Nové vedení. Nové cíle. Ženský klub FC Hradec Králové doznal výrazné obměny

před 6 dny   |   zen
Rozsáhlými změnami prošel v letní přestávce ženský klub FC Hradec Králové. Po dlouhých letech opustil funkci předsedy Jiří Hruška, který je podepsán pod rozvojem a úspěchy ženského fotbalu na východě Čech. V čele klubu letitého šéfa nahradil Jiří Tůma. Do nového výkonného výboru byli dále zvoleni Patrik Hořeňovský, jenž se stal generálním partnerem klubu, a Richard Jukl z pozice generálního manažera FC Hradec Králové. Prvotním cílem je další rozvoj klubu zejména v oblasti mládeže a návrat žen do nejvyšší soutěže.

Fotbalistky FC Hradec Králové se v předchozí sezoně druhé ligy umístily na druhém místě za Spartou Praha B, a jelikož letenský celek nemůže postoupit do nejvyšší soutěže, dostaly tuto možnost Východočešky. Z ekonomických důvodů se ovšem musely práva účasti vzdát. Rozhodování o tom jít či nejít do první ligy bylo také impulzem ke změnám, které v ženském klubu nastaly přes léto.

„Museli jsme se tak rozhodnout, finančně bychom nejvyšší soutěž neutáhli,“ uvedl Jiří Hruška, dlouholetý předseda klubu, který už během jara hledal pro klub investora a vstoupil do jednání s Patrikem Hořeňovským, mužem, jenž úspěšně buduje fotbalovou Slavii Hradec Králové a rozhodl se podporovat i ženský klub.

Jednání se po celou dobu účastnil také Richard Jukl, generální manažer FC Hradec Králové, jehož mužský A-tým je i v letošním ročníku oživením první ligy. A všechny tři strany se dohodly na dalším rozvoji ženského fotbalu ve městě, jehož představitelé rovněž přislíbili klubu podporu.

Přes letní přestávku se věci daly do pohybu a vedení ženského klubu, který patří k nejlepším v práci s mládeží v České republice, prošlo velkou obměnou.

„Už jsem cítil, že je třeba klub posunout dál. I vzhledem k mému věku bylo třeba, aby s vedením klubu pomohli další lidé,“ vyjádřil se ke svému rozhodnutí Jiří Hruška, jenž v polovině září oslavil 75. narozeniny.

Dlouholetý předseda a strůjce úspěchů klubu pak přepustil své místo novému vedení. Na valné hromadě 24. srpna byl zvolen nový výkonný výbor ve složení Patrik Hořeňovský, Richard Jukl a Jiří Tůma, jenž byl zároveň zvolen novým předsedou klubu.

„Vážím si nabídky vést ženský klub FC Hradec Králové, který má velkou tradici a zároveň vychoval řadu českých reprezentantek. Klobouk dolů před Jirkou Hruškou, který celý klub táhl spoustu let a dosáhl řady úspěchů. V klubu samozřejmě pokračuje. Rádi bychom společně ženský klub posunuli dál a zlepšovali podmínky nejen na úrovni týmu žen, ale zejména také juniorek, žákyň a našich nejmenších nadějí,“ nastínil Jiří Tůma.

Ocenění práce Jiřího Hrušky

„Náš zájem o to, aby ženský fotbal v Hradci Králové fungoval a rozvíjel se, je velký. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že s větší účastí a razancí vstoupíme do fungování ženského klubu,“ uvedl Richard Jukl.

V FC Hradec Králové nezapomínají na to, co pro ženský fotbal na východě Čech udělal Jiří Hruška. „Panu Hruškovi chceme poděkovat za to, co dosud pro ženský fotbal vykonal. Velice si toho vážíme a ceníme. Jsme rádi, že bude dál v klubu pokračovat ve výchově mládeže,“ poděkoval dlouholetému předsedovi generální manažer FC Hradec Králové.

„Naše činnost pak bude směřovat zejména do kategorie juniorek a žen, abychom byli schopni navázat na výsledky a úspěchy, které tady byly. Letos se sice postup nepřijal, ale maximálně se budeme snažit o to, aby ženský fotbal v budoucnu fungoval na úrovni první ligy,“ vyhlásil Richard Jukl.

Ženy posílí značku FC Hradec Králové

V ženském klubu v první řadě jde o posílení managementu a lepší finanční zajištění klubu, proto se generálním partnerem stal Patrik Hořeňovský.

„Když jsem se pustil do fotbalu v Hradci Králové, tak moji snahou bylo udělat ze Slavie kompletní klub od nejmenších dětí, od školičky přes přípravky, žáky, dorost až po chlapy, Když se tohle podařilo a docílili jsme našich plánů, tak dalším krokem bylo vytvořit kvalitní ženský klub, původně v barvách Slavie. Po delších debatách jsme ovšem dospěli k názoru, že pro celý hradecký fotbal bude nejlepší, když ženy zůstanou pod FC Hradec Králové,“ vysvětlil důvod vstupu do ženského klubu Patrik Hořeňovský.

