Nejdůležitější zápasy nám začínají právě teď, ví Vojtěch Smrž

2. 2. 2023   |   Petr Šatalík
V letošním ročníku FORTUNA:LIGY zatím zapsal dvě branky. Tou první daroval Votrokům tři body ze zápasu s Boleslaví. Druhou srovnal stav utkání s Plzní. Hradečtí pak ve druhé půli souboje s úřadujícím mistrem střetnutí otočili a průběžně vedoucí tým soutěže porazili 2:1. Vojtěch Smrž v rozhovoru komentuje obě své trefy a zdaleka nezůstává jen u nich.

Vojto, jsme na samém začátku jara. Považoval jsi výchozí pozici po podzimu za dobrou, nebo tě víc strašila vyrovnanost tabulky?
Myslím si, že byla dobrá. Vzhledem k tomu, že primárním úkolem je přivést ligu na nový stadion, tak se dá říct, že jsme tam, kde jsme chtěli být. Mohli jsme mít trochu víc bodů, kdybychom některé zápasy zvládli lépe, ale na druhou stranu je třeba uznat, že v jiných jsme zase měli i trochu štěstí, takže naše umístění bylo asi zasloužené. Důležité bylo, že jsme teď v prvním kole začali vítězně a ukončili tak šňůru porážek, protože soutěž je opravdu velice vyrovnaná a stát se může cokoliv. Musíme být pořád na špičkách.

První duel jarní části vám vyšel perfektně, šokovali jste ligu výhrou nad Plzní. Jak se vám to podařilo?
Ten zápas byl opravdu senzační. Povedlo se nám to díky tomu, že jsme správně plnili taktiku, kterou trenér dobře nastavil a všichni hráči makali na sto procent. Dá se říct, že to byl skvělý týmový výkon, který se povedl zásluhou všech, utkání nám vyšlo i individuálně. Sice jsme na začátku dostali gól, ale Plzeň se díky tomu možná trochu uklidnila a my ji pak překvapili brankou do šatny. Tím, že jsme se soupeřem udrželi tempo, jsme se dostali k trochu šťastné brance na 2:1, ale to k fotbalu patří.
Pro nás jde o velice důležité body, jsme rádi, že jsme to Viktorce vrátili za podzimní zápas. Klobouk dolů před celým mužstvem za to, co dokázalo. Rajchlos (Michal Reichl) to odnesl zraněním, zmrzlý Bajzič (Pavol Bajza) musel na konci zápasu vychytat velké šance. Opravdu smekám před tím, že jsme i bez sedmi lidí dokázali tohle vítězství urvat.

V závěru první půle utkání s Viktorií jsi vstřelil neskutečně důležitý vyrovnávací gól. Mohl bys situaci ze svého pohledu popsat?
V té chvíli šlo o odražený balon, který vybojoval Ryny (Matěj Ryneš) a běžel s ním nahoru. Vznikla tak situace dva na dva, kterou rozbíhal Koubas (Matěj Koubek), jenž zvládl v obraně Viktorky udělat chaos. Sice pak spadl, ale i tak zaměstnal jejich stopery a dal šanci Rynymu, aby balon vyvezl dopředu.
Potom s ním chytře počkal a já se utrhl a šel sám k vápnu, dostal jsem od Rynyho přesnou přihrávku a pak už to bylo v podstatě jednoduché. Nic moc jiného nepřipadalo v úvahu, samotné provedení není tak snadné, ale naštěstí to vyšlo. Bylo super, že jsem pak mohl pokračovat pod kotel hradeckých fanoušků, kde jsme s nimi slavili. Byl to parádní moment, rozhodně na něj nezapomenu, protože takový gól v Plzni se nedává každý den a já jsem za něj strašně rád.

Šlo o tvou druhou branku v sezóně. Obě padly po krásných střelách. Která se tobě osobně líbila víc?
Ta druhá byla určitě hezčí. První gól padl po střele z velké dálky. Myslím, že gólman by ho devětkrát z deseti pokusů chytil. Bylo štěstí, že zrovna v tomhle okamžiku mu balon propadl. Branka z Plzně byl rozhodně pohlednější, protože v téhle situaci si gólman ani nesáhl. V podstatě neměl nárok, takže o to je ten gól cennější.

