Mladí Votroci si přivezli z Berlína motivaci

28. 1. 2020   |   FC Hradec Králové
Dorostenci kategorie U19 a U17 strávili konec minulého týdne na herním soustředění v Berlíně, kde měli nabitý program. Zahráli si s Unionem i Herthou, oběma bundesligovými zástupci německé metropole, prohlédli si Olympijský stadion nebo akademii Herthy, kde sledovali tréninky kategorií U13 až U23.

Fotbalové zážitky i spoustu nových podnětů si přivezli dorostenci kategorií U19 a U17 ze čtyřdenní cesty do Berlína. „Soustředění splnilo, co jsem od něj očekával,“ říká šéftrenér akademie a hlavní kouč U19 Aleš Čvančara. „Změřili jsme síly s kvalitními soupeři, prohlédli jsme si zázemí akademie Herthy, viděli jsme jejich tréninkový proces. Navíc měl pobyt i charakter teambuildingu,“ naráží na to, že se dorostenci mimo jiné společně podívali na Braniborskou bránu.

Hradecká výprava si mohla prohlédnout také celé útroby akademie Herthy Berlín. „Je to mládežnická akademie, kterou využívá i A tým. V jednom komplexu mají střední školu a internát, kino na rozbor zápasů, zázemí na testování hráčů a individuální tréninky, minihřiště, posilovny a zahřívací místnosti, místnost pro fyzioterapeuty, nově budovanou regenerační linku a svou vlastní menší nemocnici,“ vypočítává hradecký sekretář mládeže Ondřej Trojna.

Sledování tréninků i zápasy proti vrstevníkům z Unionu a Herthy Berlín daly hráčům i trenérům spoustu nových poznatků. „Zjistili jsme, že v jejich tréninkovém procesu nejsou oproti nám až takové rozdíly, ale zápasy nám ukázaly, na čem musíme pracovat,“ přibližuje šéftrenér dorosteneckých týmů Josef Vlček. „Nezaostávali jsme sice silově, fyzicky ani takticky, ale v základních činnostech, jako je přihrávka a převzetí míče, se nám rezervy ukázaly. Hlavně v únavě a pod časovým a prostorovým tlakem,“ vysvětluje.

Z prvního dvojutkání proti Unionu Berlín vyšly oba hradecké dorosty vítězně, proti Hertě naopak oba zápasy prohrály. „S Unionem jsme ukázali výkon, jakým bychom se chtěli prezentovat na jaře. Hertha byla soupeř takové kvality, na jakého u nás, troufnu si říct, nenarazíme,“ líčí dva duely trenér U17 Filip Klapka. „Přesto jsme nehodlali měnit nic ze svého stylu hry a první poločas nám ukázal, že dokážeme držet krok s každým. Ve druhé části zápasu už se naplno projevila síla soupeře, největší rozdíl byl v kvalitě a rychlosti práce s míčem. Kluci se na vlastní kůži přesvědčili, na jaké úrovni se dá v této věkové kategorii hrát, a věřím, že je to bude motivovat k tomu, aby své nedostatky odstraňovali,“ usmívá se někdejší ofenzivní záložník.

„Právě to si musíme přenést do tréninkového procesu u nás – musíme neustále zdokonalovat základní dovednosti a být čím dál náročnější na rychlost správného rozhodování,“ přibližuje největší inspiraci pro tréninky v Hradci Vlček.

Výjezd do Berlína pomohl výraznou měrou zorganizovat Gerald Prell, šéf Česko-německé fotbalové školy a kamarád hradeckého sekretáře mládeže. „Bez něj bychom se tam nepodívali. Patří mu velký dík,“ posílá pozdrav na dálku Trojna.

Soustředění dorostenců v německé metropoli navázalo na loňskou cestu starších žáků do Žiliny a Ružomberku. A protože se ukazuje, že podobné výpravy přinášejí spoustu cenných zkušeností, rozhodně to nebyla poslední expedice Votroků za hranice země. „Už teď se bavíme o dalších podobných soustředěních v letech 2020 a 2021. Na další výjezd jede šestnáctka, ta stráví čtyři dny v Drážďanech,“ přibližuje budoucnost Čvančara.

Výsledky hradeckých dorostenců v Berlíně:

Union Berlín U19 – FC Hradec Králové U19 2:3 (Novotný 2, Kejř)

Union Berlín U17 – FC Hradec Králové U17 4:6 (Hodač 2, Jurčenko 2, Kutík, Schmoranz)

Hertha Berlín U19 – FC Hradec Králové U19 4:2 (Kejř 2)

Hertha Berlín U17 – FC Hradec Králové U17 5:0

Fotogalerie

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Sestřih ze zápasu

SESTŘIH: FK Varnsdorf – FC Hradec Králové 1:2

Aktuální zprávy

Na utkání s Třincem můžou přijít platící permanentkáři

Reportáž

Vzepětí v deseti! Votroci vezou z Varnsdorfu tři body