnešní době pro jejich vývoj nevyhnutelné.

Regionální fotbalová akademie se má spustit 1. září. Co zbývá do té doby provést?

Postupuje se krok po kroku. Výkonný výbor FAČR v téhle vlně přidělil akademii našemu kraji jako jedinému, to znamená, že navýšil počet stávajících akademií o jednu. To je pro nás obrovské vyznamenání. V minulých dnech navštívil Hradec Karel Poborský se svým týmem, který je zodpovědný za všechny akademie, prohlédl si zázemí a byl spokojený, že jsme na špičkové úrovni. Teď je potřeba podepsat memorandum o spolupráci s FAČR na úrovni vedení města a vedení kraje. Pak už se budou konkretizovat věci jako internát, trenéři, sportoviště, stravování a tak dál.

Proč dosud RFA v Hradci Králové chyběla?

V minulosti jsme na to byli připravení, nicméně nám dlouho trvalo, než jsme byli schopní zajistit podpisy všech subjektů. V té chvíli pak byla kvóta osmi akademií naplněna a na nás nezbyly finanční prostředky. Zdržoval se podpis memoranda, k tomu snad teď nedojde.

Jak moc bude RFA provázaná s FC Hradec Králové?

Bude to stejně jako v ostatních akademiích. Většina hráčů v ní bude z největšího klubu, tedy od nás. S nimi tam budou působit nejtalentovanější hráči z celého regionu. Ve všech jiných krajích to je tak, že největší klub dodává do akademie trenéry, aby měl co největší přehled o svých hráčích. Takhle to bude fungovat i v Hradci.

A jaký efekt bude mít akademie pro menší kluby?

Trenéři z ní budou jezdit po menších klubech, kde budou provádět ukázkové tréninky, edukaci, pohovory... Všechny kluby v regionu by na tom měly vydělat.

Byl jste osobně nervózní z toho, jestli Výkonný výbor FAČR akademii do Hradce přidělí? Byl tam jeden háček, že?

Mírně nervózní jsem byl proto, že se řešilo založení dalších dvou akademií, které ale nebyly na takové úrovni připravenosti jako my. Měl jsem obavu jen z toho, aby Výkonný výbor neřekl, že počká, až budou připraveni všichni. To se naštěstí nestalo a hradeckou akademii schválili.

Takže se i vám ulevilo.

To ano. Pětiletá práce se vyplatila, tohle bude opravdu velký přínos pro výchovu mladých fotbalistů v kraji. Chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří se na tom podíleli.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Preview

Zdenko Frťala: Závěr jako v Chrudimi dá člověku sílu

Reportáž

Fantastický obrat zajistil výhru v Chrudimi

Rozhovory

Krásné vítězství, hodnotí Ondřej Prášil