„Rozhodnutí ponechat ženský klub pod FC Hradec Králové je správné a zároveň nezbytné, protože každý klub v první lize mužů, lépe řečeno v profesionálních soutěžích, by měl mít i týmy žen, což je například podmínka pro všechny kluby hrající evropské poháry,“ dodal podnikatel.

„Pokud chce celý klub FC Hradec Králové hrát důležitou roli v českém fotbale a do budoucna proniknout i do toho evropského, tak já tomu chci přispět a milerád přispěji,“ řekl Hořeňovský.

„Nakonec nezáleží na tom, pod jakými barvami ženy hrají, protože pořád jde o dívky a ženy z Hradce Králové a pro mě je podpora fotbalu v Hradci Králové a v Královéhradeckém kraji prioritou číslo jedna,“ nastínil Patrik Hořeňovský, který do ženského již investoval finanční prostředky.

„Ze začátku jsem pomohl s materiálním vybavením, nákupem posil a v dalším období se budu starat o shánění investic do klubu a zejména o PR a propagaci,“ vyjmenoval své úkoly.

Ženskému klubu vyjádřilo podporu i město Hradec Králové. „Byl jsem velmi potěšen FC Hradec Králové v čele s Richardem Juklem ohledně spolupráce se mnou. V řadě věcí jsme našli shodu. A také jsem potěšen vzrůstajícím zájmem ze strany města Hradec Králové, které celkově sport podporuje a má zájem zlepšit podmínky pro ženský fotbal,“ chválí Patrik Hořeňovský.

Tým žen zůstal ve druhé lize

Zkraje září A-tým žen FC Hradec Králové vstoupil opět do druhé ligy. V minulé sezoně si v této soutěži zásluhou druhé příčky zajistil právo postupu do první ligy, protože Sparta Praha B, která soutěž vyhrála, nemůže postoupit. Východočeský klub však postup nepřijal. Stejně se rozhodla i třetí Líšeň, a tak postup do první ligy vzal až čtvrtý Baník Ostrava.

„Rozhodnutí zůstat ve druhé lize považuji za správné. Ekonomicky ani sportovně v tuto chvíli nejsme zcela připraveni na to, abychom obstáli v první lize, byť v týmu máme kvalitní hráčky, “ říká Jiří Tůma, nový předseda klubu, jenž působí také v roli sportovního manažera.

Po sezoně se u A-týmu rozhodl na vlastní žádost skončit trenér Jaroslav Kosina, jehož nahradil Václav Hladký.

„Jaroslavu Kosinovi touto cestou děkuji za odvedenou práci a úspěch, kterého s týmem dosáhl. Jsem rád, že v podobě nového hlavního trenéra Václava Hladkého a asistenta Jiřího Ducháčka se nám podařilo získat kvalitní trenéry, kteří jsou zárukou dalšího sportovního rozvoje,“ poukázal Tůma.

Kádr v létě posílily někdejší mládežnické reprezentantky Aneta Vejrová a Tereza Ličmanová, které se do Hradce vrátily z Pardubic. „Obě hráčky ukázaly, že budou velkým přínosem,“ řekl Tůma na adresu (staro)nových tváří, které by měly nahradit střelkyni Elišku Kovaříkovou, Petru Syrovou či Francouzku Florine Dosimont, které se po sezoně rozhodly odejít.

Tým žen tak po letní dílčí obměně bude chtít ve druhé lize navázat na minulé úspěšné výsledky. Po náročné letní přípravě ženy do sezony vstoupily dvěma výhrami (3:0) nad Teplicemi a Olomoucí, naposledy pak prohrály na hřišti FC Praha (0:1).

„Stávající tým v čele s kapitánkou Pavlou Novotnou je fotbalově nadaný, což nakonec dokázal v minulé sezoně. S přístupem děvčat k letní přípravě jsem velmi spokojen. Rádi bychom postupovou příčku obsadili i letos. Zároveň mě potěšilo, že tým je složený z hráček, které mají skvělý charakter. To je věc, na níž chceme stavět,“ zdůraznil Jiří Tůma.

Ženský klub vykročil do nové sezony a budoucnosti s jasným cílem: Rozvíjet všechny týmy včetně mládežnických, které hrají první ligu. A do nejvyšší soutěže postupně začlenit i ženy.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Aktuální zprávy

Vstupenky na utkání se Spartou

Aktuální zprávy

Víkendové výsledky Votroků

Aktuální zprávy

V anketě Nejúspěšnější sportovec Votroci stříbrní