Jiří Sabou: Jako klub chceme jít příkladem a být opatrní

17. 3. 2020   |   FC Hradec Králové
V reakci na nařízení vlády omezil svůj provoz i FC Hradec Králové. „Hráči trénují individuálně tak, aby měli co nejmenší kontakt s ostatními. Vnímáme, že situace je vážná, a myslím, že jako fotbalový klub bychom měli jít příkladem a být opatrní,“ říká sportovní ředitel Jiří Sabou.

Můžete zrekapitulovat, jak klub zareagoval na nařízení vlády o omezení pohybu osob?

Sešli jsme se hned v pondělí a zavřeli jsme všechna sportoviště – tedy Malšovický stadion, Háječek, Bavlnu i Duklu. Hráči všech týmů dostali individuální plán, podle kterého trénují. Áčko a béčko do příštího pondělí včetně, mládež do odvolání.

Podle některých výkladů by profesionální fotbalisté mohli trénovat normálně, protože jde o jejich zaměstnání. Brali jsme to v úvahu?

Brali, ale rozhodli jsme se pro individuální tréninky. Týden v takovém režimu nikomu neublíží, navíc si uvědomujeme, že situace je vážná. Myslím, že bychom i jako klub měli jít příkladem a být opatrní.

Jaká je náplň individuálních plánů?

Trenéři je uzpůsobili tomu, aby se hráči dostávali co nejmíň do kontaktu s ostatními lidmi. Kluci běhají v přírodě, sami ve svých podmínkách posilují. Hráčům mládeže trenéři rozeslali instruktážní videa, jak pracovat na odstranění nedostatků a dysbalancí.

Jak se opatření dotknou ostatních pracovníků klubu?

V kancelářích pracujeme. Kdo může, dělá z domova, u ostatních dbáme na to, aby docházelo k co nejmenšímu kontaktu. Ti, kdo mají vlastní kancelář, se zdržují v ní pouze po nezbytně nutnou dobu. Pracovníci údržby dělají venku, většinou jde například o sekání trávníku, tedy práce, při kterých velké shlukování lidí nehrozí.

Zavřený je i internát na Bavlně, že?

Ano, protože jedním z nařízení vlády je zákaz ubytovacích služeb. Mládežníci, kteří internát využívají, mají v současnosti stejně zavřené školy, takže pobývají u svých rodin.

Jak složité je tohle období pro klub?

Jednoduché není, protože bez zápasů fungujeme tak nějak naprázdno. Fotbal ale v tuhle chvíli jde stranou – důležité je, jak situaci zvládají zdravotníci, hasiči, policisté, prostě lidé, kteří s virem bojují přímo. Jak sleduju jejich nasazení, musím před nimi za celý klub smeknout. Věříme, že se podaří situaci stabilizovat, všichni ji přežijeme ve zdraví a budeme se moct vrátit k normálnímu životu. Chtěl bych tímto zároveň apelovat na fanoušky, aby se chovali co nejzodpovědněji, řídili se nařízeními úřadů a omezili kontakty s okolím.

Jak myslíte, že se nouzový stav podepíše na rozběhnuté sezoně?

Je ještě příliš brzy na nějaké odhady, variant je víc a nějaké řešení vzejde nejspíš z jednání mezi fotbalovými organizacemi v celé Evropě. Vzhledem k tomu, že teď nevíme, kdy tahle krizová situace skončí, nemůžeme vůbec předjímat, co to bude pro současnou sezonu znamenat.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Historie

60 LET OD TITULU: Červenec a srpen

Sestřih ze zápasu

RETRO: FC Boby Brno – SK Hradec Králové 1:2

Rozhovory

Jakub Novický: Pracuju teď hlavně s počítačem