Je až neuvěřitelné, jakou klub ušel cestu, říká Jiří Sabou

15. 6. 2024   |   FC Hradec Králové
Za sezónou 2023/24 se v rozhovoru ohlížíme se sportovním ředitelem Hradce Králové – Jiřím Sabou. Ten uplynulý ročník analyzuje a současně již pracuje na týmu pro následující léta. Hovoří o změnách v kádru i realizačním týmu, smeká klobouk před podporou fanoušků a vyhlíží začátek přípravy, který se rychle blíží.

Jak byste zhodnotil uplynulý ročník 2023/24?
Pro mě osobně to byla ultra těžká sezóna. Po spoustě let jsme přišli na nový stadion, všichni od toho měli velikánská očekávání, všichni byli natěšení. Loni v létě proběhlo hodně změn v kádru, z nichž některé jsme nemohli ovlivnit, navíc skončil trenér Koubek. Sezónu jsme nerozjeli dobrým směrem, vyvinulo se to tak, že celý ročník byl jedna velká lopota.

Jarní část se však povedla na výbornou. V čem se tým oproti podzimu nejvíce posunul?
Jak jsem již uvedl, v létě proběhlo deset odchodů a deset příchodů, tolik hráčských změn jsem neplánoval a ani nechtěl. Chvilku trvalo, než si všechno sedlo. Do toho nový stadion, který se dodělával za pochodu – způsobilý byl na poslední chvíli. Chodilo sem přes osm tisíc lidí, tým byl zpočátku křehký, sehrával se, budovaly se v něm nové vazby... Výsledkově ani herně to nebylo ono, změnilo se to až s příchodem Davida Horejše.

Právě angažování Davida Horejše a Lukáše Váchy se ukázalo být správným tahem…
S Davidem jsem byl ve spojení již od ledna, kdy jsem se dozvěděl, že trenér Kotal řeší mnohem závažnější problém, než je fotbal. Byla to pro mě další velká rána, Vašek je velká osobnost, a to nejen v Hradci. Jsem rád, že jsem ho poznal a mohl s ním pracovat. Odvedl tady kus práce, na kterou navázal David Horejš. Jeho příchodem pak do sebe najednou všechno zapadlo a tým se nastartoval. Byla tady i díky Lukáši Váchovi úplně jiná energie. Tým se dokázal zvednout, řada hráčů se dostala do skvělé formy a během jarní části jsme udělali velký herní progres. Nakonec jsme byli blízko velkému úspěchu, blízko přepsání hradeckých fotbalových dějin, kdy jsme v posledním kole v Mladé Boleslavi hráli o účast v Konferenční lize.

S novým stadionem se vše změnilo


Potřetí v řadě končí Hradec v horní polovině tabulky. Směřujeme k tomu, že se z Votroků stává stabilní prvoligový klub?
Ano, chceme to tak a musí to tak být. S novým stadionem se vše změnilo, vše se nastartovalo. Hradec byl vždy fotbalové město. O fotbal je tady nyní obrovský zájem, je tu nová hradecká fotbalová éra – klub má i novou identitu. Sám jsem tady již sedmým rokem, je až neuvěřitelné, jakou klub ušel cestu a kam se posunul. O to větší zodpovědnost je to nyní pro všechny z nás, kteří v klubu pracujeme.

Odstartovalo přestupové období, první změny v kádru už proběhly. Kolik jich ještě očekáváte? Jaro zřetelně ukázalo, že hráči, kteří v kádru jsou, svou kvalitu nezpochybnitelně mají…
Ano, říkal jsem to i loni v létě, že tenhle tým má sílu, že hráčům věřím a jsem moc rád, že ti kluci to nakonec prokázali. Měli bychom být nyní o rok dál, vyzrálejší, zkušenější a sebevědomější, tahle sezóna je pro všechny z nás obrovskou životní zkušeností. Proto nechci moc změn, nejraději bych žádné (smích), ale to nejde, fotbal je živý organismus a změny prostě k fotbalu patří. Chtěl bych do každé řady přivést jednoho hráče do základní sestavy, kteří ten tým ještě více zkvalitní a posunou výkonnostně dál. Hráče, kteří tu byli na hostování, tím myslím Filipa Čiháka a Samuela Dancáka, chceme získat na přestup, což se nám už v prvním případě podařilo. Zároveň chceme udělat maximálně jeden hráčský odchod. Tím byl přestup Dana Vašulína do Plzně.

Z realizačního týmu odchází Stanislav Hejkal, který zde za tři roky odvedl mnoho dobré práce. Dostane David Horejš nového parťáka?
I když jsem dělal vše pro to, aby Standa v klubu zůstal, on se v tuto chvíli rozhodl jít jinou cestou. Musím to respektovat, samozřejmě mu za vše, co pro Hradec odvedl, moc děkuji, byl to pro mě jeden z klíčových lidí v realizačním týmu. Na jeho místo se posune Adrián Rolko, který zároveň skončí jako trenér u B-týmu. Realizační tým dostane i další impulsy tak, abychom hráčům byli schopní udělat ještě lepší servis.

Díky nové aréně a našim fanouškům máme o osm bodů víc


Jakou roli sehrála v sezóně 2023/24 nová aréna a fantastická podpora hradeckých příznivců?
Obrovskou! Smekám před našimi fanoušky a jejich podporou, a to i na venkovních utkáních. Byli našim dvanáctým hráčem. Díky nim a nové aréně máme z pohledu celé sezóny třeba o osm bodů víc. Přeji si, abychom v nové sezóně udělali z Malšáku nedobytnou tvrz, tak jako letos ve druhé polovině jarní části.

Ani letos nebude příprava příliš dlouhá. Co k ní prozradíte?
Začínáme ve středu 19. června testováním hráčů, týden předtím již kluci najíždějí na individuální plány. Na herní soustředění jedeme na začátku července již tradičně do Písku. Máme tam veškerý servis, který potřebujeme. Máme celý areál pro sebe a místní si nás tam již za ta léta hýčkají. Bude to všechno hodně rychlé, hrajeme jen tři přátelská utkání a poslední týden v červenci už zase začíná liga. Podzim bude opět náročný, končí se až v polovině prosince, takže to všechno bude zase o velké soudržnosti a odolnosti celého týmu. Přeji si, abychom byli na sezónu co nejlépe připraveni, navázali herně a výsledkově na letošní jarní část a podzim zvládli mnohem lépe, než v loňské sezóně.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Aktuální zprávy

Předprodej lístků na utkání s Mladou Boleslaví zahájen

Sestřih ze zápasu

Sestřih utkání: FC Hradec Králové vs. FK Teplice

Aktuální zprávy

Chance Liga nabírá na obrátkách, Votroci zamíří do Plzně!