Pátek třináctého…a hradecký fotbal.

17. 4. 2018   |   FC Hradec Králové
Poslední měření sil ve Fortuna národní lize proti FK Varnsdorf přišlo na pátek třináctého. Pro mnohé den, ve kterém se někomu smůla lepí na paty. Pro hradecký fotbal byl však nyní tento pátek brankově, tudíž i bodově velice přívětivý, tudíž šťastný. A zisk všech tří bodů nechává Votroky ve špičce (3.) tabulky. Jak se v článku od pana kronikáře Jiřího Rádla dozvíme, byl to teprve čtvrtý zápas v historii královéhradeckého klubu, který se v tento "magický" den odehrál. Pojďme se ohlédnout za těmi třemi ostatními.

V mnoha zemích je považován tento termín za nešťastný den. Trošku jsem si pomohl a zjistil, že reálný základ má tato pověra v pátku 13. 10. 1307. Právě v tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den. Ale on není tak výjimečnou událostí, jak by se mohlo zdát. Za sedm let k němu dojde v průměru dvanáctkrát, tedy bezmála dvakrát ročně.

Co toto magické datum a hradecký fotbal? V pátek třináctého se v celé historii hradeckého fotbalu hrálo pouze třikrát.

V pátek 13. srpna 1971, v předehrávce druhého kola druhé fotbalové ligy, hostoval Spartak Hradec v Plzni. Škoda právě sestoupila z nejvyšší soutěže, a tak se hostům příliš nadějí na dobrý výsledek nedávalo. V brance chytal Oplt, obrana hrála ve složení Fišer, Rolko, Cerman, Moník, v záloze Plocek, Franc, Rott a Schmidt, Němeček, Lubas v útoku. Toho pro zranění ještě v prvním poločase vystřídal Tauchen. Trenérem byl Zdeněk Krejčí, který měl k dispozici už dost zkušené mužstvo, většina hráčů spolu hrála minimálně dvě sezóny. Myšlenky na první ligu ovládly hráče i celé město. Dvě třetiny prvního poločasu patřily zcela domácímu mužstvu. Jeho převaha byla až drtivá, ale útočníci nedovedli vážněji ohrozit branku soupeře, co prošlo, pochytal skvělý Oplt. Hradec hru vyrovnal a ve 48. minutě Němeček po pěkném úniku dal vedoucí branku. Po obětavé hře Spartak výsledek udržel a celou sezónu 1971-72 zakončil návratem do první ligy po pěti letech.

V pátek 13. srpna 1999, za asistence TV Nova, vyběhli na Všesportovní stadión hráči SK Hradec Králové a SK Slavia Praha. Hrálo se třetí kolo, Hradec byl bez bodu poslední, Slavia měla plný počet a vedla tabulku. Hradec v sestavě: Podhajský - Homoláč, Rolko, Pokorný, Lesák - Plašil, Zemánek, Szabo, Kalousek - Černý, Kraus. Střídal Piták a Bednář. Sedmnáctiletý Jaroslav Plašil hrál svůj poslední zápas v dresu Votroků před přestupem do AS Monako, Adrian Rolko nastupoval podruhé a Piták měl premiéru v černobílém dresu. Na trenérské lavičce seděl Stanislav Kocourek. Dokonale si smolný pátek třináctého „vychutnal“ šestatřicetiletý domácí veterán Pavel Černý. Po téměř roce dostal šanci v základní sestavě, podal vynikající výkon, ale místo vítězství a bodového zisku si z utkání odnesl roztržené obočí a zklamání z nastřeleného břevna a tyče. Pár milimetrů dělilo Hradec od bodového zisku, ze kterého se radovali Pražané. Jedinou branku dal v 16. minutě po přihrávce Ivo Ulicha Vágner.

V pátek 13. dubna 2007 svítila lízátka na druholigový fotbal. Do Hradce Králové přijelo k utkání 21. kola „exotické“ mužstvo z Jakubčovic nad Odrou, název týmu zněl Jakubčovice Fotbal. Trenér Luděk Klusáček poslal na hřiště hráče: Lindr - Přibyl Wozniak, Karal - Rezek, Černý, Bouška, Šmarda, Śpidlen - Munster, Pilař. Střídali Kaplan, Semerák a Hable. Jirka Lindr chytal potřetí, Michal Šmarda hrál zápas číslo 264, mladý Pavel Černý číslo 65, severoirský Paul Munster nastoupil popáté. V prvním poločase si domácí vypracovali řadu příležitostí, ale do vedení se první dostali hosté, až v poslední minutě vyrovnal Paul Munster. V hradecké režii se hrálo také po změně stran, ale hosté měli větší trpělivost v čekání na gól, který také padl v 73. minutě a rozhodl o celkem šťastné výhře hostujícího celku. Střelcem branky byl Roman Fischer, budoucí hráč a kapitán FC Hradec Králové.

Třikrát se hrálo, třikrát zvítězili hosté. V našich zápasech to vypadá, že na domácí mužstva nemá pátek třináctého dobrý vliv. Je prokázáno, že pokud jsou sportovci pověrčiví a myslí si, že je pro ně pátek třináctého špatný, nemají velké šance na úspěch. Věřím, že tento čtvrtý zápas změní historii a poprvé pátek třináctého bude pro domácí úspěšný.

Jiří Rádl – kronikář FC HK

FOTO:

vlevo nahoře: František Němeček vstřelil v pátek 13. srpna 1971 v Plzni jedinou a vítěznou branku Votroků. V sezóně 71/72 nastoupil ke všem mistrovským zápasům a vstřelil 7 branek, stejně jako jeho spoluhráč Edmund Schmidt. Oba tak byli nejlepšími střelci Votroků v této sezóně.

vpravu uprostřed: Karel Piták prožil v pátek 13. srpna 1999 svoji prvoligovou premiéru. Nastoupil proti týmu, v kterém posléze absolvoval mnoho vynikajících sezón, tedy proti Slavii Praha.

vlevo: Paul Munster byl občan Severního Irska a černobílý dres nosil v roce 2007. Během 19 zápasů druhé ligy vstřelil 10 branek. Jednu z nich v pátek 13. dubna 2007 do sítě Jakubčovic.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Reportáž

Votroci se s Varnsdorfem rozešli smírně

Rozhovory

Ondřej Prášil: Remíza byla spravedlivá

Rozhovory

Strašně jsem se těšil, říká David Doležal