Okénko do historie

4. 4. 2018   |   Redakce
V posledním kole Fortuna národní ligy se Votroci utkali s týmem FK Fotbal Třinec (vítězství 5:1). Šlo o druholigový duel, ale určitě málokdo ví, že v minulosti se oba soupeři utkávali dokonce i o prvoligové body. Kronikář klubu FC Hradec Králové pan Jiří Rádl u příležitosti posledního souboje vzpomínal.

Jen čtyřikrát se hrálo ve fotbalové historii obou měst prvoligové střetnutí mezi Hradcem Králové a Třincem. A je to už dávno, hodně dávno…

Pohled na nynější druholigovou tabulku ukazuje, že ani v dohledné době se podobného zápasu nedočkáme. Do první ligy mají určitě blíže hosté, pro které by to byl návrat po dlouhých 42 letech…Přejme jim ho.

V ročníku 1963-64 byl TŽ Třinec prvoligovým nováčkem. Vstup do soutěže mu nevyšel, po desátém podzimním kole se krčil na předposledním místě s jednou výhrou a dvěma remízami. Hradec byl s deseti body v klidném středu tabulky. V neděli 10. listopadu 1963 se oba soupeři střetli na třineckém hřišti. Hosté přijeli ve „slátané“ sestavě: Paulus (od 65. minuty Jindra) -Černý, Hledík, Pičman-Kománek, Zelinka-Moník (od 67. minuty Šonka), Tramba, Pokorný, Kvaček, Tauchen.

Hradec se ujal vedení v 19. minutě po sólu Tramby z poloviny hřiště. Ovšem ani tento úspěch neprobudil hosty z ospalého výkonu, který předváděli od začátku zápasu. Když po změně stran Duda vyrovnal, poznali domácí, že Hradečtí nejsou neporazitelným soupeřem. Vložili se s velkým elánem do hry a výsledkem byla druhá branka v 60. minutě, kterou z dvaceti metrů vstřelil Bajerovský po hrubé chybě Pauluse, který byl pár minut poté střídán. Domácí cennou výhru uhájili. Motorem domácího mužstva byl tehdy třiadvacetiletý Štefan Nadzam, kterého tenkrát určitě nenapadlo, že za třicet let bude šéfovat z trenérské lavičky v Hradci Králové.

Jarní odveta se hrála za úplně jiné atmosféry. Oba soupeři se střetli ve 24. kole, tedy pouhá tři kola před koncem celé soutěže. Hradec byl předposlední se ztrátou tří bodů na ČKD Praha a čtyři body na Třinec. Tenkrát sestupovala tři mužstva. V neděli 31. května se tedy hrál klíčový zápas o naději. Začátek zápasu byl hodně nervózní, ale také hodně rušný. Tauchen nastřelil tyč, na druhé straně Jindra zachránil v posledním okamžiku. V oboustranně neurovnané hře působili hosté lepším dojmem. Útočné akce domácích byly těžkopádné a patřičnou injekcí nebyla ani vedoucí branka Pokorného ve 28. minutě. Ručička na hodinách se posunula na 36. minutu, když hradecký útočník fauloval zadáka hostí. Rozhodčí odpískal proti domácím nedovolený zákrok, obránce hostí si postavil míč a poslal malou domů. Brankář Štros ji ale nečekal a míč skončil v síti…Někteří hráči se chytali za hlavu, obecenstvo křičelo gól, domácí hráči šli do středu hřiště – a rozhodčí Mitrič gól neuznal a kop nechal opakovat. Proč branku neuznal? Po zápase řekl, že míčem bylo zahráno dříve, než dal pokyn ke hře… Únorovec, noviny pracujících ZVÚ, jeho výkon zhodnotil takto: „I když k němu budeme velmi ohleduplní a shovívaví, bylo dobře, že Hradec vyhrál. V jiném případě by to s ním asi dobře neskončilo…“ Hradec vyhrál 3:0, ještě se trefili Pokorný a Šonka. Ale k záchraně to nestačilo, ani Hradci, ani Třinci…

Uplynulo dlouhých osm let, než se oba soupeři opět potkali v prvoligovém boji. Tentokrát Hradec jako nováček, Třinec už jako zkušený prvoligový harcovník začínal třetí ligovou sezónu v řadě. V neděli 10. září 1972 se hrálo šesté ligové kolo a na Malšovický stadion přijel Třinec, v jehož sestavě byl i tehdy pětadvacetiletý Jiří Nevrlý, který se za dalších 23 let mihnul také v hradeckém klubu. 7000 diváků vidělo Hradec nastoupit v sestavě: Kramerius-Fišer, Cerman, Rolko, Hrůša-Plocek, Kuchař, Franc-Lubas, Tauchen, Finger, střídali Moník a Němeček. V té sezóně se Hradci na domácím hřišti dařilo, každý zápas začínal velkým náporem, který většinou končil vedoucí brankou a té se dočkal i v tomto utkání. Ve 24. minutě Fingerovu střelu obránce hostí jen vyrazil, dorážející Tauchen poslal první střelu do tyče, druhá už znamenala vedoucí branku. Třinečtí fotbalisté se pak soustředili jen na bránění a doplatili na to druhou brankou, kterou po Tauchenově přihrávce vstřelil Lubas. Domácí se posunuli na krásné páté místo v tabulce.

Uplynulo patnáct kol a všechno bylo jinak. Oba soupeři bojovali o záchranu, a tak v sobotu 7. dubna 1973 se hrál v Třinci velice důležitý zápas. Hradec přijel se zabezpečenou obranou a na hřišti bojovali hráči: Kramerius-Fišer, Cerman, Kout, Hrůša-Plocek, Kuchař, Hůlka-Rott, Kubas, Finger, střídali Zeman a Tauchen.

Šlo o všechno, ale i tak se hrál dobrý a slušný fotbal. Domácí měli převahu a doslova se předháněli v zahazování gólových šancí. Branky se dočkali až ve 43. minutě, kdy se ze skrumáže trefil Solčán. Po přestávce Spartak hru vyrovnal, více útočil a střídající Tauchen měl na kopačce vyrovnávací branku. V 60. minutě naskočil do zápasu Jiří Nevrlý a minutu před koncem si jeho bombu srazil Fišer do vlastní branky.

Na záchranu nedosáhlo ani jedno mužstvo. Sestoupil Hradec i Třinec, stejně jako v ročníku 1963-64. Když se Hradec utkal v první lize s Třincem, vždy to byl boj o záchranu a vždy to skončilo sestupem obou týmů. Dočkáme se ještě někdy vzájemného prvoligového duelu?