Martin Štěpán: RFA je přínos pro celý kraj

28. 12. 2021   |   FC Hradec Králové
V žákovských kategoriích došlo v uplynulém roce k největší změně – otevření Regionální fotbalové akademie v Hradci Králové nebude mít vliv jen na FC Hradec Králové, ale na všechny kluby v kraji. „Je důležité, abychom spolupracovali a podmínky akademie maximálně využili,“ říká šéftrenér žáků Martin Štěpán.

Na začátku září byla v Hradci Králové otevřena Regionální fotbalová akademie. Jaký přínos bude mít pro mládež FC Hradec Králové?

Regionální fotbalová akademie je výborný projekt. Její otevření v Hradci znamená přínos pro celý kraj – ať už pro jednotlivé hráče, trenéry či kluby. Je důležité, abychom mezi sebou komunikovali, vzájemně spolupracovali a podmínky v podobně servisu mnoha odborníků a technologií maximálně využili.

Působíš jako šéftrenér žáků v klubu a zároveň jsi hlavním trenérem kategorie U14 v RFA. Co obnáší všední den v akademii?

Každý je trochu jiný. Někdy mají kluci dva tréninky den, jindy jeden. I časy se mění, protože hráči chodí do školy a ta musí splňovat podmínky jako každá jiná, běžná škola. Povinná školní docházka je prvořadá, nejdůležitější. Na ni navazuje tréninkový proces skládající se z tréninků fotbalu, gymnastiky, koordinace, síly, regenerace a kompenzace. Další důležitou složkou, na kterou v akademii dbáme, je strava. Hráči přes den dostávají nutričními specialisty sestavené snídaně, dvě svačiny a oběd. Kdo bydlí na internátě, má navíc večeři a druhou večeři.

Hráči jsou čtyřiadvacet hodin v péči trenérů, učitelů, vychovatelů a dalších osob, které se starají o chod RFA. Jak takový servis vnímáš z pozice hlavního trenéra U14 RFA? Je to správná cesta?

Pokud chceme kluky něco naučit, musíme jim k tomu vytvořit správné podmínky. Naší prací by mělo být rozvíjení potenciálu, a to je možné jen díky individuálnímu přístupu. A ten si můžeme dovolit jen s týmem lidí, ve kterém každý dělá svou práci. Jsem vděčný, že mám kolem sebe takové lidi, kteří své práci rozumí. Díky tomu se mohu věnovat, čemu chci a potřebuju. Myslím si, že správná cesta to rozhodně je, ale zároveň je důležité, aby se na ni navazovalo na střední škole a v dospělosti. Snažíme se z hráčů vychovat osobnosti se zdravým sebevědomím.

Z pozice akademie máte na starosti různá školení a ukázky tréninků u menších klubů v kraji. Jaká je od nich zpětná vazba?

Na ukázkových trénincích jde především o předání inspirace. Kdykoliv jsme byli pozváni na trénink do klubu, ohlasy byly vždy skvělé. Kluky to bavilo a trenéři si odnesli poznatky do svého tréninkového procesu. Mě osobně tyto akce baví a byl bych rád, kdyby jich jen přibývalo.

Skoro dva roky nás ovlivňuje epidemie COVID-19. Jak se podepsala na vývoji hráčů?

Poznamenalo to každého jinak – někdo se s omezeními vyrovnal lépe, jiný je snášel hůř. Největší zásah vnímám v motivaci. Je spousta takových, kterým vzal COVID vítr z plachet. Chybí jim touha se zlepšit a překonat nezdary. Nemyslím teď vyloženě jenom fotbal, ale třeba i školu. Důležité v takových případech je, jak dokážeme děti motivovat my, dospělí. Říct, že je chyba jen na jejich straně, je příliš snadné. My se musíme zamýšlet nad tím, jak je pozitivně motivovat. To je složitější.

Přinesla nová sezona nějaké novinky třeba v souvislosti s tím, že našemu klubu byl přiznán statut Klubové akademie?

Ano, přinesla. Máme více profesionálních trenérů a celkově větší počet trenérů. V klubu jsou nově fyzioterapeuti, kondiční trenéři, působí tady více trenérů pro brankáře, zlepšila se infrastruktura, skauting a plno dalších věcí.

Jak hodnotíš podzimní výkony žákovských kategorií U12 až U15?

Rozdělit bych odpověď z pohledu výsledků a herního projevu. Nejdůležitější je, aby se hráči zlepšovali a učili se novým dovednostem. Výsledek stejně nemáme tolik pod kontrolou a je třeba pozornost soustředit na věci, které pod kontrolou máme – snažit se o co nejlepší hru. Kategorie U12 během podzimu hrála výborné zápasy a kluci se prezentovali velmi dobře. Výkony kategorie U13 jsou pro nás z pohledu herního projevu za očekáváním. Tým U14 během podzimu všechny své soupeře přehrál a kategorie U15 měla vynikající úvod sezony, drtila jednoho soupeře za druhým a hrála opravdu skvěle. Druhá polovina už klukům herně tolik nevyšla, ale celkově převládá spokojenost.

Současná čtrnáctka už dlouhodobě předvádí kvalitní výkony. Je tento ročník něčím výjimečný?

Ano, je výjimečný. Kluci v tom týmu mají přirozenou sebedůvěru, touhu se zlepšovat a vyhrávat. Když přijdete do šatny, cítíte energii a chuť do práce. Věřím, že do budoucna budeme mít takových družstev víc. Koneckonců, nemělo by to být nic výjimečného. Tihle kluci fotbal hrají s tím, že se chtějí něco naučit, a díky tomu umí to, co umí.

Na čem je potřeba v žákovských kategoriích obecně zapracovat?

Je potřeba, abychom zapracovali na koučování a individuálním přístupu. Denně máme pod rukama děti, z nichž každé je úplně jiné – a ke každému musíme mít jiný přístup. Musíme se naučit ocenit je, důvěřovat jim a uvědomit si, že od nás potřebují poradit. Měli bychom se dítě snažit pochopit než ho odsuzovat, kritizovat a stále mu říkat, co má, nebo nemá dělat. Je to těžké, ale pokud to neuděláme, těžko budeme vychovávat silné osobnosti.

V dnešní době může být problém dostat děti ke sportu. Co bys vzkázal potenciálním fotbalistům a fotbalistkám?

Ať přijdou a zkusí si trénink. Není nic lepšího než osobní prožitek!

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Rozhovory

Je až neuvěřitelné, jakou klub ušel cestu, říká Jiří Sabou

Aktuální zprávy

Týmové statistiky Votroků v sezóně 2023/24

Aktuální zprávy

Za horizontem – 3. díl