Karel Krejčík: Myslím, že jsme uhráli maximum

31. 5. 2019   |   FC Hradec Králové
V historicky poslední sezoně Juniorské ligy obsadil hradecký tým U21 osmé místo v mistrovské nadstavbě a uhrál účast v ČFL pro B mužstvo v příštím ročníku. „Musíme sezonu hodnotit pozitivně. Myslím, že jsme uhráli maximum,“ říká trenér Karel Krejčík.

Povedlo se vám uhrát pro příští ročník účast B týmu v ČFL, dostali jste se i do nadstavby A. Byla to úspěšná sezona?

Myslím, že ji musíme hodnotit pozitivně. Cíl byl jednoznačný – dostat se do třetí ligy, to jsme splnili brzy. Dostat se mezi deset nejlepších bylo něco navíc, to se nám povedlo na poslední chvíli. Tam jsme skončili osmí, kdybychom v posledním zápase proměnili v závěru velkou šanci, skončili bychom ještě před Plzní. To bych považoval za úspěch.

Nadstavba byla hodně těžká, že?

Ukázala dvě výjimečná mužstva. Olomouc to vyhrála suverénně před Brnem, tyhle dva týmy kralovaly. Ukázalo se, že mezi námi a těmito dvěma celky je velký rozdíl ve výkonnosti, ostatní byli hratelní. Sparta, Liberec, Boleslav – i v základní skupině patřili k těm lepším. Pokud jde o základní část, ukázalo se, že asi polevili v Teplicích. Když jsem u juniorky začínal, hráli jsme s nimi první zápas, nastoupil za ně Král, který je teď ve Slavii, byli posílení z áčka. Dostali jsme tam 4:0, ale postupně Teplice upadly.

Za dobu, co jste u juniorky, kam byste řadil svůj současný tým?

Kvalita nebyla taková jako dřív. Doplňovali nás kluci z U18. Když mělo dřív A mužstvo osmadvacet lidí, chodilo nám víc hráčů z něj – Mudra a další. Třeba pět šest lidí. Teď byl kádr áčka užší, tolik hráčů nás neposilovalo a bylo to znát. Na druhou stranu, snažili jsme se držet pravidelné tréninky, než do toho zasáhla škola, tak i dvoufázově. Kluci v juniorce aspoň museli hrát a měli jsme přehled o jejich výkonnosti. Někteří hráči byli po dlouhém zranění, třeba Šedivý. Chyběli nám Vukčevič a Kadlec, kteří se zranili, tím jsme byli hodně oslabení. Zrovna tihle dva patří mezi nejlepší hráče – už svým přístupem. Na to, že jsme dohrávali takhle, nebyla sezona špatná. Řekl bych, že jsme uhráli maximum.

U koho jste zaznamenal největší výkonnostní posun?

Byl znát na Bičištěm. Gjinollari hrál stabilně, trénoval poctivě, ale moc se neposunul. Pro áčko to není. Víc jsem čekal od Pepy Lockera, u něj nastalo možná nějaké uspokojení. Má dispozice, ránu má jako starý Pavel Černý, ale musí víc pracovat.

Kdo má potenciál ukázat se jednou v A týmu?

Dominik Bičiště a Pepa Locker. Ale ukáže to čas. Pokud budou dobře trénovat a brát fotbal vážně, proč by se tam nemohli jednou posunout? Dokázali to jiní hráči. Tohle je ošidné – za dobu, co jsem ve fotbale, zažil jsem, že kluk, u kterého jsem to nečekal, se vyšvihl, a jiný, o kterém se od žáčků říkalo, že bude dobrý, skončil v A třídě. Tyhle prognózy jsou ošidné.

Tohle byl poslední ročník Juniorské ligy, vrátí se B týmy a ty budou zařazeny do normálních soutěží. Jak to hodnotíte?

Jednoznačně vítám, že se to vrací ke starému modelu. Třeba se i začnou vracet mužstva ze středních měst jako z Rychnova, Náchoda… V Juniorské lize totiž byly úplně tragické návštěvy – hrálo se v podstatě bez diváků. Nesouhlasím s tím, že zápasy neměly kvalitu, to je blbost. Chtěl bych vidět zápas Olomouce nebo Brna klidně proti druholigovému mančaftu. Mělo to tempo, úroveň… Juniorskou ligu degradovala hlavně návštěvnost. Lepší to bude i kvůli vzdálenostem.

Bude pro mladé kluky v béčku prospěšná konfrontace s třetiligovými týmy?

Určitě. Těmhle klukům chybí vojna. Skončí dorostenecký věk, dřív šli do Dukly, to takhle v juniorce nešlo nahradit. Konfrontací ve třetí lize to částečně půjde. Když se to pojme správně, měli by hodně trénovat. Na vojně se s vámi taky nikdo nemazlil – trénoval jste dopoledne, odpoledne, večer jste musel udělat rajóny a ráno škrábat brambory. Mazáci vám dávali do těla. A musel jste to kousat. S tím se dnes kluci vůbec nesetkají. Budeme mít Vobejdu, Máru Plašila, potřebovali bychom nějakých vůdců klidně víc.

Vedle zkušených hráčů bude i hodně bývalých dorostenců…

Takhle by to právě mělo být! Budou muset poslouchat, budou se muset něco učit… Takhle jsou všichni kamarádi. Jdou spolu od žáků ve stejných kategoriích, pořád spolu kamarádí. Na tréninku se nekopnou, nevynadají si, nic. Jak potom chtějí vyhrávat?

Co čekáte od Marka Plašila, vašeho budoucího hrajícího asistenta?

Trénoval jsem ho jako dorostence, znám ho. Tenhle nápad jsem hodně chválil. Je to solidní kluk, má zkušenosti, hrál to. Je to dobrý typ.

S jakými ambicemi půjdete do první sezony v ČFL? Bude těžké udržet se?

Přece neřeknu, že spadneme! Chceme tam hrát důstojnou roli. S třetí ligou nějaké zkušenosti mám, trénoval jsem v ní Náchod. Budeme muset poctivě trénovat a chtěli bychom být nejhůř desátí, dvanáctí.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Preview

Zdenko Frťala: Vítkovice jsou zranitelné v defenzivě

Rozhovory

Denis Donát: Myslím na to, co příště udělat líp

Sestřih ze zápasu

SESTŘIH: FC Hradec Králové – FK Ústí n/L 1:0