Poslední vítězství Votroků na plzeňské půdě

31. 1. 2023   |   Petr Šatalík
Sobotní výhra hradeckých fotbalistů nad Viktorií byla vskutku historickým počinem. Vždyť Votroci nezvítězili na plzeňské půdě skoro čtyřiadvacet let! Téměř čtvrt století dlouhé čekání se nyní konečně podařilo ukončit partě pod taktovkou Miroslava Koubka. Vraťme se nyní do 28. února roku 1999. Tehdy Východočeši přemohli stejného protivníka také díky Koubkovi – Františkovi.

Votroci tenkrát sice neměli nůž na krku, ale s šestnácti body na jedenácté příčce tabulky také nijak nejásali. Domácí Plzeň byla o dvě pozice níže a na Východočechy ztrácela jediný bodík. Na její lavičce stál Petr Uličný. Trenér, který tehdy ještě netušil, že v příštím kalendářním roce nastoupí na pozici lodivoda Hradce Králové. Druhé kolo jarní části slibovalo vyrovnanou bitvu.

Sestavy obou mužstev

Viktoria Plzeň: Havel – Slabý, Bečka, Novák, Pleško (46. Hlavsa) – L. Došek, Velkoborský, Diepold (57. Mika), Purkart – T. Došek, Smetana (57. Šedivec).

SK Hradec Králové: Podhajský – Záleský, Havlíček, Pokorný, Kalousek – Zoubek (73. Michalička), Zemánek, Jukl, Dvořák – Koubek (78. Černý), Ryšavý (86. Szabó).

Úvod utkání patřil hráčům Plzně. Do dvou slibných příležitostí se dostal Tomáš Došek, jenž si však vylámal zuby na vynikajícím brankáři Votroků – Karlu Podhajském. Další příležitost otevřít skóre měl domácí Smetana, který však ve vyložené šanci hlavičkoval nad břevno.

Votroci se osmělili po půlhodině hry. Podmáčený terén nebyl ideální pro přehnaně technické finesy a nahrával rychlým kontrům, na které Hradečtí vsadili. V jejich první šanci se ocitl rychlonohý Koubek, který však ve svém zakončení selhal, když poslal balon podél vyběhnuvšího Havla kousek vedle tyče.

Změny v sestavě, které o půli provedl trenér Uličný, kýžené ovoce Plzni nepřinesly. Naopak. V 53. minutě prošel obranou Viktorie po prodloužení Ryšavého František Koubek, jenž otevřel skóre utkání – 1:0 pro Hradec. Západočeši otevřeli hru, což bylo pro otce aktuálního hráče Votroků (Matěje Koubka) to pravé ořechové. O deset minut později překonal defenzivu Západočechů i s brankářem Havlem podruhé, když mu přesný pas adresoval Jukl.

Možnost završit hattrick se Koubkovi naskytla v 68. minutě, ale jeho třetímu zásahu zabránil gólman Viktorie včasným vyběhnutím. Západočeši ještě jednou pozlobili obranu Hradce, když rána Tomáše Doška orazítkovala břevno svatyně Podhajského. Pomyslný hřebíček do rakve Plzeňských zatloukl v 83. minutě Jaroslav Dvořák. Zápas se pak dohrával před poloprázdnými tribunami, protože fandové domácího klubu začali stadion houfně opouštět. Votroci porazili Západočechy 3:0.

Důsledky utkání

Výsledek duelu v Plzni určil následný osud obou klubů. Votroci poté vyhráli tři další zápasy s Karvinou (3:0), Drnovicemi (2:0) a Opavou (1:0). Na konci sezóny jim patřila 8. příčka s devětatřiceti body. Viktoria nedokázala zvítězit ani v dalších dvou utkáních a v závěru ročníku měla na kontě dvaatřicet bodů, stejně jako 14. Opava. Kvůli horšímu skóre skončila 15. a z tehdejší Gambrinus ligy sestoupila.