Jídelníčky zapisují i mladíci z A týmu

28. 2. 2020   |   FC Hradec Králové
Už téměř dva roky běží projekt sledování výživy a tělesných parametrů u mladých Votroků ve spolupráci s nutričně poradenskou firmou FitBee. Metodický přístup ke stravě přináší dobré výsledky a novinkou je, že se do něj zapojili i někteří mladí hráči A týmu. „Myslím, že to je dobrá věc. Zjistíme díky tomu, kolik přijmeme každý den sacharidů, bílkovin... Je to dobrá zpětná vazba,“ hodnotí svou účast obránce František Čech.

V jídelně partnerské ZŠ Sever proběhly minulý týden přednášky pro rodiče mladých Votroků ohledně stravování a výsledků, které upravené jídelníčky přinášejí. Žáci a dorostenci už dlouhodobě zapisují, co přes den snědli, podstupují měření a dostávají ohledně stravy doporučení. „Máme moc pěkné výsledky – klukům, kteří se doporučeními řídí, přibývá svalová hmota, klesá vnitrobřišní tuk, navíc i rostou do výšky. U některých máme nárůst o dva centimetry, což je v zimě atypické,“ říká RNDr. Pavel Suchánek ze společnosti FitBee. „Krásně jsme zvládli i Vánoce,“ usmívá se.

Mladí Votroci si na sledování a zapisování jídelníčku po několika měsících zvykli. „Nebere to tolik času, je to tak deset minut denně. Problém je spíš v tom, že se mi do toho nechce,“ culí se záložník kategorie U15 Vojtěch Hrnčíř.

Vědečtější přístup ke stravě má na mladé kluky i vzdělávací účinky. „Sama nedokážu vyhodnotit, jestli se zlepšuje, ale pro rodinu je to dobré,“ říká Vojtova maminka Lenka. „Začal přemýšlet o tom, co jí, a že to může ovlivnit jeho výkon. Nikdy moc nemlsal, ale teď si o to víc bere třeba ovoce. Za to jsem ráda, že o tom víc přemýšlí.“

Do projektu se nově zapojili i někteří mladší hráči A týmu. Ti zatím se zapisováním stravy trochu bojují. „Snažím se být poctivý, ale není to jednoduché. Zadáváme jednotlivé potraviny, někdy musím zjišťovat, jaké složení měla večeře. Ptám se třeba, kolik co mělo gramů, co to bylo za druh chleba, protože v aplikaci jich je víc různých,“ popisuje každovečerní rituál Robert Jukl.

On, František Čech, Jakub Martinec, Dominik Soukeník a David Doležal už mají za sebou první testy, několik týdnů sledování jídelníčku a následné konzultace. Na nich už se dozvěděli první doporučení. „Mně třeba výživová poradkyně říkala, že mám málo mléčných výrobků, ať si do druhých večeří přidám jogurty. Druhé večeře jsem dřív neměl, zkusím to a uvidím, jak se potom budu cítit,“ říká Čech.

Pro hráče mládežnických týmů v posledních měsících přibyla další novinka – doplňky stravy, které jim mají zajistit dostatek vitamínu D a Omega 3 mastných kyselin. „Všichni pracujeme ve vědeckém výzkumu, věděli jsme, že děti v Česku mají nedostatek vitamínu D a tuků z mořských ryb. Ty ovlivňují fungování mozku a svalových vláken,“ vysvětluje doktor Suchánek. „Užívání doplňků ukazuje, že kluci jsou méně unavení, lépe regenerují a cítí se lépe. Čekají nás psychologické testy – schopnost soustředit se a psychomotorickou koordinaci,“ poodhaluje další postup v projektu.

„Fakt jsem zvědavá na to, jestli bude ovlivněné soustředění. Člověk se přece jen nechá ovlivnit množstvím podnětů. Sama bych se do toho klidně zapojila taky, zajímá mě to,“ usmívá se maminka Lenka Hrnčířová.

Na celý rozhovor s doktorem Suchánkem o projektu výživy mladých Votroků se podívejte na videu.

Fotogalerie

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Reportáž

Votroci po boji padli s Plzní

Rozhovory

Jan Mejdr: Měl jsem se do střely opřít nártem

Aktuální zprávy

Zemřel fanoušek Jiří Pospíšil