Výhra nad Plzní byla doslova historickým počinem. Navíc jste porazili úřadujícího mistra. Nadšení tedy muselo být obrovské...
Oslavy v kabině jsme si tam opravdu užili, všichni jsme měli obrovskou radost. Když vezmeme v potaz, co Plzeň v posledních letech předvádí a uvážíme, že letos hrála skupinu Ligy mistrů, tak je jasné, že se tam snadno nevyhrává. Zatím se to povedlo jen Spartě. Je tedy opravdu těžké tam zvítězit a nám se odtamtud podařilo odvézt všechny body, takže to byla nefalšovaná euforie. Zároveň se Péťovi (Petru Pudhorockému) povedl první zápas, dal tam gól. Takže musím říct, že se nám to opravdu povedlo, ačkoliv jsme měli i trochu štěstí. Je to obrovská vzpruha do dalších zápasů. Doufám, že se nám podaří přidávat další body.

Na podzim jsi nastupoval ve stoperské trojici, nyní jsi se posunul na své klasické místo v záloze. Máš tuhle pozici radši než tu v obrané linii?
Jsem tam určitě raději, protože jsem na to zvyklý. V záložní řadě jsem nastupoval vlastně celý život. Rád se dostávám i dopředu, kde můžu dát nějaký ten gól. Věřím, že jsem tam pro tým nejplatnější, ale samozřejmě budu hrát kdekoliv, kde mi dá trenér prostor. Post záložníka mám ale opravdu rád.

Radost z výhry nad Viktorií teď bohužel zchladila porážka v poháru. Jak utkání s Dynamem hodnotíš?
Zápas se nám vůbec nepovedl. Myslím, že do prvního gólu to bylo poměrně vyrovnané. I po něm jsme měli nějaké šance, ale vyrovnat se nám bohužel nepodařilo. Potom jsme inkasovali druhou branku ze standardky. To se nesmí stávat. Dá se říct, že potom už bylo těžké s utkáním něco udělat. Doufal jsem, že se nám povede dát kontaktní branku, ale to se nám nepodařilo, nic nám tam nespadlo.
Pár příležitostí jsme měli i ve druhém poločase, kdybychom snížili na 1:2, tak už by pak stačilo vyrovnat a šlo by se do prodloužení. Bohužel jsme to ale nezvládli a je to škoda, protože pohár je nejkratší cesta do Evropy. Trochu jsme na to po minulém roce, kdy jsme hráli semifinále, mysleli, ale teď je to pryč.

Mohla hrát jistou roli také únava po fyzicky náročném souboji s Viktorií?
Myslím si, že určitě ano. Spousta hráčů byla zraněných a kluci, kteří hráli v základní jedenáctce v Plzni, tam střídali až v devadesáté minutě. V Budějovicích jich pak několik nastoupilo a jiní zase hráli poprvé po delší době, protože byli zranění. Pro Davida Jurčenka to byl vůbec první takový větší zápas, kdy o něco opravdu šlo. Takže únava i ty další faktory se na nás trochu podepsaly, ale na to se nemůžeme vymlouvat, takový je fotbal. V Budějovicích se určitě dalo postoupit, mrzí nás, že se to nepovedlo. O to víc se teď musíme soustředit na ligu, kde máme stále důležitý úkol – přivést soutěž na nový stadion fanouškům do Hradce.

V neděli přijedou do Lokotrans Arény Bohemians. Co od střetnutí s Pražany čekáš?
S Klokany to bude opravdu těžký zápas. Je to jeden z nejnebezpečnějších soupeřů v této sezóně. Hrají velice dobře, mají spoustu bodů, v kádru jsou zvučná jména. V poslední době šli ohromně nahoru, už dávno nehrají na spodu tabulky, kde se pohybovali dřív. Myslím, že je přijede podpořit poměrně hodně fanoušků, z Prahy to nemají daleko. Určitě nám budou chtít oplatit porážku z podzimu, kdy jsme je vyloupili. Koneckonců – nám se teď něco podobného povedlo v Plzni (usmívá se).
Nebude to tedy nic lehkého – Erik Prekop se proti nám určitě bude chtít vytáhnout. Tuším, že také jejich trenér (Jaroslav Veselý) má jistou spojitost s Hradcem. Pro nás to ale také bude velice důležitý zápas, protože jsme v podstatě sousedi v tabulce. Máme s nimi zatím lepší vzájemnou bilanci a o tu nechceme přijít. Doufám, že vyhrajeme, věřím, že máme skvěle nakročeno. Vypadli jsme sice z poháru, ale ve FORTUNA:LIZE můžeme stále bojovat o skvělé příčky. Nechci říct, že je naším cílem se udržet v šestce, ale když už jsme po polovině soutěže v téhle pozici, tak není důvod o ni nezabojovat. Určitě se o ni chceme porvat, ty nejdůležitější zápasy nám začínají právě teď.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Aktuální zprávy

Poslední kolo základní části! Pod Lízátka přijede pražská Slavia

Aktuální zprávy

Votroky bude proti Slavii povzbuzovat vyprodaná Malšovická aréna

Aktuální zprávy

Víkendové výsledky Votroků